مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

ژنیکوماستی

ژنیکوماستی حالتی از بزرگ بودن سینه ها در مردان می باشد که حالت زنانه به آن ها میدهد و برخلاف ظاهر معمول سینه ها که حالت افتاده و بزرگ ندارند سینه ها کاملا زنانه می شوند و در موارد شدید، آن ها کاملا بزرگ و افتاده می شوند. در این مقاله همه چیز در مورد ژنیکوماستی و جراحی آن را بخوانید. در قسمت زیر می توانید توضیحات دکتر علی اکبر عطایی، فوق تخصص جراحی پلاستیک در این رابطه را بشنوید:

ژنیکوماستی چیست؟

ژنیکوماستی به عنوان تورم خوش خیم یا بزرگ شدن سینه های مردان توصیف می شود. برخلاف ژنیکوماستی کاذب یا لیپوماستیا، که در آن بزرگ شدن پستان ها از رسوبات چربی ناشی می شود، ژنیکوماستی در اثر رشد بافت غده ای پستان ایجاد می شود.

ژنیکوماستی معمولا طی یک معاینه فیزیکی ساده تشخیص داده می شود و تمایز این شرایط از سرطان پستان در مردان مهم است. در برخی موارد، ژنیکوماستی ممکن است به خودی خود برطرف شود، در حالی که در موارد دیگر، این شرایط نیاز به دارو درمانی یا جراحی دارد. این تغییر سایز پستان اغلب مردان را از لحاظ روانی تحت تاثیر قرار داده و گاهی منجر به بروز اختلالات مهم در اعتماد به نفس می شود.

عکس ژنیکوماستی

انواع ژنیکوماستی

ژنیکوماستی باعث بروز تغییر فیزیولوژیک طبیعی در بدن می شود، در ادامه به معرفی انواع آن خواهیم پرداخت.

ژنیکوماستی نوزاد

این نوع ژنیکوماستی به دلیل انتقال هورمون های زنانه مادر از طریق جفت به نوزاد ایجاد می شود.

ژنیکوماستی بلوغ

یکی از زمان هایی که ژنیکوماستی رخ می دهد، زمان بلوغ پسران است. در این زمان به دلیل بروز تغییرات و اختلالات هورمونی، سینه ها بزرگ می شوند. خوشبختانه اغلب این موارد طی 6 ماه تا 2 سال بدون هیچ گونه درمانی بهبود می یابند.

در حدود 50 درصد پسران در دوران بلوغ و اغلب در افرادی که دارای مشکلات کروموزومی هستند، رخ می دهد. مدت ها اعتقاد بر این بود که این رشد پستان در دوران بلوغ به دلیل افزایش ترشح استروژن و تغییرات نسبت استروژن/ تستوسترون به سمت استروژن ایجاد می شود.

یافته های جدید نشان می دهند که افزایش قابل  توجه فاکتور رشد شبه انسولین مانند فاکتور رشد 1 (IGF-1) همراه با افزایش استروژن باعث رشد پستان می شود و میزان تستوسترون را نیز افزایش می دهد اما نسبت استروژن به تستوسترون بدون تغییر می ماند.

ژنیکوماستی پیری

با افزایش سن، نسبت توده بافت چربی در مقایسه با توده کلی بدن افزایش می یابد، بنابراین همچنین تبدیل هورمون های مردانه (آندروژن ها) به هورمون های زنانه (استروژن ها) در بافت چربی افزایش می یابد. در همان زمان، تشکیل هورمون مردانه در بیضه کاهش می یابد.

ژنیکوماستی کاذب

در این حالت، بدون بزرگ شدن غده پستانی، توده بدن بزرگ می شود، که به آن لیپوماستیا یا به طور کلی چاقی عمومی گفته می شود. در حقیقت، در این شرایط، ژنیکوماستی اتفاق نیفتاده است؛ چرا که سینه ها به دلیل افزایش بافت چربی بزرگ شده اند، نه به دلیل افزایش اندازه غده سینه.

شدت ژنیکوماستی

ژنیکوماستی را از نظر شدت پیشرفت عارضه و میزان افزایش سایز و افتادگی سینه ها می توان به چهار مرحله تقسیم بندی نمود. در شکل زیر می توانید این مراحل را ببینید:

شدت ژنیکوماستی

علل ژنیکوماستی

ژنیکوماستی یک بیماری مستقل نیست، بلکه یک نشانه است؛ زیرا انواع اختلالات هورمونی یا بیماری ها، اخته کردن یا عوارض جانبی داروها می توانند منجر به بزرگ شدن پستان شود، از جمله مهم ترین دلایل ایجاد ژنیکوماستی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تاثیر هورمون ها

یکی از علل ژنیکوماستی به هم خوردن تعادل هورمون های زنانه و مردانه در بدن مردان می باشد. هورمون استروژن (هورمون زنانه) باعث رشد سینه ها می شود و هورمون تسترون (هورمون مردانه) مانع رشد سینه ها تحت تاثیر استروژن می گردد.

 • اختلالات هورمون های تیروئیدی
 • بیماری های هیپوفیز و هیپوتالاموس
 • کمبود هورمون های مردانه (هیپوگنادیسم)
 • افزایش ترشح هورمون استروژن (هایپراستروژنیسم)
 • مصرف غلظت بالای هورمون از طریق رژیم های غذایی
 • افزایش حساسیت بافت پستان به هورمون های جنسی زنانه
 • بیماری های مزمن (مانند نارسایی کلیه، نارسایی کبدی، سو مصرف الکل)
 • جایگزین غذایی تستوسترون (به عنوان استروئیدهای آنابولیک) در رژیم های غذایی
 • در دوران بلوغ نیز در تولید استروژن افزایشی رخ می دهد که باعث رشد پستان می شود.
 • وجود مقادیر بیشتر هورمون های جنسی زنانه در هورمون درمانی سرطان پروستات و تومورهای بیضه
 • کاهش تولید هورمون های جنسی مردانه که به دلیل کاهش هورمون های کلیوی در اثر نارسایی کلیوی رخ می دهد و ترشح استروژن را افزایش می دهد.

تاثیر داروها

بعضی از دارو ها هم خاصیت استروژنی دارند و باعث ژنیکوماستی می گردند. پس در صورتی که شما مبتلا به ژنیکوماستی هستید و داروی خاصی مصرف می کنید، حتما به پزشکتان اطلاع دهید و در مواردی که ژنیکوماستی به دلایل ناشناخته رخ می دهد. ژنیکوماستی می تواند دو طرفه یا یک طرفه باشد.

داروهای زیر نیز می توانند بر روی بروز مشکل ژنیکوماستی موثر باشند:

 • مسدود کننده ها مثل سایمتیدین، رانیتیدین و امپرازول
 • داروهای اعصاب از نوع فنوتیازین، ریسپریدون یا سولپیر
 • آنتاگونیست و گلیکوزیدهای قلبی مانند دیگوکسین و آنتاگونیست های کلسیمی از نوع نیفدیپین و وراپامیل

تاثیر بیماری ها

از دیگر دلایل بزرگ شدن سینه های مردان می توان موارد زیر را یاد کرد:

 • سرطان پستان (بسیار نادر)
 • سیروز کبدی و کلیه (نارسایی کلیه)
 • بیماری های مادرزادی مانند سندرم آروماتاز

عوارض ژنیکوماستی

آیا ژنیکوماستی (بزرگ شدن سینه مردان) خطرناک است؟ این سوالی است که بسیاری از شما از ما می پرسید.

ژنیکوماستی باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان نمی شود. بیشترین مشکلی که ژنیکوماستی روی مردان ایجاد می کند، تاثیرات منفی روحی و روانی است و باعث می شود فرد دچار عدم اعتماد به نفس، اضطراب، گوشه گیری، دوری از اجتماع و فعالیت های اجتماعی مانند فعالیت های مختلف ورزشی شود و مخصوصا فرد را در پوشیدن لباس های ورزشی و حضور یافتن در باشگاه های ورزشی و استخر محدود می کنند.

همچنین اغلب فرد مبتلا به ژنیکوماستی به صورت قوز کرده راه می رود و این موضوع نیز می تواند باعث افزایش مشکلات در ناحیه کمر و گردن برای وی شود.

علائم ژنیکوماستی

بزرگ شدن اندازه سینه های مرد اصلی ترین علامت ژنیکوماستی است. این وضعیت می تواند در یک یا هر دو پستان وجود داشته باشد، اگرچه ژنیکوماستی که بر هر دو پستان تأثیر می گذارد شایع تر است. توزیع بافت های بزرگ شده ممکن است بین پستان ها کمی متفاوت باشد. بر خلاف رسوبات چربی، بافت غده ای حالت لاستیکی یا سفتی دارد.

در ژنیکوماستی ممکن است حساسیت بیش از حد نوک سینه ها یا تحریک بیش از حد پوست سینه ایجاد شود. حرکت بافت سینه نیز غالبا ناخوشایند تلقی می شود. در حین ورزش، حرکت بافت سینه ها می تواند منجر به درد شدید شود. عمدتا پیراهن های فشرده، سوتین ورزشی یا نگهدارنده نیم تنه می توانند در این موارد تسکین دهنده باشند.

تشخیص ژنیکوماستی

اگر نشانه های بزرگ شدن سینه در آقایان مشاهده شود، می توان اقدامات اولیه برای پیگیری روند درمان را در برنامه قرار داد. به این منظور باید به یک جراح فوق تخصص پلاستیک مراجعه کنید تا آزمایش ها و معاینات لازم برایتان تجویز شده و تشخیص دقیق ژنیکوماستی انجام گیرد.

نکته ای که باید در رابطه با تشخیص ژنیکوماستی به آن توجه گردد، این است که میزان رشد بیش از حد بافت چربی و بافت اصلی پستان به نوع ژنیکوماستی بستگی دارد.

درمان ژنیکوماستی

در بخش های قبلی مقاله خواندیم که عارضه ژنیکوماستی به دلایل مختلفی ایجاد می شود. عوامل موثر بر بزرگ شدن سینه مردان را می توان به سه دسته عوامل هورمونی، دارویی و بیماری ها تقسیم بندی کرد.

 • اگر دلیل ژنیکوماستی هورمونی باشد، داروهایی تجویز می شوند تا میزان ترشح این هورمون ها را کنترل کنند.
 • اگر به دلیل مصرف داروهای خاصی سایز سینه های فرد زیاد شده باشد، پزشک در رابطه با ادامه مصرف این داروها یا تغییر دوز مصرفی آن ها تصمیم گیری خواهد کرد.
 • بعد از بررسی های هورمونی و اطمینان از عدم وجود اشکالات هورمونی، بیماران ژنیکوماستی جهت درمان با جراحی ژنیکوماستی به جراح فوق تخصص پلاستیک معرفی می گردند.

نمونه کار جراحی کوچک کردن سینه در مردان

عکس ژنیکوماستی

همان طور که در تصویر سمت چپ می بینید، عارضه ژنیکوماستی با انجام جراحی برطرف گردیده و سینه ی بیمار آقا حالت طبیعی به خود گرفته است.

با توجه به شکل مربوط به مراحل و شدت ژنیکوماستی، شدت ژنیکوماستی یا بزرگی سینه ی فردی که در تصویر مشاهده می کنید، در مرحله سوم قرار دارد.

نکته حائز اهمیت این است که جراحی ژنیکوماستی تنها در صورتی انجام می شود که بزرگ شدن سینه مردان به صورت کاذب و تحت تاثیر افزایش وزن و چاقی اتفاق نیفتاده باشد.

همچنین برای انجام جراحی ژنیکوماستی، فرد باید حتما سن بلوغ را رد کرده باشد.

برای تشخیص درست ژنیکوماستی و عدم اشتباه در گرفتن برنامه درمانی، شما باید حتما به صورت فیزیکی معاینه شوید و یک سری آزمایش ها را به انجام برسانید.

نحوه ی انجام جراحی ژنیکوماستی

در اغلب موارد با انجام لیپوساکشن و کاهش بافت چربی مشکل بیمار تا حدود زیادی برطرف می شود ولی در کسانی که افتادگی بسیار شدید و بافت پستانی زیادی دارند ممکن است نیاز به جراحی باز و برداشتن بافت غددی داشته باشند.

توضیح کامل مراحل جراحی ژنیکوماستی

بعد از جراحی باید بیمار حداقل به مدت 3 ماه گن مخصوص بپوشد تا شکل سینه ها بهتر اصلاح شود. این عمل اغلب در کلینیک جراحی و در یک تا دو ساعت انجام می شود و بعد از هوشیاری و تحمل غذا بیمار مرخص می گردد.

دکتر علی اکبر عطایی

دکتر علی اکبر عطایی

دکتر علی اکبر عطایی، فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران
عضو رسمى انجمن جراحان پلاستیک و زیبایى ایران
رتبه اول بورد فوق تخصص جراحی پلاستیک در کشور
با بیش از 17 سال سابقه جراحی پلاستیک زیبایی و ترمیمی در تهران

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.