دکتر علی اکبر عطایی / لاغری و پیکر تراشی / لیپوساکشن و اقدامات قبل و بعد از آن
مدت زمان مطالعه ۱۳ دقیقه

لیپوساکشن و اقدامات قبل و بعد از آن

لیپوساکشن یکی از انواع اعمال زیبایی است که به کمک آن می توان از حجم چربی های اضافی نقاط مختلفی از بدن کم کرد و ظاهر بهتری را برای فرد ایجاد نمود. در حقیقت لیپوساکشن نامی است که از ابتدا به این اقدام اطلاق می شده است ولی امروزه به دلیل پیشرفت هایی که در روش های انجام آن به وجود آمده است، نام کلی لیپو برای آن مناسب تر است.

در این مقاله می خواهیم نکات کلی و جزئی درباره ی موارد استفاده از لیپوساکشن، تعریف کلی آن و مراقبت ها و اقدامات قبل و بعد از آن توضیحات مناسبی را به شما ارائه کنیم. با ما همراه باشید و از صحبت های دکتر علی اکبر عطایی در رابطه با همه ی این موارد اطلاعات کافی را کسب کنید.

در فیلم زیر می توانید توضیحات دکتر عطایی در مورد لیپوساکشن و معرفی این روش را ببینید و بشنوید:

 

 

لیپوساکشن برای چه افرادی مناسب است؟

همه ی افرادی که نتوانسته اند با استفاده از ورزش و رژیم غذایی به اندام ایده آل خود برسند، می توانند از روش های پشرفته ی لیپوساکشن برای برداشتن چربی های اضافی بدن خود استفاده کنند. بهترین داوطلبان لیپو افرادی هستند که:

 • سیگاری نیستند. افراد سیگاری باید حداقل یه هفته قبل از جراحی های زیبایی استفاده از دخانیات را متوقف کنند.
 • از لحاظ بدنی در شرایط خوبی به سر می برند و وزن ثابتی دارند. جراح در جلسه مشاوره شاخص توده بدنی یا BMI شما را اندازه گیری خواهد کرد. در صورتی که این میزان از حد مجاز بیشتر یا کمتر باشد، ممکن است شما کاندید مناسبی برای انجام عمل لیپوساکشن نباشید.
 • انتظارات منطقی از نتیجه عمل لیپوساکشن دارند و نمی خواهند به هر قیمتی که شده، حتی با انجام ریسک های پر خطر زیبایی اندام خود را افزایش دهند.

لیپوساکشن در افرادی که وزن ثابت، پوست الاستیک و سفت و چربی های اضافی در نواحی خاصی از بدن دارند، نتایج درخشان تری را به همراه دارد. به همین خاطر، این جراحی در افراد جوان به نسبت افراد مسنی که پوست ارتجاعی ندارند، موثرتر خواهد بود.

لیپو-اندام

پاسخ این سوال منفی است. جراحی زیبایی لاغری به شکم و پهلو محدود نمی شود و می توان به کمک آن ظاهر بخش های مختلفی از بدن را بهبود بخشید. از جمله مهم ترین قسمت های بدن که می توان بر روی آن ها جراحی لیپو انجام داد عبارتند از:

غبغب

غبغب به جمع شدن چربی های اضافی زیر چانه و گردن گفته می شود که در نگاه اول شبیه به این می باشد که فرد دارای دو گردن است. اغلب مردم به دنبال افزایش وزن و یا حتی با داشتن وزنی نرمال غبغب دارند. با لیپوساکشن غبغب می توان این مورد را بهبود بخشید.

این افراد درصد زیادی از کاندیداهای لیپوساکشن را به خود اختصاص می دهند زیرا به نظر می رسد که  گردن این افراد از چانه شروع می شود و کمی خم شده است. لیپوساکشن می تواند زاویه تعریف شده بین چانه و گردن را بهبود بخشد.

لیپوساکشن غبغب

بازوها

بازو های شل و بزرگ ناشی از چربی را می توان با کمک لیپوساکشن بازو زیبا تر کرد. شل شدن بازو ها به علت شل شدن پوست است. شل شدن پوست ناحیه بازو  را می تواند با انجام سایر جراحی های زیبایی بهبود بخشید. در پی چربی کشی از این قسمت، عمل زیبایی براکیوپلاستی یا لیفت بازو نیز قابل انجام است.

براکیوپلاستی

سینه های بانوان

لیپوساکشن سینه ها برای تعداد محدودی از خانم ها مناسب است. خانم هایی که دارای سینه های بزرگ ولی خوش فرم هستند، می توانند صرفا به کمک لیپو چربی داخل آن را بیرون کشیده و سایز آن را به اندازه ی متناسب برسانند. برای خانم هایی که می خواهند حجم سینه های خود را کم کنند و همچنین سطوحی از افتادگی سینه را در این بخش از بدن خود دارا هستند، جراحی زیبایی سینه و یا لیفت سینه توصیه می شود.

علاوه بر این، سینه های داری چربی های متراکم را نمی توان لیپوساکشن کرد. افراد جوان دارای سینه های متراکم تر از مابقی افراد (مسن و سن بالا) هستند. اگر چه سینه ها با افزایش سن بزرگتر و کم تراکم تر خواهند شد. لیفت سینه ها و جراحی پروتزسینه ها و یا سایر روش های جراحی زیبایی سینه نتیجه ی بهتری می دهد.

برخی از چربی ها نیز زیر و دور سینه است که به دلیل پوشیدن سوتین های نامناسب این چربی ها نمایان می شود که با پوشیدن لباس های مناسب برطرف می گردند. لیپوساکشن بهترین روش برای کاهش چربی های ناحیه سینه تا پشت کمر می باشد. اگر پوست نیز بسیار کشیده شده باشد، بعد از لیپوساکشن ممکن است پوست به جای خود برنگردد، پس نیاز به انجام جراحی و جمع کردن پوست در ناحیه سینه و پشت کمر نیز می باشد.

سینه های مردان

ژنیکوماستی به بزرگ شدن سینه مردان گفته می شود. در این حالت سینه های آقایان حالتی شبیه به سینه های زنان پیدا می کند و به همین دلیل برای فرد ناخوشایند خواهد بود. بزرگی سینه ی مردان اگر چه غیر طبیعی است ولی به دلیل افزایش میزان چربی در ناحیه سینه و قفسه سینه اتفاق می افتد.

لیپوساکشن سینه مردان ظاهر قفسه سینه را بهبود می بخشد و می تواند نتایج خوبی را در داشته باشد. قبل از انجام لیپوساکشن باید علت ایجاد این سینه ها را در مردان بررسی کرد. برخی از دلایل ایجاد این سینه ها استفاده از استروئید ها، داروهای هورمونی و یا مواد مخدر است.

اگر چه افزایش میزان چربی در این ناحیه به آرامی نیز می تواند دلیل بزرگ شدن سینه ها شود. برای خارج کردن چربی از سینه ها باید از سایر روش ها استفاده کرد. ولی شاید در این میان لیپوساکشن نیز مورد نیاز باشد.

ژنیکوماستی

شکم و پهلو

در شکم لایه های چربی متراکم زیادی به دلیل نداشتن فعالیت بدنی به میزان لازم و در پیش گرفتن رژیم غذایی مناسب جمع می شود. اگر شکم به صورت گرد باشد و حجم و چربی زیادی داشته باشد، این چربی به عنوان چربی داخل شکمی شناخته می شود و از لیپوساکشن نمی تواند برای کاهش و یا حذف این نوع از چربی ها استفاده نمود.

در برخی از افراد چربی کل شکم را تشکیل نمی دهد و فقط بخش پایینی شکم است که دارای بخش کمی چربی است. افرادی که دارای وزن مناسب و تناسب اندام هستند ولی شکم افتاده ی کمی دارند نیز در این گروه قرار می گیرند. این افراد کاندید لیپوساکشن هستند.

برخی از افراد  در ناحیه پشت و بالای پهلو ها نیز دارای حجم چربی هستند. این چربی در آقایان و خانم ها دیده می شود. می توان با انجام لیپوساکشن در این ناحیه میزان چربی را به میزان قابل توجه ای کاهش داد.

نکات مهم در مورد عمل لیپو

پیش از انجام لیپوساکشن، بیمار باید در نظر داشته باشد که:

 • لیپوساکشن، جایگزین روش های کاهش وزن نمی باشد؛ چرا که هدف از این عمل اصلا کاهش وزن نیست و تنها برداشتن چربی های اضافی است.
 • چال های موجود بر روی پوست با لیپوساکشن برطرف نمی شوند. برای از بین بدن این مشکلات باید روش های دیگری در پیش گرفت.
 • در صورتی که پوست اضافی با لیپوساکشن کشیده و تنگ نشود، جراحی دیگری به نام ابدومینوپلاستی نیاز خواهد بود. همان طور که گفتیم، بهترین داوطلبان انجام جراحی لاغری کسانی هستند که پوست کشسان و مرتجعی دارند. به همین دلیل نیاز آن ها به انجام عمل ابدومینوپلاستی بعد از جراحی لیپو از بین خواهد رفت.

خوب است بدانید که امروزه روشی با نام لیپوابدومینوپلاستی می تواند بیش از هر عمل دیگری برای از بین بردن چربی های اضافی بدن و جلوگیری از شل سدن و افتادگی پوست مفید باشد. در این عمل لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی به طور همزمان انجام می شوند که این اقدام نیاز به انجام جراحی ثانویه را از بین خواهد برد.

از دیگر نکات مهم در مورد لیپوساکشن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • در تمام روش های مرسوم لیپوساکشن سلول های چربی به وسیله  کانولا از زیر پوست  خارج می گردند.
 • مکانیسم کمکی در انواع لیپوساکشن  شامل اولتراسوند ، لیزر ، پنوماتیک و… می باشد.
 • مهارت جراح پلاستیک و اصل بودن تکنولوژی به کار رفته تاثیر مهمی در نتایج و کاهش عوارض دارند.
 • خطرات و عوارض در تمام دستگاه ها وجود دارند و اغلب با افزایش حجم ساکشن  انجام شده عوارض از جمله آمبولی تشدید می گردند،  بنابراین برای حفظ سلامتی خودتان حتما به توصیه  های پزشکتان توجه کنید و اصرار به عمل وسیع نفرمایید.
 • در انواع لیپوساکشن از طریق چندین سوراخ کوچک اقدام به تخلیه چربی می گردد. محل ورود کانولای ساکشن کم رنگ می گردد ولی کاملا محو نمی شود.
 • ناهمواری های سطحی و سلولیت یا انواع لیپوساکشن به صورت کامل درمان نمی شوند و جهت بهتر شدن نتیجه درمان های تکمیلی لازم است.
 • انجام انواع لیپوساکشن با هدف شکل دهی به بدن انجام می گیرد و اگر چه حجم قابل توجه چربی تخلیه می شود، ولی کاهش وزن  هدف این درمان نیست.
 • به صورت استاندارد باید مقدار  کافی از بافت چربی، زیر پوست باقی بماند. تخلیه کامل چربی گاهی باعث بروز عوارض جبران ناپذیر می گردد و کیفیت بافت پوست در دراز مدت از بین می رود بنابراین اصرار به تخلیه  کامل چربی نفرمایید.
 • هر سلول بافت چربی می تواند تا چندین برابر حجم اولیه خود چربی ذخیره کرده و بزرگ شود. بنابراین بعد از عمل لیپوساکشن مراقب رژیم  و افزایش وزن خود باشید تا نتایج عمل شما بهتر حفظ شود.
 • بعد از عمل به دلیل تورم ناحیه عمل نمی توان در مورد نتیجه نهایی قضاوت کرد. 3 تا 6  ماه بعد از عمل نتایج نهایی پایدار می گردند.
 • در مراحل اول بعد از عمل پوست حالت شل و چروک ممکن است پیدا کند برای ایجاد شکل دهی مناسب، پوشیدن گن و استفاده از ژل های تقویت کننده پوست ضروری است.
 • در تعداد کمی از افراد با توجه به واکنش های بافتی و قضاوت جراح در حین عمل ممکن است تقارن صد در صد به وجود نیاید. در مواردی که نیاز به رتوش باشد حتما 3 تا 6  ماه بعد از عمل اول باید این کار انجام شود. در غیر این صورت نتایج عمل مطلوب نخواهد بود.

در فایل صوتی زیر صحبت های دکتر عطایی، فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران، مزایای پیکرتراشی و لیپوساکشن را بدانید:

اقدامات لازم قبل از عمل لیپوساکشن

 • هر گونه مصرف دارو،  قرص ضد بارداری، اعتیاد و مصرف دخانیات، سابقه لخنه شدن خون در خودتان یا نزدیکانتان را به جراح اطلاع دهید.
 • از 8 ساعت قبل از مراجعه به بیمارستان از هر گونه خوردن و آشامیدن پرهیز کنید. قبل از ورود به اتاق عمل از هر گونه آرایش و زیورآلات  اجتناب کنید.
 • هرگونه سابقه بیماری، مصرف دارو و مکمل آلرژی و دخانیات را به پزشک متخصص بی هوشی هم اطلاع بدهید.
 • با مدارک شناسایی، مدارک پزشکی و نتایج آزمایش ها به بیمارستان مراجعه کنید.
 • گن مناسب با عمل خود به همراه داشته باشید.
 • به آموزش و تمرین حرکات توصیه شده برای بعد از عمل توجه کامل بفرمایید.
 • حداقل از 2 هفته قبل از عمل تا 4 هفته بعد از عمل استعمال و قرار گرفتن در مجاورت هر گونه دود و دخانیات پرهیز نمایید.

اقدامات لازم بعد از لیپوساکشن

 • بلافاصله بعد از هوشیاری حرکات و تمرینات  عضلانی  که قبل از عمل آموزش داده شده است را اجرا کنید.
 • تا حد امکان و هر چه سریع تر با کمک همراه خود راه بروید و موقع استراحت در بستر حرکات توصیه شده را انجام بدهید.
 • دارهای آنتی بیوتیک و ضد درد را طبق برنامه مصرف کنید.
 • برای گرفتن نتایج بهتر عمل انواع ماساژ ها و ژل های تقویت کننده پوست که توسط پزشکتان توصیه می گردد را استفاده کنید.
 • حتما در حفظ رژیم غذایی و کنترل وزن خودتان جدی باشید تا نتایج عمل بهتر حفظ شود.
 • در چند روز اول از محل سواخ های کانولا ترشحات خون آبه ای خارج می گردد که طبیعی است و نباید در رابطه با آن نگران باشید. در مواقع  ضروری پانسمان  آن را عوض کنید.
 • در صورت بروز علائم غیر عادی و احساس تنگی نفس با پزشک خودتان تماس بگیرید یا به بیمارستان مراجعه کنید.
 • حداقل به مدت 3 تا 6 ماه از گن استفاده کنید.
 • از 48 ساعت بعد از عمل  با قرار دادن کمپرس گرم می توان در کاهش تورم و تسریع در رفع کبودی ها اقدام کرد.
 • درجاتی از تورم طی 2 تا 3 ماه از بین می رود بنابراین نتیجه نهایی لیپوساکشن 2 تا 3 ماه  بعد از عمل قابل مشاهده  است.

در خصوص اسکارهای لیپوساکشن باید گفت که سوراخ ها در نواحی ایجاد می شوند که کمترین میزان اسکار بر جای بماند. سوراخ ها در چین های طبیعی پوست ایجاد و به مرور زمان نیز محو خواهند شد.

چاق شدن بعد از لیپوماتیک

آیا چربی ها بعد از لیپوساکشن بر می گردند؟
آیا انجام مجدد لیپوساکشن نیاز است؟

این ها سوالاتی است که مراجعان مطب دکتر عطایی همواره می پرسند. در ادامه مطلب به پاسخ این سوالات اشاره خواهیم کرد.

در رابطه با چاق شدن بعد از لیپوماتیک باید گفت که اگر فرد بعد از انجام جراحی لاغری ورزش کند و رژیم غذایی مناسبی را در برنامه روزانه ی خود بگنجاند، چربی ها باز نخواند گشت.

در بسیاری از موارد، بعد از لیپوساکشن دیگر نیازی به انجام جراحی مجدد نمی باشد و پوست اضافی نیز کشیده خواهد شد. تنها در صورتی که نیاز به اصلاح برخی ناهنجاری ها بر روی پوست باشد، جراحی ترمیمی یا ابدومینوپلاستی انجام خواهد شد.

اگر جنس پوست شما به اندازه ی کافی و مناسب سفت و کشیده نباشد، ممکن است در نتیجه ی انجام لیپوساکشن، دچار افتادگی پوست در محل عمل شوید. در این حالت نگرانی لازم نیست و می توان با انجام اقدامات ترمیمی به بهبود ظاهر پوست پرداخت.

اگر نمیدانید که آیا باید ابدومینوپلاستی انجام دهید یا خیر، حتما فایل صوتی صحبت های دکتر عطایی در این مورد را گوش کنید:

بهترین کاندیداهای جراحی ابدومینوپلاستی چه کسانی هستند؟

بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران چه کسی است؟

یکی از مهم ترین اقداماتی که می توان برای داشتن تجربه ی هر چه بهتر ازعمل زیبایی مخصوصا جراحی زیبایی اندام داشت، این است که جراح خوبی برای این اقدام انتخاب شود و بعد از گذراندن جلسه مشاوره بتوان از تمام انتظارات، نگرانی ها و خواسته های فرد با خبر شد و بهترین تصمیمات ممکن را برای بهبود ظاهر وی اتخاذ کرد.

شما می توانید نمونه کارهای دکتر عطایی، فوق تخصص جراحی پلاستیک را در صفحه اینستاگرام ایشان و در گالری نمونه کار سایت مشاهده کنید.

بهترین جراح لاغری در شهریار 

نزدیک بودن مطب پزشک جراح به محل زندگی یکی از فاکتورهایی است که نمی توان از میزان اهمیت و اثرگذاری آن بر روی روند انتخاب جراح غافل شد. دکتر عطایی در کلینیک خود در شهریار تهران می توانند پذیرای شما عزیزان بوده و با صداقت و وجدان پزشکی خود به شما بگوبند که آیا کاندید مناسبی برای انجام هر یک از اعمال زیبایی از جمله جراحی لاغری هستید یا خیر.

شما همچنین می توانید در صورت تمایل و یا ایجاب شرایط به مطب دکتر علی اکبر عطایی در منطقه ونک تهران مراجعه بفرمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر علی اکبر عطایی

دکتر علی اکبر عطایی

دکتر علی اکبر عطایی، فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران
عضو رسمى انجمن جراحان پلاستیک و زیبایى ایران
رتبه اول بورد فوق تخصص جراحی پلاستیک در کشور
با بیش از 17 سال سابقه جراحی پلاستیک زیبایی و ترمیمی در تهران

مقالات مرتبط
بهترین جراح پلاستیک تهران

بهترین جراح پلاستیک تهران

قبل از آن که در خصوص ویژگی های بهترین جراح پلاستیک صحبت نماییم، می خواهیم اطلاعات مهمی در رابطه با وظایف و یا خدماتی که یک...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *