دکتر علی اکبر عطایی / جراحی بینی / مراقبت های قبل و بعد از جراحی بینی
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

مراقبت های قبل و بعد از جراحی بینی

به گفته دکتر علی اکبر عطایی، انجام اقدامات قبل و مراقبت های بعد از جراحی زیبایی بینی دقیقا به اندازه نحوه پیشرفت عمل مهم است. در صورتی که شما برای انجام این جراحی به میزان کافی آماده نباشید یا از بینی عمل شده ی خود در برابر آسیب ها و عوارض محتمل مراقبت لازم را به عمل نیاورید، ممکن است تمامی تلاش های جراح برای تغییر ظاهر بینی شما و بهبود آن از دست رفته و شرایط پیش آمده شما را مجبور به انجام اقدامات ترمیمی بینی کند.

عمل بینی چه مزایایی دارد؟

در عمل زیبایی بینی غضروف‌های بینی اصلاح می‌ شوند. مشکلات کوچکی غضروف نیز برطرف می‌ شود. پهن بودن استخوان بینی از بین می‌ رود. سوراخ‌ های بینی جمع می‌ شوند. انحرافات، شکستگی و … درمان می‌ شود.

از صحبت‌ های تغییر ظاهر و زیباسازی که گذر کنیم به بحث درمانی و بهبود وضعیت سلامت فرد توسط عمل بینی می‌ رسیم. این جراحی باعث بهبود مشکلات تنفسی از قبیل بد نفس کشیدن، نفس کم آوردن و تنگی نفس حین خواب یا حین حرف زدن می‌ شود.

مهم ترین اقدامات و آمادگی های لازم قبل از عمل بینی

انسان برای انجام هر کاری باید از قبل آمادگی داشته باشد؛ مخصوصا اگر حرف جراحی زیبایی بینی در میان باشد. البته این کار سختی نیست اما شما باید موارد زیر را قبل از ورود به اتاق عمل جراحی بینی رعایت کنید:

 1. از هشت ساعت قبل از عمل کاملا ناشتا باشید و هیچ چیزی میل نکنید.
 2. از به همراه داشتن زیور آلات و هر گونه آرایش خود داری کنید.
 3. در صورتی که از قبل داروی خاصی مصرف می کنید حتما در مورد ادامه مصرف یا قطع کردن آن با جراح بینی هماهنگ باشید و خودتان تصمیم نگیرید.
 4. عکس ها و آزمایش های خود را حتما به همراه داشته باشید.
 5. مدارک شناسایی خود و همراهتان را فراموش نکنید و حتما راس ساعت تعیین شده به کلینیک مراجعه کنید تا در برنامه اتاق عمل اختلال ایجاد نگردد.
 6. اگر نامه اجازه عمل از پزشک خاصی برای شما درخواست شده نامه را همراه داشته باشید.
 7. اگر هر گونه حساسیت و مشکل خاصی دارید صبح عمل به دکتر بی هوشی اطلاع دهید.
 8. اضطراب در شب قبل از عمل طبیعی است نگران نباشید یک دوش آب گرم بگیرید و شب را راحت استراحت کرده و بخوابید؛ فردا روز خوبی خواهد بود.
 9. در صورتی که برای بعد از عملتان دارو تجویز شده آن ها را تهیه کنید و بعد از ترخیص شدن طبق برنامه مصرف کنید و اگر نسخه داده نشده روز عمل به پزشک تان اطلاع بدهید تا حتما داروهای بعد از عمل را برایتان نسخه کنند.
 10. آقایان برای انجام عمل بینی باید ریش و سبیل خود را اصلاح کنند.
مهمترین اقدام قبل از عمل بینی

توصیه های بعد از عمل بینی

انجام مراقبت های بعد از جراحی بینی برای گرفتن نتیجه رضایت بخش از عمل بینی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این درست است که کبودی و تورم بعد از جراحی بینی، عوارض طبیعی و نرمال آن هستند ولی به هر حال شما باید تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا بتوانید این عوارض را درر مدت زمان هر چه کمتر کاهش دهید. برخی از مهم ترین اقدامات و مراقبت های بعد از جراحی بینی عبارتند از:

 1. برای استراحت و خوابیدن، باید سر ۲۰ درجه بالاتر از تنه باشد و سعی کنید روی پهلو نخوابید.
 2. داروی آنتی بیوتیک را طبق دستور استفاده کنید.
 3. قرص مسکن استامینوفن را هر هشت ساعت حتی اگر درد ندارید تا ۲۴ ساعت استفاده کنید و بعد از آن در صورت بروز درد مصرف نمایید.
 4. قرص آناهیل و عصاره آناناس برای کاهش ورم و کبودی بعد از عمل بینی بسیار مفید هستند. سعی کنید قرص آناهیل را روزی دو بار مصرف کنید.
 5. ترشح کمی خون آبه از بینی طبیعی است. اگر گاز زیر بینی خیس شد فقط همان را با احتیاط تعویض کنید.
 6. کمپرس خنک برای ۴۸ تا ۷۲ ساعت استفاده کنید. هر دو ساعت به مدت ده دقیقه و از روز سوم کمپرس گرم استفاده کنید.
 7. معمولا دو تا سه روز بعد از عمل، تامپون داخل بینی کشیده می شود. طبق برنامه ای که موقع ترخیص به شما داده شده به کلینیک و یا مطب مراجعه کنید. خارج کردن تامپون درد ندارد نگران نباشید.
 8. بعد از خارج کردن تامپون قطره نمکی را سه تا چهار بار در روز سه قطره در هر سوراخ بینی استفاده کنید.
 9. قطره فنیل افرین را در صورتی که خونآبه از بینی دارید یا موقع خواب احساس گرفتگی شدید بینی دارید دو قطره در هر سوراخ بینی استفاده کنید و تا حد امكان از اين قطره زياد استفاده نكنيد.
 10. از پماد جنتامايسين چشمى جهت چرب كردن محل بخيه ها روزانه دوبار و به مقدار كم استفاده كنيد.
 11. تا سه روز از صحبت كردن زياد و مصرف غذاهايى كه نياز به جويدن زياد دارند خودارى كنيد و غذاهاى ساده كم نمك و كم ادويه ميل كنيد.
 12. معمولا يك هفته تا ده روز بعد از عمل گچ بيني برداشته مي شود طبق برنامه ايى كه به شما داده شده مراجعه كنيد و قبل از مراجعه دوش بگيريد تا گچ بينی راحت تر برداشته شود.
 13. بعد از برداشتن گچ، بينى شما توسط جراح بینی چسب زده می شود هر دو سه روز پس از استحمام، چسب را با احتياط و طبق آموزش داده شده تعويض كنيد. مدت زمان چسب زدن از دو هفته و حتى تا چهار ماه هم متفاوت است كه بستگى به پوست و ورم بيني شما دارد مطابق توصيه ها ى گفته شده عمل كنيد.
 14. ماساژ هاى بعد از عمل براى هر كس بستگي به شرايط خودش متفاوت است حتما مطابق برنامه انجام دهيد.
 15. ويزيت هاى بعد از عمل معمولا سه روز بعد براى تامپون – ده روز بعد براى گچ – پانزده روز بعد براى اطمينان از چسب زدن و ماساژها – يک ماه بعد از عمل – دو ماه بعد از عمل – سه ماه بعد از عمل – شش ماه بعد از عمل و سپس یک سال بعد از عمل.
 16. هر چند هفته اول بینی ورم زیاد دارد به تدریج ورم ها کاسته می شود ‌و بعد از حدود یکسال بینی شکل نهایی خود را پیدا می کند صبور باشید و به توصیه ها عمل کنید و خودتان را در معرض قضاوت زود هنگام دیگران قرار ندهید​.
 17. بهتر است به مدت 24 ساعت بعد از جراحی بینی اقدام به رانندگی ننمایید. زیرا احتمال از بین رفتن تاثیر داروهای بیهوشی بسیار کم است.

نحوه استفاده از عینک و لنزهای چشمی پس از جراحی بینی

 • ممکن است از عینک های مطالعه استفاده کنید. به همین دلیل بهتر است بر روی آتل قرار گیرد و یا با چسب به پیشانی چسبانده شود.
 • سعی کنید از عینک های سبک استفاده کنید.
 • افرادی که از لنز های تماسی استفاده می کنند، بعد از گذشت دو روز از جراحی می توانند مجددا آن ها را قرار دهند.
 • در صورت استفاده از عینک های کمی سنگین از جراح بینی خود بخواهید تا پدهای بیشتری بر روی بینی شما قرار دهد تا بر روی بینی فشار وارد نشود.
 • ممکن است این روند بین 3 الی 4 ماه بعد از جراحی ادامه داشته باشد.

مراقبت های طولانی مدت پس از عمل بینی

تورم بینی و نواحی اطراف مانند گونه و لب فوقانی شما طبیعی است. تورم به تدریج کم می شود با گذشت زمان وقتی اسپلینت پلاستیکی شما برداشته می شود، برخی از آن ها را مشاهده خواهید کرد این تورم در قسمت بالای بینی و بین چشم شما باید در این مدت از بین برود.

 • وجود تورم در گونه ها و صورت بعد از گذشت دو هفته از جراح امری طبیعی است.
 • به دلیل انجام جراحی بینی، تورم در لب فوقانی و حتی لثه ها نیز ممکن است رخ دهد.
 • حساسیت و تورم خفیف در دندان و لثه های های بالایی نیز بعد از 2 هفته از عمل بینی از بین خواهد رفت.
 • ممکن است تورم جزئی و احساس سفتی در نوک بینی احساس شود که امری طبیعی است.
 • کبودی در اطراف بینی در گونه ها و پلک های پایین بعد از این نوع جراحی بسیار متداول است
 • کبودی بعد از جراحی باید طی دو هفته کاملاً از بین برود. در صورت ادامه دار بودن این کبودی، یک مشکل وجود دارد.
 • بی حسی بینی بعد از جراحی بینی کاملا طبیعی است. حس در بینی و نوک آن را به مرور زمان به دست خواهید آورد.

داروهای بعد از عمل زیبایی بینی

مصرف دارو بعد عمل بینی

عمل بینی از پرطرفدارترین جراحی‌های زیبایی است که مورد استفاده قرار می‌گیرد و تاثیر فوق‌العاده‌ای در زیباسازی ظاهر افراد دارد. به طور کلی از داروهای نامبرده بعد از عمل زیبایی بینی استفاده می‌کنند اما ممکن است پزشک برای فردی این‌ها را مناسب نبیند و داروی دیگری تجویز کند.

بعضی افراد به خاطر بیماری خاصشان داروهایی را مداوم مصرف می‌کنند. در صورت وجود این مسئله حتما پزشک جراح خود را در جریان بگذارید تا اگر صلاح دید دارویی را جایگزین دارو نامناسب کند.

 • داروهای مسکن: این نوع داروها برای کاهش درد‌های احتمالی تجویز می‌ شوند که اندازه مصرفشان به نظر پزشک بستگی دارد. مانند استامینوفن.
 • داروهای هیستامین: این نوع داروها برای این که فرد دچار حساسیت های بیهوشی نشود و برای جلوگیری از عطسه و سرفه‌های احتمالی یا احساس خارش در حلق بدلیل پانسمان‌ ها تجویز می‌ شوند.
 • پماد آنتی بیوتیک: این پماد در مراقبت بعد از عمل بینی زمانی که بخیه را می‌ کشند برای از بین بردن عوامل باکتریایی تجویز می‌ شوند.
 • قطره: برای جلوگیری از خونریزی که در بینی چکانده می‌شود، که تا چند روز بعد از جراحی استفاده می‌ شود.
 • سرم شستشوی بینی: برای شستشوی داخل بینی بعد از برداشتن پانسمان‌ها مورد استفاده قرار می‌ گیرد.
 • ویتامین سی: برای ترمیم بافتهای داخل بینی از قرص جوشان استفاده می‌ کنند.
 • آمپول دگزامتازون: در صورتی که جراح صلاح بداند برای فرد تجویز می‌ کند.
 • قرص آناهیل: این دارو یکی از انواع مفید و موثر ضد التهاب است و به همین دلیل می تواند برای کاهش ورم بینی بعد از عمل مورد استفاده قرار گیرد.

داروهایی که نباید بعد از عمل بینی مصرف شوند

مراقبت بعد از عمل بینی فقط به کارهایی که باید انجام گیرد مربوط نمی ‌شود بلکه نبایدهایی وجود دارد که بسیار پر اهمیت می ‌باشند. در ادامه لیست خلاصه ای از داروهای ممنوع بعد از جراحی بینی را مشاهده می کنید:

 • داروهای رقیق کننده خون: این نوع داروها مانند آسپرین، باید از مدت سه هفته قبل عمل قطع شوند و تا سه هفته بعد از عمل مصرف نشوند. زیرا خون را بیش از حد رقیق کرده و احتمال خونریزی را بالا می ‌برند. این داروها را یک باره به‌طور خودسرانه قطع نفرمایید.
 • برای مصرف داروهایی نظیر دیکلوفناک یا ناپروکسن حتما با جراحتان مشورت فرمایید.
 • در صورت مصرف داروهای شیمی درمانی، داروهای کورتون ‌دار و دیگر داروهای این چنینی حتما جراح و متخصص بیهوشی را قبل از انجام عمل در جریان بگذارید.
 • داروی راکوتان: مصرف این دارو از سه ماه قبل و بعد از عمل تا یک سال ممنوع است.

توصیه بهترین جراح بینی در تهران به شما عزیزان این است که حتما مراقبت بعد از عمل بینی را جدی بگیرید، زیرا به اندازه خود جراحی نیز اهمیت دارد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 3.5]
دکتر علی اکبر عطایی

دکتر علی اکبر عطایی

دکتر علی اکبر عطایی، فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران
عضو رسمى انجمن جراحان پلاستیک و زیبایى ایران
رتبه اول بورد فوق تخصص جراحی پلاستیک در کشور
با بیش از 17 سال سابقه جراحی پلاستیک زیبایی و ترمیمی در تهران

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *