دکتر علی اکبر عطایی / عمل زیبایی سینه / ماموپلاستی؛ آیا از بزرگی سینه های خود خسته شده اید؟
مدت زمان مطالعه ۲۳ دقیقه

ماموپلاستی؛ آیا از بزرگی سینه های خود خسته شده اید؟

جراحی ماموپلاستی یا کوچک کردن سینه از جمله جراحی هایی است که برای افرادی که سینه های خیلی بزرگی دارند، انجام می گیرد. این جراحی نیاز به یک سری مراقبت های قبل و بعد از جراحی دارد که در این مقاله درباره آن ها توضیح خواهیم داد. ما همچنین اطلاعات جالبی درباره روند این عمل، مزایا و عوارض آن ارائه خواهیم کرد.

فهرست محتوای این مقاله: نمایش

نگاهی کلی به جراحی ماموپلاستی

%

اهمیت انتخاب جراح

%

میزان تهاجم جراحی

%

بهبود ظاهر بعد از ماموپلاستی

%

میزان ناراحتی بعد از عمل

نکته ای که باید به آن اشاره کرد، این است که ماموپلاستی از بسیاری از جهات، یک جراحی زیبایی نیست و جنبه ی درمانی دارد. در حقیقت با انجام جراحی زیبایی سینه می توان به بهبود وضعیت سلامت بدن کمک شایانی نمود. در قسمت بعدی دلیل این موضوع را خواهید دانست.

شما می توانید فیلم صحبت های دکتر علی اکبر عطایی در مورد جراحی ماموپلاستی یا کاهش پستان را در ادامه ی این مطلب ببینید.

ماموپلاستی چیست؟

عمل ماموپلاستی سینه (Mammoplasty) برای کوچک کردن سینه ها و کاهش حجم آن ها یا جهت تناسب و فرم دادن به ظاهر سینه کاربرد دارد. قبل از عمل ماموپلاستی هر فردی باید آگاهی لازم درباره این عمل را داشته باشد و اطلاعات لازم در خصوص این جراحی زیبایی پر طرفدار را کسب نماید.
انجام هر عملی ممکن است علاوه بر فوایدی که دارد، عوارضی نیز به همراه داشته باشد که انتخاب پزشک متخصص یا فوق تخصص بسیار مهم است.
طبق گفته های دکتر عطایی فوق تخصص جراحی پلاستیک، داشتن سینه های بسیار بزرگ می تواند مشکلاتی را برای فرد ایجاد کند. در ادامه مقاله قصد داریم شرح دهیم که این مسئله دقیقا چه مشکلاتی را ایجاد می کند.

عوارض بزرگ بودن سینه ها

بزرگ و حجیم بودن سینه ها می تواند باعث ایجاد مشکلات و ناراحتی های متعددی برای بانوان گردد. از میان این مشکلات می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • خانم هایی که سینه های بزرگ و حجیمی دارند، ممکن است به این دلیل در روابط عمومی خود و حضور در مجامعی مانند استخر یا باشگاه دچار مشکل گردند.
 • انتخاب لباس برای بانوان با سینه های حجیم بسیار سخت تر از افرادی است که اندازه سینه هایشان متناسب است.
 • پژوهش ها نشان داده اند که اعتماد به نفس و self esteem زنان با سینه های بزرگ و یا افتاده بسیار پایین تر از دیگران است.
 • اما مهم ترین مشکلی که می تواند در پی بزرگ شدن و ایجاد افتادگی برای سینه های خانم ها به وجود بیاید، بروز مشکلات آناتومیک برای فرد است؛ به این صورت که اگر فردی دارای سینه های بزرگ و افتاده باشد، انگار باری بر روی دوش او قرار دارد و همین امر باعث ایجاد ناراحتی در ناحیه ی گردن و ستون فقرات می گردد.
 • این فشاری که در پی افزایش سایز سینه ها به ستون فقرات وارد می آید، می تواند در دراز مدت باعث ایجاد درد در نواحی شانه، گردن و دست بشود و به نوعی زندگی روزمره ی وی را مختل نماید.

همان طور که خواندید، بزرگ بودن سینه ها می تواند تاثیر بسزایی در کاهش سلامت افراد داشته باشد. بنا بر این حالا می دانید که چرا ماموپلاستی در بسیاری از موارد جنیه ی درمانی دارد.

بزرگ بودن سینه ی بانوان

جراحی کوچک کردن سینه به چه روشی انجام می شود؟

انتخاب نوع و تکنیک جراحی زیبایی سینه با توجه به نکات مختلفی انجام می گیرد. مهم ترین عوامل موثر بر انتخاب روش و متد جراحی سینه عبارتند از:

 • سن فرد
 • تشخیص جراح
 • شرایط عمومی بدن
 • میزان بزرگی و افتادگی سینه ها

وابسته به موارد بالا، جراح انتخاب می نماید که دقیقا به چه روشی به اصلاح ظاهر سینه ها بپردازد.

روند جراحی ماموپلاستی

روش انجام عمل ماموپلاستی با توجه به نتیجه آزمایشات و فیزیک بدنی فرد انتخاب می گردد.

زمان مناسب برای این عمل بعد از سن هجده سالگی است. باید فرد به ثبات و تکامل رسیده باشد و سپس عمل ماموپلاستی را انجام دهد.

در عمل ماموپلاستی باید فرد به طور کامل بیهوش شود. مدت زمان جراحی بین 2 الی 4 ساعت می باشد. جای برش ها با مارکر مشخص واز سه ناحیه ایجاد می شوند.

بعد از انجام تغییرات، برش ها بخیه و پانسمان می شوند.

انواع برش های ماموپلاستی

انتخاب محل برش بستگی به شرایط سینه ی بیمار و نتیجه ی مورد انتظار از جراحی دارد. به طور کلی جراح می تواند دو نوع برش بر روی سینه ایجاد کند تا از طریق آن ها به اصلاح ظاهر سینه بپردازد.

 • ایجاد برش دور هاله ی سینه به علاوه یک برش عمودی برای انجام جراحی
 • ایجاد برش دور هاله ی سینه به علاوه یک برش لنگر مانند

در شکل زیر می توانید برش هایی که ممکن است برای انجام جراحی ماموپلاستی بر روی سینه ایجاد گردند را مشاهده کنید:

برش های ماموپلاستی

شما می توانید در قسمت زیر توضیحات مفصلی در رابطه با انواع برش ماموپلاستی را از زبان یکی از با تجربه ترین جراحان پلاستیک در تهران، دکتر عطایی ببینید و بشنوید:

علت بزرگ بودن سینه ها چیست؟

برخی از عوامل موثر بر بزرگی سینه ها کدامند؟ در قسمت زیر بخوانید.

1- در طول زمان و به دنبال بالا رفتن سن و حاملگی و شیردهی سینه‌‌ها دچار شلی و افتادگی میگردند.

2- حجم سینه ی افراد میتواند به صورت ژنتیکی بسیار بزرگ یا بسیار کوچک باشد.

3- در بسیاری از خانم‌‌ها پهنا و حجم سینه ها در دو طرف یکسان نیست و بعد از عمل هم درجاتی از عدم تقارن باقی می ماند.

4- در تمام روش‌های جراحی ماموپلاستی، بر اساس طراحی مورد نیاز برش‌هایی در اطراف ناحیه رنگی و خط وسط سینه و خط زیر سینه ایجاد می شود که به تدریج کم رنگ میگردد ولی همواره باقی می ماند و در بعضی افراد ممکن است تولید اسکار (جوشکاه) نماید. با رعایت آموزش های توصیه شده و مصرف دارو و پماد های ضد اسکار ‌این خطر کاهش می یابد ولی صفر نمی شود.

5- هر گونه سابقه بیماری پستان در خود و خانواده نیز ممکن است باعث بزرگ شدن بیش از حد سینه ها گردد.

اقدامات قبل از عمل ماموپلاستی

شاید فکر کنید که نحوه و روند انجام جراحی ماموپلاستی بیش از هر چیزی مهم باشد. اما حقیقت این است که اقداماتی که قبل و بعد از عمل مورد انجام قرار می گیرند، به همان اندازه مهم هستند.

در قسمت زیر می توانید مهم ترین و تعیین کننده ترین اقدامات قبل از جراحی ماموپلاستی اطلاعات مناسب و مفیدی کسب کنید:

 

انتخاب درست جراح زیبایی سینه

همان طور که بار ها و در قالب مقالات مختلف گفته ایم، موثر ترین اقدام شما برای گرفتن بهترین نتیجه از جراحی های زیبایی صورت و اندام، انتخاب درست جراح است.

دکتر علی اکبر عطایی، جراح فوق تخصص پلاستیک و دارای تجربه ی انجام هزاران عمل زیبایی در تهران هستند. برای گرفتن وقت مشاوره می توانید با مطب دکتر عطایی تماس بگیرید.

مشاوره قبل از عمل

بسیاری از افراد ذهنیت درستی از این بخش ندارند. مشاوره قبل از جراحی زیبایی نیز یکی دیگر از تعیین کننده ترین اقدامات کمک کننده به رضایت شما از نتیجه جراحی است.

در طول این جلسه شما انتظارات خود از جراحی ماموپلاستی را بیان می کنید و به این ترتیب می توانید نتیجه ی عمل را به شکل دلخواه خود برنامه ریزی کنید.

در ادامه جراح به معاینه ی سینه های شما خواهد پرداخت و با صداقت و وجدان پزشکی خود به شما خواهد گفت که آیا شما واقعا کاندیدای خوبی برای انجام این عمل هستید یا خیر.

بررسی سوابق پزشکی و دارویی

زمانی که برای گذراندن جلسه مشاوره اولیه به پزشک مراجعه می کنید، باید حتما فایل کاملی از سوابق پزشکی و دارویی خود به همراه داشته باشید تا بتوانید از بروز پیچیدگی های مختلف در طول عمل جلوگیری نمایید.

مصرف دارو قبل از ماموپلاستی

سعی کنید از یک هفته قبل از عمل ماموپلاستی و به طور کلی هر عمل زیبایی دیگر از مصرف داروهای رقیق کننده ی خون مانند آسپرین خودداری کنید.

بهترین اقدام برای شما این خواهد بود که در این مورد به توصیه های پزشک جراح توجه کامل داشته باشید. ممکن است بر حسب نیاز و صلاحدید پزشکتان لازم باشد که داروی خاصی را قبل از عمل مصرف کنید.

انجام آزمایش های لازم

برای آن که مشخص شود که سطح سلامت شما برای انجام جراحی ماموپلاستی و بیهوشی به میزان کافی است، باید یک سری آزمایش خون انجام دهید تا نمایی کلی از وضعیت شما به دست آید.

در روز مراجعه به بیمارستان یا کلینیک باید حتما مدارک شناسایی، مدارک پزشکی و نتایج آژمایش های خود را به همراه داشته باشید.

فیلم صحبت های دکتر عطایی در مورد جراحی زیبایی سینه

مراقبت های بعد از ماموپلاستی

عوامل مختلفی می توانند بر روی سینه ها اثر گذاشته و باعث از بین رفتن حالت خوش فرم آن ها شوند. ماموپلاستی عملی است که به کمک آن می توان به بهترین شکل سینه های بزرگ را کوچک کرد و ظاهر کلی بدن را بهبود بخشید. اما اگر اقدامات لازم بعد از جراحی انجام نشوند، ممکن است نتیجه از حالت مطلوب خارج شود.

حال، سوال این است که:

بعد از جراحی کوچک کردن سینه چه اقداماتی باید انجام داد تا از تاثیر این عوامل جلوگیری کرد؟

 

بعد از 48 تا 72 ساعت پانسمان سینه ها باید بصورت روزانه تعویض گردد.

تا چند روز بعد از عمل، مشاهده ی حداکثر 50 سی سی ترشحات و خونابه طبیعی است. در صورتی که بیشتر از‌این مقدار بود با پزشکتان تماس بگیرید.

بخیه های ماموپلاستی طی مدت 7 تا 10 روز بعد از عمل کشیده می شوند.

بهداشت را حتما به درستی رعایت کنید.
در محل زیر سینه محل اتصال بخیه‌‌ ها ممکن است دچار عفونت شود یا باز گردد که عموما با رعایت موارد بهداشتی برطرف می گردد.

جهت حفظ فرم سینه‌‌ ها بهتر است همواره از سوتین مناسب استفاده کنید تا سینه ها را در جای درست خود محکم نگه دارید.

مصرف داروها شامل آنتی بیوتیک ها، مسکن هایی مثل استامینوفن و سایر داروها مانند انواع رقیق کننده های خون (آسپرین) را رعایت کنید.

ورزش‌ های سبک را تا 2ماه و ورزش‌ های سنگین را تا 3 ماه بعد از ماموپلاستی انجام ندهید.

بعد از انجام ماموپلاستی به پهلو خوابیدن بلامانع است ولی تا 3 ماه روی سینه نخوابید.

پس از ‌این عمل زیبایی، بارداری و شیردهی بلامانع است ولی ممکن است نتایج عمل اُفت کند.

در صورتی که تورم شدید رخ داده است، به پزشکتان اطلاع دهید تا با تجویز داروی مناسب بتواند از میزان کبودی و تورم بکاهد.

از روز پنجم بعد از عمل زیبایی سینه می توانید با احتیاط استحمام کنید.

انواع ماموپلاستی

به طور کلی می توان دو نوع مختلف برای جراحی ماموپلاستی در نظر گرفت. ماموپلاستی افزایشی و ماموپلاستی کاهشی. در حقیقت، ماموپلاستی نامی است که معنی آن جراحی سینه است و می تواند هم برای افزایش و هم برای کاهش اندازه سینه ها مورد استفاده قرار گیرد.

اما به غلط در میان مردم رایج شده است که ماموپلاستی کاهشی را با نام کلی ماموپلاستی می شناسند. انواع ماموپلاستی عبارتند از:

ماموپلاستی کاهنده

اگر به دلیل سینه های بزرگ از درد گردن و شانه رنج می برید برای داشتن سینه های متناسب عمل ماموپلاستی کاهشی انجام دهید. عمل کوچک کردن سینه می تواند سایز کوچک و دلخواه سینه ها را برای شما به همراه داشته باشد.

ماموپلاستی افزایشی

افرادی که سینه های کوچک دارند و علاقه مند هستند که سینه های بزرگتری داشته باشند، می توانند عمل ماموپلاستی افزایشی انجام دهند. در عمل ماموپلاستی افزایشی با حجیم سازی به روش های مختاف مانند استفاده از پروتز سینه یا تزریق چربی سایز متناسب و دلخواه سینه برای فرد حاصل می گردد.

نکاتی که باید در مورد ماموپلاستی بدانید:

با عمل جراحی ماموپلاستی رول‌ های چربی در کناره بدن درمان نمی شوند.

در چند هفته اول بعد از عمل به علت تورم نمی توان در مورد شکل نهایی سینه ها قضاوت کرد و عموما در 3 تا 6 ماه بعد از ماموپلاستی، سینه شکل نهایی خود را پیدا میکند.

بعد از عمل ممکن است در محل بخیه ‌‌ها نواحی چین و چروک دار مشاهده کنید و یا حجم زیر سینه خالی به نظر بیاید اما جای نگرانی وجود ندارد، در طول زمان با شکل گیری نهایی سینه شرایط بهتر می ‌شود.

برای حفظ فرم سینه‌‌ها بهتر است همواره از سوتین مناسب استفاده کنید.

تا پنج روز بعد از عمل نمی توانید استحمام کنید.

در چند ماه اول کاهش حس در سینه ممکن است رخ بدهد که در طول زمان و بتدریج بهتر میشود.

آیا ماموپلاستی باعث ایجاد سرطان می شود؟

با جراحی کوچک کردن سینه خطر سرطان سینه افزایش نمی یابد و چون بخشی از بافت سینه خارج می شود، ممکن است به همان نسبت این خطر کاهش یابد.

همان طور که می دانید، یکی از مهم ترین دلایل ایجاد سرطان سینه زیاد بودن حجم بافت پستان هاست. در صورتی که میزان بافت داخلی سینه ها بیش از اندازه باشد، احتمال بروز سرطان پستان تا حد زیادی افزایش می یابد.

به این ترتیب با انجام ماموپلاستی و کمک به کاهش این حجم بافت در پستان ها می توان از بروز این بیماری جلوگیری نمود.

ماندگاری نتیجه ماموپلاستی چقدر است؟

اگر چه در طراحی ‌این عمل سینه‌‌ ها لیفت شده و حجم و شکل جوان تری به خود می گیرند ولی در طول زمان با پیر شدن بافت ‌های بدن متعاقبا درجاتی از تغییرات شکلی اجتناب ناپذیر است.

برای از بین بردن هر چه بیشتر تاثیر عامل افزایش سن بر روی نتیجه ی عمل باید بدانید که تا چه اندازه مراقبت های بعد از عمل ضروری هستند.

همان طور که در قسمت قبل گفتیم، عواملی مانند بارداری و شیردهی نیز می توانند بر روی نتیجه ی ماموپلاستی تاثیر منفی گذاشته و رضایت فرد از ظاهر سینه هایش را کم کنند.

در قسمت بعد در مورد مهم ترین مراقبت های بعد از ماموپلاستی خواهید خواند. شما می توانید این توضیحات را در فیلم زیر از زبان دکتر عطایی، فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی ببینید و به بهترین شکل ممکن از نتیجه ی جراحی خود مراقبت فرمایید:

ماموپلاستی و شیردهی

به جز در طراحی free nipple که در سینه‌ های خیلی بزرگ ضروری است، در سایر روش‌‌ ها قدرت شیردهی تا حدودی حفظ می گردد.

باید توجه داشته باشید که شیردهی تاثیر بسیار زیادی بر روی بافت سینه می گذارد. در صورتی که می خواهید بعد از عمل ماموپلاستی می خواهید باردار شده و شیردهی به نوزاد خود انجام دهید، باید از این موضوع آگاهی داشته باشید.

جای بخیه جراحی کوچک کردن سینه

همان طور که گفتیم، ماموپلاستی یک نوع جراحی زیبایی مربوط به سینه هاست که در طی آن می توان به بهبود ظاهر سینه های بزرگ افراد پرداخت. یکی از مهم ترین سوالاتی که ذهن افراد را در مورد این جراحی مشغول می کند، در مورد جای بخیه هایی است که بر روی سینه زده می شود. آیا جای رخم بخیه جراحی زیبایی سینه باقی می ماند؟

مهم ترین عامل موثر بر روی نتیجه ای که فرد بعد از جراحی زیبایی سینه می گیرد، تبحر جراح است. اگر جراح سینه از تجربه و مهارت کافی در این زمینه برخوردار نباشد، ممکن است این مسئله تاثیر بسیار بدی بر روی نتیجه عمل بگذارد.

باقی ماندن جای زخم ناشی از جراحی سینه یکی از مشکلاتی است که می تواند برای فرد به وجود بیاید و رضایت وی را از جراحی بسیار کاهش دهد.

البته باید متذکر شد که وضعیت اسکار بعد از ماموپلاستی به انجام درست مراقبت های بعد از جراحی نیز ارتباط شایانی دارد. بهترین راه برای کمک به از بین رفتن هر چه سریع تر این رخم ها، رعایت بهداشت و نکاتی است که جراح به شما توصیه می نماید.

از بین بردن جای زخم جراحی سینه

به طور کلی، نباید خیلی زیاد در مورد زخمی که بعد از ماموپلاستی بر روی سینه باقی می ماند، نگران شد. چرا که حتی در صورت از بین نرفتن این اسکار ها، جراح پلاستیک می توانید با بهره گیری از روش های جراحی و غیر جراحی متنوعی به ترمیم جای زخم جراحی سینه بپردازد.

اگر به میزان زیادی در مورد جای زخم ناشی از جراحی زیبایی سینه نگران هستید، می توانید دغدغه های خود را طی جلسه مشاوره با جراح مطرح کرده و از توصیه های دقیق و مناسب وی بهره بگیرید. در بسیاری از موارد، اگر انجام جراحی سینه به منظور افزایش زیبایی آن برای شما ضروری نباشد، جراح حتما این موضوع را به شما خواهد گفت؛ در این صورت می توانید بهتر تصمیم بگیرید.

هزینه ماموپلاستی

هزینه ماموپلاستی وابسته به میزان ترمیم مورد نیاز برای سینه های فرد و همچنین گستره ی تغییراتی است که بر روی آن انجام می گیرد. بهترین راه برای داشتن انتخاب درست در این مسیر و جلوگیری از بروز پشیمانی، گذراندن جلسه مشاوره با جراح زیبایی سینه است.

در جلسه مشاوره قبل از ماموپلاستی نگرانی های بیمار در مورد جوانب مختلف عمل سینه برطرف شده و هزینه ی مناسب جراحی سینه های فرد نیز مطرح می گردد.

بهترین جراح ماموپلاستی در تهران

آیا می دانید بهترین جراح پلاستیک در تهران چه کسی است؟ آیا می دانستید که باید وظیفه ی عمل سینه های خود را فقط و فقط به یک جراح فوق تخصص پلاستیک بسپارید؟

در صورتی که عملکرد مناسبی در زمینه ی انتخاب جراح ماموپلاستی نداشته باشید، نمی توانید نتیجه ی درستی از این عمل بگیرید.

دکتر علی اکبر عطایی

دکتر علی اکبر عطایی

دکتر علی اکبر عطایی، فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران
عضو رسمى انجمن جراحان پلاستیک و زیبایى ایران
رتبه اول بورد فوق تخصص جراحی پلاستیک در کشور
با بیش از 17 سال سابقه جراحی پلاستیک زیبایی و ترمیمی در تهران

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.