دکتر علی اکبر عطایی / جراحی بینی / جراحی زیبایی بینی
مدت زمان مطالعه ۱۶ دقیقه

جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی از جمله جراحی های پلاستیک و زیبایی است که با هدف تغییر فرم، بهبود زیبایی ظاهری و یا رفع مشکلات عملکردی و ساختاری بینی انجام می شود. معمولا همزمان با جراحی زیبایی بینی، سپتوپلاستی یا جراحی رفع انحراف تیغه میانی بینی نیز قابل انجام می باشد.

پس این گونه می توان گفت که جراحی زیبایی بینی، اهداف زیبایی و هم چنین درمانی دارد و به رفع مشکلاتی از قبیل مشکلات تنفسی و آپنه انسدادی خواب نیز کمک می کند.

در جراحی زیبایی بینی، تغییراتی در اندازه و طول بینی، اندازه سوراخ ها و نوک بینی ایجاد می شود تا توازن بیشتری میان بینی و سایر اجزای صورت برقرار شود.

در قسمت زیر می توانید دو مورد از نمونه کار های جراحی بینی طبیعی دکتر عطایی ، فوق تخصص جراحی پلاستیک را ببینید:

مزایای جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی مزایای زیر را به همراه دارد:

 • صاف شدن روی تیغه در صورتی که دارای قوز بینی باشد
 • برقراری تقارن میان سوراخ های بینی
 • کوچک تر شدن اندازه بینی
 • تغییر اندازه نوک بینی
 • کاهش اندازه سوراخ های بینی
 • رفع آسیب وارده به بینی در پی صدمه
 • باز کردن مجاری هوایی و بهبود وضعیت تنفس
مزایای جراحی بینی

جراحی زیبایی بینی، تصمیمی است کاملا شخصی و بیمار باید پیش از تصمیم به انجام این جراحی، با جراح پلاستیک ماهر و با تجربه در این زمینه مشورت داشته باشد. افرادی که خواهان انجام  این جراحی هستند، باید موارد زیر را در نظر داشته باشند:

 • جراح تنها می تواند تغییرات را بر روی غضروف و استخوان موجود در بینی اعمال کند، به همین خاطر قطعا محدودیت هایی در تغییر شکل و فرم بینی وجود خواهد داشت.
 • در صورتی که استخوان بینی دچار شکستگی شده باشد، حتما باید بررسی های بیشتری پیش از جراحی انجام شود. در چنین شرایطی، انجام جراحی به دلیل تورم بافت باید چند روزی به تعویق بیفتد.
 • ممکن است نتایج نهایی این جراحی، یک سال بعد مشخص شود، به همین خاطر بیمار باید در این دوران صبر داشته باشد.
 • جهت انجام این جراحی، رشد استخوان های بینی و صورت باید کامل شده باشد. به همین خاطر، انجام این جراحی برای دختران قبل از 16 سالگی و برای پسران قبل از 17 سالگی توصیه نمی شود.
 • احتمال بروز عوارض جراحی در افراد سیگاری بیشتر می باشد. به همین خاطر، توصیه می شود پیش از جراحی، مصرف سیگار و دخانیات کنار گذاشته شود.

انواع جراحی بینی

این دسته بندی را می توان با توجه به شاخص های متعددی انجام داد. مثلا نحوه ی ایجاد برش ها در رینوپلاستی یا مدل بینی بعد از عمل. حتی می توان انواع عمل بینی را با توجه به نوع بینی فرد متقاضی انجام این جراحی، یعنی گوشتی یا استخوانی بودن آن مشخص کرد.

در اولین نوع دسته بندی می خواهیم به سراغ نحوه ی ایجاد برش ها بر روی بینی برای انجام اصلاحات زیبایی و ساختاری با هدف بهبود تنفس و افزایش تناسب میان اعضای صورت برویم. با ما همراه باشید.

سلفی خانم جوان از نتیجه عمل بینی دکتر عطایی

جراحی بینی بسته و باز

برای آن که جراح بینی بتواند به قسمت های درونی بینی دسترسی پیدا کند، باید برش هایی در طی جراحی با دقت و ظرافت تمام بر روی بینی ایجاد شده و در نهایت بخیه زده شوند.

بسیاری از افرادی که می خواهند عمل بینی انجام دهند، از بر جای ماندن جای بخیه بر روی صورت خود می ترسند. اما با روی کار آمدن روشی تحت عنوان عمل بینی بسته دیگر این نگرانی بی مورد است. چرا که در این نوع از جراحی بینی فقط در قسمت داخلی بینی برش ایجاد می شود و در نتیجه بخیه ای بر روی بخش بیرونی زده نخواهد شد.

روش دیگر برای دسته بندی انواع عمل بینی آن است که بر حسب مدل بینی بعد از عمل این کار را انجام دهیم.

مدل بینی عمل شده

شکلی که بینی بعد از جراحی زیبایی به خود می گیرد به چند عامل اساسی وابسته است. این عوامل عبارتند از:

 • تشخیص جراح بینی در مورد ایجاد تناسب هر چه بیشتر میان بینی و دیگر اعضای چهره
 • نوع بینی فرد (گوشتی یا استخوانی بودن)
 • سلیقه ی فرد

به سه طریق مختلف می توان بینی را عمل کرد؛

 • جراحی بینی طبیعی
 • جراحی بینی فانتزی
 • جراحی بینی نیمه فانتزی

در فیلم زیر از زبان دکتر علی اکبر عطایی، فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران بشنوید و ببینید که بهترین مدل عمل بینی فانتزی است یا طبیعی؟

راه دیگر برای طبقه بندی انواع رینوپلاستی، قرار دادن مبنا بر اساس نوع بینی فرد است. نوع بینی افراد یا گوشتی است یا استخوانی.

جراحی بینی استخوانی

افرادی که پوست نازکی بر روی بینی خود دارند و به این ترتیب چین و شکن های استخوان های بینی از زیر پوستشان مشخص است، دارای بینی استخوانی هستند.

به طور معمول، نتیجه ی عمل این بینی ها بسیار بهتر از نتیجه ی عمل بینی های گوشتی است. اما اگر توسط جراحی با تجربه و حاذق در زمینه رینوپلاستی تحت عمل قرار بگیرید، خواهید دید که نتیجه جراحی بینی گوشتی هم می تواند تا همان اندازه درخشان باشد.

جراحی بینی گوشتی

آیا بینی گوشتی بعد از عمل برمیگردد؟ پاسخ این سوال منفی است.

امروزه با پیشرفت علم پزشکی و روی کار آمدن روش های نوین برای جلوگیری از افتادگی دوباره ی بینی گوشتی بعد از عمل موسوم به روش های پیوند غضروفی می توان از این اتفاق ناگوار پیشگیری کرد.

صحبت های دکتر علی اکبر عطایی در مورد جراحی بینی گوشتی را از طریق فیلم زیر ببینید و از عدم برگشت بینی گوشتی بعد از عمل اطمینان حاصل کنید.

روند جراحی بینی

برش های جراحی زیبایی بینی در داخل بینی و یا ما بین سوراخ های بینی ایجاد می شوند. پزشک با توجه به میزان تغییرات مورد نیاز در بینی، تغییراتی را در استخوان، غضروف و یا هر دو ایجاد می کند. گاهی نیاز به پیوند و گرافت غضروف می باشد.

بعد از اعمال تغییرات، پوست و بافت بینی به جای اصلی خود بر می گردد و برش ها نیز بخیه زده می شوند.

بعد از پایان جراحی، بیماری به اتاق ریکاوری فرستاده می شود تا علائم حیاتی بدن مانند ضربان قلب و فشار خون بررسی شوند.

کاندیداهای رینوپلاستی

انجام جراحی بینی برای افرادی که نمی توانند تحت بیهوشی قرار بگیرند و یا مبتلا به شرایط خاص پزشکی هستند، توصیه نمی شود.

افرادی که:

 • رشد صورت و استخوان های شان کامل شده است
 • مشکلات تنفسی دارند
 • از ظاهر بینی خود راضی نیستند
 • از لحاظ بدنی و فیزیکی سالم اند و مبتلا به بیماری نیستند
 • انتظارات منطقی و واقع بینانه ای از نتیجه جراحی دارند

بهترین گزینه برای انجام جراحی بینی هستند.

اقدامات قبل از جراحی بینی

پیش از جراحی، مهم است که بیمار:

 • از لحاظ بدنی در سلامت کامل و آماده جراحی باشد تا دوره نقاهت راحت تری داشته باشد.
 • مصرف هر گونه دارو و یا حساسیت را به پزشک خود اطلاع دهد.
 • مصرف سیگار و دخانیات را از چند هفته قبل کنار بگذارد.
 • شرکت در جلسه مشاوره پیش از عمل را جدی گرفته و تمامی انتظارات و نگرانی های خود در مورد رینوپلاستی را با جراح در میان بگذارد.

پیش از جراحی، مصرف داروهای استروئیدی و ضد التهابی، آسپیرین و یا داروهای حاوی آسپیرین باید کنار گذاشته شود، چرا که این داروها احتمال خونریزی را افزایش می دهند.

عکس برداری و آزمایش خون نیز پیش از جراحی باید انجام شود.

در ادامه به صورت تیتر وار به اقدامات مهم قبل ازجراحی زیبایی بینی اشاره می کنیم.

1- در عمل جراحی رینوپلاستی با تغییر در بافت‌های استخوانی، غضروفی و تغییر در نسبت اندازه‌های بینی سعی میشود بینی به عنوان عضو مرکزی صورت با سایر عناصر صورت متناسب سازی شود.

2- مهم ترین مسئله در عمل رینوپلاستی حفظ عملکرد تنفسی و بویایی بینی است و سپس با برقراری تناسب بین اجزای بینی و صورت ظاهر نسبتاً زیباتری‌ایجاد میگردد.

3- برخلاف آثار هنری مثل نقاشی و مجسمه سازی نمیتوان در بدن و بینی دستکاری خارج از استاندارد بافت زنده نمود، پس در مورد نتایج مورد انتظار واقع بین باشید. بهتر شدن نسبی هدف جراحی زیبایی بینی است.

4- دو طرف صورت و بدن با هم متفاوت است و عدم تقارن ذاتی موجود در صورت قابل اصلاح کامل نیست و درجاتی از عدم تقارن باقی میماند.

5- ماندگار ترین نتایج در عمل جراحی ‌رینوپلاستی با نتیجه طبیعی است چون کمترین تخریب و تغییر در استخوان‌‌ها و غضروف‌های بینی‌ایجاد میشود.

عمل‌های وسیع و عروسکی و فانتزی در درازمدت عوارض بیشتری پیدا میکنند.

6- با توجه به‌ اینکه سلیقه افراد متفاوت است و عمل جراحی هر فرد مختص خودش میباشد پس نتیجه عمل خود را به دیگران واگذار نکنید و بینی خود را نیز با بینی دیگران مقایسه نکنید. نتیجه عمل شما فقط در مقایسه قبل و بعد از عمل خودتان، بهتر شدن نسبی را نشان خواهد داد.

7- ضخامت پوست بینی با عمل تغییر نمیکند. در کسانی که پوست ضخیم دارند (بینی گوشتی) اگرچه پس از عمل به درجاتی بینی زیباتر میشود ولی نباید انتظارات یک بینی با پوست طبیعی را داشته باشید.

8- پس از عمل در صورتیکه در صورت و چشم‌‌ها کبودی رخ بدهد طی 2 تا 3 هفته به تدریج بهبود می‌یابد.

9- حداقل تا یک هفته باید از انجام فعالیت سنگین خودداری نمایید ولی کارهای شخصی و روزمره خودتان را میتوانید انجام دهید.

10- پس از عمل به علت تورم مخاطی تا چند هفته دچار احساس گرفتگی بینی و کاهش حس بویایی خواهید بود. با کاهش تورم خودبخود بهبود مییابد.

11- تا یک هفته بعد از عمل نمیتوانید صورت خود را بشورید.

12- از 8 ساعت قبل از مراجعه به بیمارستان از هرگونه خوردن و آشامیدن پرهیز کنید. قبل از ورود به اتاق عمل از هرگونه آرایش و زیورآلات اجتناب کنید.

(ممکن است طبق صلاحدید پزشکتان داروی خاصی را قبل از عمل مصرف کنید.)

13- قبل از عمل جراحی هرگونه سابقه بیماری، مصرف دارو، مکمل، آلرژی و مصرف دخانیات را به پزشک بی هوشی هم اطلاع دهید.

14- با مدارک شناسایی، نتایج آزمایشات و مدارک پزشکی به بیمارستان مراجعه کنید.

15- عموماً در چند ساعت بعد از عمل رینوپلاستی در صورتیکه علائم حیاتی پایدار باشند و غذا میل کرده باشید و دکتر بی هوشی اجازه بدهد مرخص می شوید. در صورتیکه هرگونه علامت غیرطبیعی دارید به مسئولین بخش بستری اطلاع دهید و قبل از ترخیص مطمئن شوید آموزش مراقبت در منزل را شما و همراهتان خوب فرا گرفته‌ اید.

چسب زدن به بینی بعد از عمل

مراقبت های بعد از جراحی بینی

در ادامه به صورت تیتر وار به اقدامات مهم بعد از جراحی بینی اشاره می کنیم.

 • ممکن است بعد از عمل تورم و کبودی در صورت و حتی قرمزی در ناحیه سفیدی چشم داشته باشید، نگران نباشید. طی 2 تا 3 هفته بتدریج بهبود می یابند.
 • در پایین بینی شما یک پانسمان وجود دارد که در صورتیکه زیاد خیس شود میتوانید فقط همان بخش پانسمان را تعویض کنید.
 • مختصری ترشح و چند قطره خون در چند روز اول بعد از عمل طبیعی است ولی اگر خونریزی زیاد داشتید با پزشک تان تماس بگیرید و یا به بیمارستان مراجعه کنید.
 • آنتی بیوتیک و ضد درد و سایر داروها را طبق توصیه پزشکتان مصرف کنید.
 • تامپون بینی بین 24 تا 72 ساعت خارج میگردد. با پزشک خودتان در‌این مورد هماهنگ باشید.
 • در هفته اول سر تخت 15 تا 30 درجه بالاتر باشد و سعی کنید روی کمر استراحت کنید و تا حد امکان به پهلو دراز نکشید.
 • بخیه‌های بینی 5 تا 7 روز بعد از عمل کشیده میشوند.
 • قالب بینی 7 تا 14 روز بعد از عمل برداشته میشود قبل از مراجعه جهت برداشتن قالب دوش گرفته و بدون دستکاری قالب به مطب مراجعه کنید.
 • بعد از برداشتن قالب بدلیل تورم بافت نرم ممکن است بینی متورم و حتی کج بنظر بیاید نگران نباشید با کاهش تورم و انجام ماساژهای مخصوص شرایط بهتر میشود.
 • بدلیل تورم مخاطی تا چند هفته احساس گرفتگی بینی و کاهش حس بویایی خواهید داشت با کاهش تورم‌این علایم برطرف میشوند.
 • در صورتیکه بدنبال چسب زدن روی بینی جوش‌های ریزی ظاهر شود پس از شستشو با شامپو بچه با احتیاط با سوآپ آغشته به الکل پوست بینی را تمیز کنید و چند ساعت چسب نزنید تا پوست خشک شود و سپس چسب بزنید.
 • بر اساس متون معتبر علمی به دلیل تغییرات شدید بافتی 3 تا 5 درصد کسانی که تحت عمل جراحی رینوپلاستی قرار میگیرند نیاز به رتوش خواهند داشت. برای انجام عمل رتوش اولاً باید تغییر مورد نظر ارزش ریسک و خطرات عمل را داشته باشد و ثانیاً حداقل یکسال از عمل اول گذشته باشد تا غضروف و استخوان و بافت‌های بینی تحمل عمل مجدد را داشته باشند در غیراین صورت نتیجه مطلوب بدست نمیآید.
 • استراحت در منزل بعد از عمل به شدت توصیه می شود.
 • خوراکی و غذا هایی که بعد از عمل مصف می شود باید کم حجم بوده و نفاخ نباشد و دارای ادویه و نمک کمتری باشد.
 • باید غذاهای نرم که نیاز به جویدن نداشته باشد، مصرف شود. زیرا جویدن غذاها، استخوان هایی را که حین جراحی بینی شکسته شده و گچ گرفته شده است را جا به جا می کند و ممکن است در زمان فعالیت عضلات فک و صورت به این استخوان ها فشار وارد شده و باعث می شود تا فرد احساس درد کرده و یا در شرایط حاد باعث جا به جایی استخوان های بینی می شود.
 • تا 2 ماه از فین کردن شدید پرهیز کنید.
 • طی چهار ماه اول بعد از عمل طبق برنامه پزشکتان جهت پیگیری و مراقبت به مطب مراجعه کنید. انواع ماساژها و توصیه‌های پزشک میتواند در نتیجه نهایی بهتر به شما کمک کند. سپس برای ویزیت 6 ماهه و سپس سالانه مراجعه کنید.
 • جهت شستشوی بینی از قطره بینی یا سرم شستشو طبق برنامه پزشک خودتان استفاده کنید.
 • مدت مورد نیاز برای چسب زدن بر اساس شرایط هر فرد متفاوت است و ممکن است از 4 هفته تا 4 ماه متفاوت باشد.
 • بعد از عمل نمای کلی بینی در نگاه مهم است. لذا بعد از عمل نامنظمی‌های جزئی که لمس میشوند فاقد اهمیت هستند.
 • به اظهار نظر دیگران در مورد شکل بینی خودتان کمتر توجه کنید و از مقایسه کردن بینی خود با دیگران پرهیز کنید.
 • نتیجه نهایی بینی تا یکسال بعد از عمل مشخص میشود و در بینی‌های گوشتی حتی تا 2 سال هم ممکن است شرایط بافتی بهتر شود.
 • توصیه می شود  بعد از جراحی زیبایی بینی، فردی بیمار را همراهی کند.
 • بعد از جراحی، اسپلینت در داخل بینی قرار می گیرد و بیمار قادر به تنفس از راه بینی نخواهد بود و باید با دهان نفس بکشد. اسپلینت به حفظ فرم بینی بعد از عمل کمک می کند.
 • معمولا بعد از عمل درد، سردرد، مشکلات تنفس با دهان و یا سفتی در نواحی اطراف بینی دیده می شود.
 • بیمار باید بعد از عمل سر خود را بالا نگه دارد و هنگام خواب، یک یا دو بالشت زیر سر خود قرار دهد.
 • قرار دادن کمپرس یخ بر روی بینی طی چهل و هشت ساعت بعد از عمل، به کمتر شدن کبودی بینی و اطراف چشم ها کمک می کند.
 • فین کردن و وارد آمدن فشار به بینی تا هشت هفته ممنوع می باشد.
 • نکته بسیار مهم این است که بینی عمل شده تا هشت هفته نباید در معرض نور خورشید قرار بگیرد.
 • ورزش و فعالیت های سنگین بدنی مانند بلند کردن اشیای سنگین و یا خم و راست شدن به مدت چهار تا شش هفته ممنوع می باشد.
 • داورهای تجویز شده از سوی پزشک، از جمله مسکن و آنتی بیوتیک باید طبق تجویز پزشک مصرف شوند.
 • در خصوص اسکارهای این جراحی باید گفت که برش ها از طریق سوراخ های بینی ایجاد می شوند تا کمترین میزان اسکار برجای بماند. خوشبختانه در این جراحی، جای بخیه مشخص نخواهد بود.
 • استفاده از سرویس بهداشتی و چند قدم راه رفتن در روز اول امکان پذیر است با این حال در زمانی که بر روی تخت استراحت می کنید، باید زاویه بالا تنه نسبت به پایین تنه بیشتر باشد.
 • احساس سنگینی سر و درد مختصر ممکن است در چند روز اول داشته باشید با مسکن معمولی بهبود میباید ولی اگر علائم شدید داشته باشید با پزشکتان تماس بگیرید.

در صورتی که خونریزی از بینی به حدی شدید بوده و تعویض پانسمان در چندین نوبت انجام شود، یا خونریزی به سمت حلق صورت گیرد، حتما با پزشک تماس گرفته شود.

بعد از انجام این اقدامات در روز اول بعد از جراحی بینی، شرایط بیمار رو به بهبود خواهد رفت. روز دوم بعد از جراحی ممکن است تورم صورت کمی تشدید شود و حتی ریزش اشک اتفاق بیوفتد. این عارضه به دلیل ورم هایی که در صورت رخ داده، ایجاد شده است. بعد از کاهش ورم صورت، مجاری اشکی باز می شود و به مسیر خود باز می گردد.

در خصوص تورم و کبودی اطراف چشم دکتر علی اکبر عطایی این نکته را بیان می کنند که، جای نگرانی ندارد و معمولا به طور طبیعی بر طرف می شوند.

خوردن خوراکی های نرم و خنک نگه داشتن صورت تا 72 ساعت بعد از جراحی بینی ادامه دهید. تمامی علائم مذکور بعد از گذشت یک الی دو هفته بر طرف می شود.

جراحی بینی که با اعمال تغییرات بر روی استخوان، غضروف و یا هر دو همراه می باشد، دوره نقاهت به نسبت طولانی را به همراه دارد. گاهی نتایج این جراحی بعد از گذشت یک سال و با از بین رفتن تورم مشخص می شود. به همین خاطر، بیمار باید بعد از جراحی صبر داشته باشد، نکات گفته شده از سوی پزشک را رعایت کند  و ظاهر بینی خود را با دیگران مقایسه نکند، تا سریع تر به نتیجه دلخواه خود برسد.

در قسمت بالا نمونه کار زیبای دکتر علی اکبر عطایی در زمینه جراحی بینی استخوانی را می بینید.

سوالات متداول جراحی زیبایی بینی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3]
دکتر علی اکبر عطایی

دکتر علی اکبر عطایی

دکتر علی اکبر عطایی، فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران
عضو رسمى انجمن جراحان پلاستیک و زیبایى ایران
رتبه اول بورد فوق تخصص جراحی پلاستیک در کشور
با بیش از 17 سال سابقه جراحی پلاستیک زیبایی و ترمیمی در تهران

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *