دکتر علی اکبر عطایی / جراحی بینی / نکاتی که در رابطه با جراحی بینی نمی دانید!
مدت زمان مطالعه ۲۸ دقیقه

نکاتی که در رابطه با جراحی بینی نمی دانید!

جراحی بینی از جمله جراحی های پلاستیک و زیبایی است که با هدف تغییر فرم، بهبود زیبایی ظاهری و یا رفع مشکلات عملکردی و ساختاری بینی انجام می شود. معمولا همزمان با جراحی زیبایی بینی، سپتوپلاستی یا جراحی رفع انحراف تیغه میانی بینی نیز قابل انجام می باشد. پس این گونه می توان گفت که جراحی زیبایی بینی، اهداف زیبایی و هم چنین درمانی دارد و به رفع مشکلاتی از قبیل مشکلات تنفسی و آپنه انسدادی خواب نیز کمک می کند. در این مقاله می خواهیم اطلاعات کامل تری در رابطه با جراحی زیبایی بینی در اختیار شما بگذاریم. با ما همراه باشید.

مهم ترین نکات جراحی زیبایی بینی

در جراحی زیبایی بینی، تغییراتی در اندازه و طول بینی، اندازه سوراخ ها و نوک بینی ایجاد می شود تا توازن بیشتری میان بینی و سایر اجزای صورت برقرار شود. جراحی زیبایی بینی، تصمیمی است کاملا شخصی و بیمار باید پیش از تصمیم به انجام این جراحی، با جراح پلاستیک ماهر و با تجربه در این زمینه مشورت داشته باشد. افرادی که خواهان انجام  این جراحی هستند، باید موارد زیر را در نظر داشته باشند:

 • جراح تنها می تواند تغییرات را بر روی غضروف و استخوان موجود در بینی اعمال کند، به همین خاطر قطعا محدودیت هایی در تغییر شکل و فرم بینی وجود خواهد داشت.
 • در صورتی که استخوان بینی دچار شکستگی شده باشد، حتما باید بررسی های بیشتری پیش از جراحی انجام شود. در چنین شرایطی، انجام جراحی به دلیل تورم بافت باید چند روزی به تعویق بیفتد.
 • ممکن است نتایج نهایی این جراحی، یک سال بعد مشخص شود، به همین خاطر بیمار باید در این دوران صبر داشته باشد.
 • جهت انجام این جراحی، رشد استخوان های بینی و صورت باید کامل شده باشد. به همین خاطر، انجام این جراحی برای دختران قبل از 16 سالگی و برای پسران قبل از 17 سالگی توصیه نمی شود.
 • احتمال بروز عوارض جراحی در افراد سیگاری بیشتر می باشد. به همین خاطر، توصیه می شود پیش از جراحی، مصرف سیگار و دخانیات کنار گذاشته شود.

مزایای جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی مزایای زیر را به همراه دارد:

 • صاف شدن روی تیغه در صورتی که دارای قوز بینی باشد
 • برقراری تقارن میان سوراخ های بینی
 • کوچک تر شدن اندازه بینی
 • تغییر اندازه نوک بینی
 • کاهش اندازه سوراخ های بینی
 • رفع آسیب وارده به بینی در پی صدمه
 • باز کردن مجاری هوایی و بهبود وضعیت تنفس
گیف ماوراطب دکتر عطایی

انواع روش های جراحی زیبایی بینی

این دسته بندی را می توان با توجه به شاخص های متعددی انجام داد. مثلا نحوه ی ایجاد برش ها در رینوپلاستی یا مدل بینی بعد از عمل. حتی می توان انواع عمل بینی را با توجه به نوع بینی فرد متقاضی انجام این جراحی، یعنی گوشتی یا استخوانی بودن آن مشخص کرد.

در اولین نوع دسته بندی می خواهیم به سراغ نحوه ی ایجاد برش ها بر روی بینی برای انجام اصلاحات زیبایی و ساختاری با هدف بهبود تنفس و افزایش تناسب میان اعضای صورت برویم. با ما همراه باشید.

جراحی بینی بر اساس نوع برش

جراح قادر است عمل بینی را به دو روش مختلف انجام دهد که انتخاب این روش ها به توجه به شرایط بیمار و نوع بینی بیمار صورت می گیرد. در واقع جراح، بینی را به دو روش باز  وبسته می تواند انجام دهد .

برای آن که جراح بینی بتواند به قسمت های درونی بینی دسترسی پیدا کند، باید برش هایی در طی جراحی با دقت و ظرافت تمام بر روی بینی ایجاد شده و در نهایت بخیه زده شوند.

بسیاری از افرادی که می خواهند عمل بینی انجام دهند، از بر جای ماندن جای بخیه بر روی صورت خود می ترسند. اما با روی کار آمدن روشی تحت عنوان عمل بینی بسته دیگر این نگرانی بی مورد است. چرا که در این نوع از جراحی بینی فقط در قسمت داخلی بینی برش ایجاد می شود و در نتیجه بخیه ای بر روی بخش بیرونی زده نخواهد شد. روش دیگر برای دسته بندی انواع عمل بینی آن است که بر حسب مدل بینی بعد از عمل این کار را انجام دهیم.

جراحی بینی بر اساس نوع برش

جراحی بینی به روش بسته

در این روش جراح تمام برش های لازم برای جراحی را از داخل بینی ایجاد می کند و سپس با بالا نگه داشتن پوست بینی از اسکلت بینی، به وسیله ابزار مخصوص، عمل جراحی را انجام می دهد. در این روش به دلیل آنکه برش از داخل بینی صورت می گیرد و جراح دسترسی و دید کاملی به ساختار بینی ندارد، قدرت مانور کمتری دارد.

جراحی بینی به روش باز

در این روش از جراحی، جراح رینوپلاستی، در قسمت پایه میانی بینی که کلوملا نام دارد، برشی را ایجاد می کند و به کمک ابزار مخصوص جراحی، پوست بینی و لبه داخلی پره ها را به سمت بالا هدایت می کند تا بتواند به نوک، پشت بینی و در کل ساختار بینی از جمله قسمت غضروفی، بافت نرم و استخوانی دسترسی کامل داشته باشد. در نهایت جراح، غضروف بالای بینی را از تیغه میانی بینی جدا می کند و جراحی بینی را انجام می دهد.

در این روش جراحی،گذاشتن پروتز راحت تر انجام می شود و به دلیل دسترسی راحت با ساختار بینی، جراح قدرت مانور بیشتری بر روی بینی دارد. همچنین در جراحی بینی به روش باز از بخیه های زیر پایه بینی آثاری بر جا نمی ماند. لازم به ذکر است که در این جراحی به دلیل ایجاد برش برای اعمال تغییرات بر روی بینی، میزان تورم در آن بیشتر می باشد که این امر سبب می شود دوره نقاهت پس از جراحی باز بیشتر باشد.

جراحی زیبایی بینی بر اساس مدل

به سه طریق مختلف می توان بینی را عمل کرد؛

این نوع فرم بیشتر در بین آقایان داوطلب دارد چراکه بینی  بعد از عمل حالت مصنوعی و عروسکی پیدا نمی کند و کاملا به صورت فرم طبیعی بینی می باشد. در این نوع مدل، قسمت روی دماغ یا به اصطلاح پل بینی، قوسی داده نمی شود و همچنین نوک بینی به سمت بالا داده نمی شود که در واقع در این مدل، جراح صرفا ایرادات ظاهری نظیر گوشتی بودن نوک بین، برآمدگی رو بینی و.. را با توجه به تناسب سایر اجزا صورت بر طرف می کند.

در این مدل جراحی فرد مشکلات بویایی و تکلمیپیدا نمی کند چرا که جراح در ساختار بینی زیاد تغییری ایجاد نمی کند و فرم بینی را طوری تغییر میدهد که با سایر اجزا صورت در تناسب باشد.

این نوع مدل جراحی بر خلاف مدل طبیعی، کاملا عروسکی و مصنوعی می باشد به گونه ای که جرا قسمت روی بینی را قوس زیادی می دهد و نوک بینی را به نسبت زیاده رو به بالا می کند. ای مدل جراحی در بانوان طرفدار زیادی دارد. نکته حائز اهمیت در این مدل این است که احتمال ایجاد مشکلاتی نظیری اختلالات بویایی و تکلمی بسیار زیاد است و همچنین امکان عمل مجدد و یا ترمیم جراحی به علت کوچکی بینی، دیگر وجود ندارد.

این مدل، حد وسط جراحی بینی طبیعی و بینی فانتزی می باشد به گونه ای که جراح قوس کمتری از مدل فانتزی و بیشتر از مدل طبیعی روی بینی ایجاد می کند و نوک بینی نیز، به مقدار کمی رو به بالا داده می شود. اهمین امر سبب شده ایت که این مدل جراحی هم در میان بانوان و هم در میان آقایان متقاضیان زیادی داشته باشد.

در این مدل نیز امکان ایجاد اختلالات تکلمی و بویایی وجود دارد اما احمال آن نسبت به بینی فانتزی بسیار کمتر است.

راه دیگر برای طبقه بندی انواع رینوپلاستی، قرار دادن مبنا بر اساس نوع بینی فرد است. نوع بینی افراد یا گوشتی است یا استخوانی.

انواع جراحی بینی بر اساس نوع بینی

جراحی بینی بر اساس نوع بینی به صورت زیر می باشند.

جراحی بینی استخوانی

افرادی که پوست نازکی بر روی بینی خود دارند و به این ترتیب چین و شکن های استخوان های بینی از زیر پوستشان مشخص است، دارای بینی استخوانی هستند. به طور معمول، نتیجه ی عمل این بینی ها بسیار بهتر از نتیجه ی عمل بینی های گوشتی است. اما اگر توسط جراحی با تجربه و حاذق در زمینه رینوپلاستی تحت عمل قرار بگیرید، خواهید دید که نتیجه جراحی بینی گوشتی هم می تواند تا همان اندازه درخشان باشد.

جراحی بینی گوشتی

آیا بینی گوشتی بعد از عمل بر می گردد؟ پاسخ این سوال منفی است. امروزه با پیشرفت علم پزشکی و روی کار آمدن روش های نوین برای جلوگیری از افتادگی دوباره ی بینی گوشتی بعد از عمل موسوم به روش های پیوند غضروفی می توان از این اتفاق ناگوار پیشگیری کرد.

روند جراحی بینی

برش های جراحی زیبایی بینی در داخل بینی و یا ما بین سوراخ های بینی ایجاد می شوند. پزشک با توجه به میزان تغییرات مورد نیاز در بینی، تغییراتی را در استخوان، غضروف و یا هر دو ایجاد می کند. گاهی نیاز به پیوند و گرافت غضروف می باشد. بعد از اعمال تغییرات، پوست و بافت بینی به جای اصلی خود بر می گردد و برش ها نیز بخیه زده می شوند. بعد از پایان جراحی، بیماری به اتاق ریکاوری فرستاده می شود تا علائم حیاتی بدن مانند ضربان قلب و فشار خون بررسی شوند.

مرحله برش بینی
مرحله ایجاد تغییرات بر بینی
مرحله بخیه زدن برش های بینی

کاندیداهای رینوپلاستی

انجام جراحی بینی برای افرادی که نمی توانند تحت بیهوشی قرار بگیرند و یا مبتلا به شرایط خاص پزشکی هستند، توصیه نمی شود. افرادی که دارای شرایط زیر باشند بهترین گزینه برای انجام جراحی زیبایی بینی هستند.

 • رشد صورت و استخوان های شان کامل شده است
 • مشکلات تنفسی دارند
 • از ظاهر بینی خود راضی نیستند
 • از لحاظ بدنی و فیزیکی سالم اند و مبتلا به بیماری نیستند
 • انتظارات منطقی و واقع بینانه ای از نتیجه جراحی دارند

در ادامه یک پیام صوتی در رابطه با چه کسانی نمی توانند جراحی بینی انجام دهند از دکتر علی اکبر عطایی باهم بشنویم.

عوارض و مشکلات جراحی زیبایی بینی

این جراحی زیبایی مانند سایر عمل های زیبایی دارای عوارض مخصوص خود هستند که اگر توسط بهترین جراح پلاستیک انجام شود میزان عوارضی که ممکن است بروز کند به حداقل می رسد. عوارضی که از جراحی بینی ممکن است برای فرد به وجود آید به دو دسته طبیعی و غیر طبیعی تقسیم می شود که در ادامه به شرح مختصری از آن ها می پردازیم.

مشکلات غیر طبیعی بعد عمل بینی

برخی از رایج ترین این عوارض عبارتند از:

 • آلرژی به داروی بیهوشی
 • بی حسی در ناحیه بینی
 • درد
 • خونریزی
 • التهاب و تورم
 • نیاز به جراحی مجدد
 • کبودی
 • عفونت

مشکلات طبیعی بعد عمل بینی

افرادی که جراحی زیبایی انجام می دهند ممکن است با مشکلاتی رو به رو شوند که طبیعی است و با گذشت زمان و انجام برخی نکات برطرف می شوند. برخی از رایج ترین آن ها عبارت است از:

 • مختصری ترشح و چند قطره خون در چند روز اول بعد از عمل طبیعی است ولی اگر خونریزی زیاد داشتید با پزشک تان تماس بگیرید و یا به بیمارستان مراجعه کنید.
 • بدلیل تورم مخاطی تا چند هفته احساس گرفتگی بینی و کاهش حس بویایی خواهید داشت با کاهش تورم‌ این علایم برطرف می شوند.
 • احساس سنگینی سر و درد مختصر ممکن است در چند روز اول داشته باشید با مسکن معمولی بهبود میباید ولی اگر علائم شدید داشته باشید با پزشکتان تماس بگیرید.
 • بعد از جراحی فرد دچار تورم و التهاب می شود. قرار دادن کمپرس یخ بر روی بینی طی چهل و هشت ساعت بعد از عمل، به کمتر شدن کبودی بینی و اطراف چشم ها کمک می کند.
 • معمولا بعد از عمل درد، سردرد، مشکلات تنفس با دهان و یا سفتی در نواحی اطراف بینی دیده می شود که طبیعی است و با گذشت زمان برطرف می شود.

در ادامه چند مورد از نمونه کارهای دکتر عطایی را باهم ببینیم.

نمونه کار جراحی بینی دکتر عطایی
نمونه کار جراحی بینی دکتر عطایی
نمونه کار جراحی بینی دکتر عطایی

اقدامات قبل از جراحی بینی

پیش از جراحی، مهم است که بیمار اقدامات زیر را انجام دهد:

 • از لحاظ بدنی در سلامت کامل و آماده جراحی باشد تا دوره نقاهت راحت تری داشته باشد.
 • مصرف هر گونه دارو و یا حساسیت را به پزشک خود اطلاع دهد.
 • مصرف سیگار و دخانیات را از چند هفته قبل کنار بگذارد.
 • شرکت در جلسه مشاوره پیش از عمل را جدی گرفته و تمامی انتظارات و نگرانی های خود در مورد رینوپلاستی را با جراح در میان بگذارد.
 • پیش از جراحی، مصرف داروهای استروئیدی و ضد التهابی، آسپیرین و یا داروهای حاوی آسپیرین باید کنار گذاشته شود، چرا که این داروها احتمال خونریزی را افزایش می دهند.
 • عکس برداری و آزمایش خون نیز پیش از جراحی باید انجام شود.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

در ادامه به صورت تیتر وار به اقدامات مهم بعد از جراحی بینی اشاره می کنیم.

ممکن است بعد از عمل تورم و کبودی در صورت و حتی قرمزی در ناحیه سفیدی چشم داشته باشید، نگران نباشید. طی 2 تا 3 هفته بتدریج بهبود می یابند.

 • بخیه‌های بینی 5 تا 7 روز بعد از عمل کشیده می شوند.
 • قالب بینی 7 تا 14 روز بعد از عمل برداشته می شود قبل از مراجعه جهت برداشتن قالب دوش گرفته و بدون دستکاری قالب به مطب مراجعه کنید.
 • در پایین بینی شما یک پانسمان وجود دارد که در صورتیکه زیاد خیس شود می توانید فقط همان بخش پانسمان را تعویض کنید.
 • تامپون بینی بین 24 تا 72 ساعت خارج میگردد. با پزشک خودتان در‌این مورد هماهنگ باشید.
 • بعد از جراحی، اسپلینت در داخل بینی قرار می گیرد و بیمار قادر به تنفس از راه بینی نخواهد بود و باید با دهان نفس بکشد. اسپلینت به حفظ فرم بینی بعد از عمل کمک می کند.

آنتی بیوتیک و ضد درد و سایر داروها را طبق توصیه پزشکتان مصرف کنید.

افرادی که جراحی بینی انجام می دهند باید نکات زیر خود را در رابطه با برخورد با بینی خود بدانند. در ادامه به چند مورد مهم و کاربردی اشاره کرده ایم.

 • استراحت در منزل بعد از عمل به شدت توصیه می شود.
 • نکته بسیار مهم این است که بینی عمل شده تا هشت هفته نباید در معرض نور خورشید قرار بگیرد.
 • در هفته اول سر تخت 15 تا 30 درجه بالاتر باشد و سعی کنید روی کمر استراحت کنید و تا حد امکان به پهلو دراز نکشید.
 • بیمار باید بعد از عمل سر خود را بالا نگه دارد و هنگام خواب، یک یا دو بالشت زیر سر خود قرار دهد.
 • تا 2 ماه از فین کردن شدید پرهیز کنید.
 • بعد از برداشتن قالب بدلیل تورم بافت نرم ممکن است بینی متورم و حتی کج بنظر بیاید نگران نباشید با کاهش تورم و انجام ماساژهای مخصوص شرایط بهتر می شود.
 • استفاده از سرویس بهداشتی و چند قدم راه رفتن در روز اول امکان پذیر است با این حال در زمانی که بر روی تخت استراحت می کنید، باید زاویه بالا تنه نسبت به پایین تنه بیشتر باشد.
 • ورزش و فعالیت های سنگین بدنی مانند بلند کردن اشیای سنگین و یا خم و راست شدن به مدت چهار تا شش هفته ممنوع می باشد.
 • جهت شستشوی بینی از قطره بینی یا سرم شستشو طبق برنامه پزشک خودتان استفاده کنید.

افرادی که جراحی بینی انجام داده اند باید نکات زیر را برای مصرف مواد غذایی رعایت کنند.

 • خوراکی و غذا هایی که بعد از عمل مصف می شود باید کم حجم بوده و نفاخ نباشد و دارای ادویه و نمک کمتری باشد.
 • باید غذاهای نرم که نیاز به جویدن نداشته باشد، مصرف شود. زیرا جویدن غذاها، استخوان هایی را که حین جراحی بینی شکسته شده و گچ گرفته شده است را جا به جا می کند و ممکن است در زمان فعالیت عضلات فک و صورت به این استخوان ها فشار وارد شده و باعث می شود تا فرد احساس درد کرده و یا در شرایط حاد باعث جا به جایی استخوان های بینی می شود.
 • خوردن خوراکی های نرم و خنک نگه داشتن صورت تا 72 ساعت بعد از جراحی بینی ادامه دهید. تمامی علائم مذکور بعد از گذشت یک الی دو هفته بر طرف می شود.

افرادی که جراحی زیبایی بینی انجام می دهند موظف هستند برای مدتی بینی خود را چسب بزنند. نکات مهمی در رابطه با چسب بینی وجود دارد که در ادامه به چند مورد مهم آن می پردازیم.

 • در صورتی که به دنبال چسب زدن روی بینی جوش‌های ریزی ظاهر شود پس از شستشو با شامپو بچه با احتیاط با سوآپ آغشته به الکل پوست بینی را تمیز کنید و چند ساعت چسب نزنید تا پوست خشک شود و سپس چسب بزنید.
 • مدت مورد نیاز برای چسب زدن بر اساس شرایط هر فرد متفاوت است و ممکن است از 4 هفته تا 4 ماه متفاوت باشد.

نقاهت و بهبودی بعد از جراحی زیبایی بینی

دانستن نکات زیر برای کسانی که جراحی زیبایی بینی انجام داده اند ضروری است.

 • در صورتی که خونریزی از بینی به حدی شدید بوده و تعویض پانسمان در چندین نوبت انجام شود، یا خونریزی به سمت حلق صورت گیرد، حتما با پزشک تماس گرفته شود.
 • بعد از انجام این اقدامات در روز اول بعد از جراحی بینی، شرایط بیمار رو به بهبود خواهد رفت. روز دوم بعد از جراحی ممکن است تورم صورت کمی تشدید شود و حتی ریزش اشک اتفاق بیوفتد. این عارضه به دلیل ورم هایی که در صورت رخ داده، ایجاد شده است. بعد از کاهش ورم صورت، مجاری اشکی باز می شود و به مسیر خود باز می گردد.
 • در خصوص اسکارهای این جراحی باید گفت که برش ها از طریق سوراخ های بینی ایجاد می شوند تا کمترین میزان اسکار برجای بماند. خوشبختانه در این جراحی، جای بخیه مشخص نخواهد بود.
 • جراحی بینی که با اعمال تغییرات بر روی استخوان، غضروف و یا هر دو همراه می باشد، دوره نقاهت به نسبت طولانی را به همراه دارد. گاهی نتایج این جراحی بعد از گذشت یک سال و با از بین رفتن تورم مشخص می شود. به همین خاطر، بیمار باید بعد از جراحی صبر داشته باشد، نکات گفته شده از سوی پزشک را رعایت کند  و ظاهر بینی خود را با دیگران مقایسه نکند، تا سریع تر به نتیجه دلخواه خود برسد.
 • توصیه می شود  بعد از جراحی زیبایی بینی، فردی بیمار را همراهی کند.

نتیجه جراحی زیبایی بینی

از موضوعات مهمی که برای همه افرادی که جراحی بینی انجام می دهند نتیجه آن است. در خصوص نتیجه جراحی بینی باید عرض کنیم که نتیجه نهایی بینی تا یک سال بعد از عمل مشخص می شود و در بینی‌های گوشتی حتی تا 2 سال هم ممکن است شرایط بافتی بهتر شود. لازم به ذکر است که به اظهار نظر دیگران در مورد شکل بینی خودتان کمتر توجه کنید و از مقایسه کردن بینی خود با دیگران پرهیز کنید. همچنین طی چهار ماه اول بعد از عمل طبق برنامه پزشکتان جهت پیگیری و مراقبت به مطب مراجعه کنید. انواع ماساژها و توصیه‌های پزشک می تواند در نتیجه نهایی بهتر به شما کمک کند. سپس برای ویزیت 6 ماهه و سپس سالانه مراجعه کنید.

در ادامه چند مورد از نمونه جراحی بینی دکتر علی اکبر عطایی را با هم ببینیم.

نمونه کار جراحی بینی دکتر عطایی
نمونه کار جراحی بینی دکتر عطایی
نمونه کار جراحی بینی دکتر عطایی

نمونه جراحی های بینی دکتر عطایی همراه با ویس رضایت مندی زیباجو

ویس رضایت مندی زیبا جو عزیزمون بعد از یک سال

نمونه کار جراحی بینی دکتر عطایی
نمونه کار جراحی بینی دکتر عطایی

ویس رضایت مندی زیبا جو عزیزمون بعد از هفت ماه

ویس رضایت مندی زیبا جو عزیزمون بعد از شکستگی بینی

نمونه کار جراحی بینی دکتر عطایی

بر اساس متون معتبر علمی به دلیل تغییرات شدید بافتی 3 تا 5 درصد کسانی که تحت عمل جراحی رینوپلاستی قرار میگیرند نیاز به رتوش خواهند داشت. برای انجام عمل رتوش اولاً باید تغییر مورد نظر ارزش ریسک و خطرات عمل را داشته باشد و ثانیاً حداقل یکسال از عمل اول گذشته باشد تا غضروف و استخوان و بافت‌های بینی تحمل عمل مجدد را داشته باشند در غیراین صورت نتیجه مطلوب بدست نمی آید. همچنین بعد از عمل نمای کلی بینی در نگاه مهم است. لذا بعد از عمل نامنظمی‌های جزئی که لمس می شوند فاقد اهمیت هستند.

گیف اینستاگرام دکتر عطایی

در ادامه سه فیلم رضایت مندی از زیباجویانی که نزد دکتر علب اکبر عطایی بینی خود را عمل کرده اند را می بینیم.

توصیه های دکتر عطایی در رابطه با جراحی بینی

در ادامه به صورت تیتر وار به نکات مهم قبل ازجراحی زیبایی بینی اشاره می کنیم.

 1. در عمل جراحی رینوپلاستی با تغییر در بافت‌های استخوانی، غضروفی و تغییر در نسبت اندازه‌های بینی سعی می شود بینی به عنوان عضو مرکزی صورت با سایر عناصر صورت متناسب سازی شود.
 2. مهم ترین مسئله در عمل رینوپلاستی حفظ عملکرد تنفسی و بویایی بینی است و سپس با برقراری تناسب بین اجزای بینی و صورت ظاهر نسبتاً زیباتری‌ ایجاد می گردد.
 3. برخلاف آثار هنری مثل نقاشی و مجسمه سازی نمی توان در بدن و بینی دستکاری خارج از استاندارد بافت زنده نمود، پس در مورد نتایج مورد انتظار واقع بین باشید. بهتر شدن نسبی هدف جراحی زیبایی بینی است.
 4. دو طرف صورت و بدن با هم متفاوت است و عدم تقارن ذاتی موجود در صورت قابل اصلاح کامل نیست و درجاتی از عدم تقارن باقی می ماند.
تقارن پره های بینی بعد از عمل بینی
 1. ماندگار ترین نتایج در عمل جراحی ‌رینوپلاستی با نتیجه طبیعی است چون کمترین تخریب و تغییر در استخوان‌‌ ها و غضروف‌های بینی‌ ایجاد می شود.
 2. عمل‌های وسیع و عروسکی و فانتزی در دراز مدت عوارض بیشتری پیدا می کنند.
 3. با توجه به‌ اینکه سلیقه افراد متفاوت است و عمل جراحی هر فرد مختص خودش می باشد پس نتیجه عمل خود را به دیگران واگذار نکنید و بینی خود را نیز با بینی دیگران مقایسه نکنید. نتیجه عمل شما فقط در مقایسه قبل و بعد از عمل خودتان، بهتر شدن نسبی را نشان خواهد داد.
 4. ضخامت پوست بینی با عمل تغییر نمی کند. در کسانی که پوست ضخیم دارند (بینی گوشتی) اگرچه پس از عمل به درجاتی بینی زیباتر می شود ولی نباید انتظارات یک بینی با پوست طبیعی را داشته باشید.
 5. پس از عمل در صورتیکه در صورت و چشم‌‌ها کبودی رخ بدهد طی 2 تا 3 هفته به تدریج بهبود می‌یابد.
کبودی های اطراف چشم بعد از عمل بینی
 1. حداقل تا یک هفته باید از انجام فعالیت سنگین خودداری نمایید ولی کارهای شخصی و روزمره خودتان را می توانید انجام دهید.
 2. پس از عمل به علت تورم مخاطی تا چند هفته دچار احساس گرفتگی بینی و کاهش حس بویایی خواهید بود. با کاهش تورم خود به خود بهبود می یابد.
 3. تا یک هفته بعد از عمل نمی توانید صورت خود را بشورید.
 4. از 8 ساعت قبل از مراجعه به بیمارستان از هرگونه خوردن و آشامیدن پرهیز کنید. قبل از ورود به اتاق عمل از هرگونه آرایش و زیورآلات اجتناب کنید.
 5. ممکن است طبق صلاحدید پزشکتان داروی خاصی را قبل از عمل مصرف کنید.
 6. قبل از عمل جراحی هرگونه سابقه بیماری، مصرف دارو، مکمل، آلرژی و مصرف دخانیات را به پزشک بی هوشی هم اطلاع دهید.
 7. با مدارک شناسایی، نتایج آزمایشات و مدارک پزشکی به بیمارستان مراجعه کنید.
 8. عموماً در چند ساعت بعد از عمل رینوپلاستی در صورتیکه علائم حیاتی پایدار باشند و غذا میل کرده باشید و دکتر بی هوشی اجازه بدهد مرخص می شوید. در صورتیکه هرگونه علامت غیرطبیعی دارید به مسئولین بخش بستری اطلاع دهید و قبل از ترخیص مطمئن شوید آموزش مراقبت در منزل را شما و همراهتان خوب فرا گرفته‌ اید.
ازمون جراحی بینی

آیا شما نیاز به جراحی بینی دارید؟

1 / 5

آیا هنگام خواب خر و پف می کنید؟

2 / 5

آیا نوک بینی شما پهن است؟

3 / 5

آیا روی تیغه بینی خود برآمدگی می بینید؟

4 / 5

آیا شما به سختی نفس می کشید؟

5 / 5

آیا هنگام لمس بینی خود استخوان اضافه احسای می کنید؟

امتیاز شما

0%

سوالات متداول جراحی زیبایی بینی

دکتر علی اکبر عطایی

دکتر علی اکبر عطایی

دکتر علی اکبر عطایی، فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران
عضو رسمى انجمن جراحان پلاستیک و زیبایى ایران
رتبه اول بورد فوق تخصص جراحی پلاستیک در کشور
با بیش از 17 سال سابقه جراحی پلاستیک زیبایی و ترمیمی در تهران

برچسب ها:
مقالات مرتبط
جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی

یکی از عمل هایی که بسیار در بین عموم محبوب است جراحی زیبایی می باشد. نتیجه عمل بینی در هر فرد متفاوت است زیرا نوع بینی هر...

عمل بینی فانتزی

عمل بینی فانتزی

امروزه یکی از ملاک های زیبایی را داشتن بینی کوچک و سر بالا می دانند. به همین دلیل است که تا این حد تقاضا برای انجام عمل...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

3 دیدگاه ها
 1. متینا

  واقعا خیلی عالی بود ممنون

  پاسخ
 2. نهال

  من مشاوره انلاین گرفتم ازتون خیلی پاسخگوییتون خوبه ممنون

  پاسخ
 3. ایدا

  ممنون از مقاله عالیتون

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *