مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

عوارض ماموپلاستی

بسیاری از خانم ها به دلایل مختلفی دچار عارضه بزرگی بیش از حد سینه ها می شوند. برخی از این دلایل عبارتند از افزایش سن، بارداری و شیردهی و عوامل ژنتیکی. بهترین راه برای کوچک کردن سینه ها به صورت دائمی، انجام جراحی ماموپلاستی است. در روند این عمل، جراح پلاستیک با بهره گیری از روش های متنوع و پیشرفته به کاهش سایز سینه ها می پردازد. در این مقاله در رابطه با عوارض ماموپلاستی و راه های پیشگیری از بروز آن ها توضیحات مناسبی ارائه کرده ایم.

ماموپلاستی چیست؟

همان طور که گفتیم، ماموپلاستی نام لاتین عمل کوچک کردن سینه است. این جراحی یکی از انواع اعمال زیبایی ماژور و بزرگ است و حدودا 4 ساعت به طول می انجامد. بنابراین خطرات و عوارض جراحی ماموپلاستی باید به طور دقیق بررسی شده و به اطلاع افراد داوطلب این جراحی برسد. جراحی ماموپلاستی از جمله جراحی هایی است که فرد داوطلب انجام آن باید از نظر سلامت فیزیکی ارگان های داخلی مانند قلب، ریه، کلیه و کبد در سلامت کامل باشد و قبل از جراحی سلامت این اعضا تایید شود.

مزیت ماموپلاستی

عوارض جراحی ماموپلاستی کدامند؟

مانند هر جراحی دیگر، ماموپلاستی نیز عوارض و خطرات خود را دارد که مهم ترین آن ها شامل خونریزی، عفونت و واکنش به داروهای بیهوشی است. برخی دیگر از عوارض نیز وجود دارند که به طور اختصاصی برای ماموپلاستی مطرح می شود و دکتر علی اکبر عطایی فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران اطلاعاتی را در این خصوص در اختیارتان خواهند گذاشت. برخی از مهم ترین عوارض ماموپلاستی عبارتند از:

باقی ماندن جای بخیه ماموپلاستی

خانم هایی که تحت جراحی ماموپلاستی قرار می گیرند، باید بدانند که اولین نکته که در روند التیام جای بخیه های ماموپلاستی تاثیر گذار است، جنس پوستشان می باشد. زیرا واکنشی که پوست در زمان برش نشان می دهد، در هر فرد متفاوت است. برخی از افراد به طور عامیانه بیان می کنند که خوش زخم یا بد زخم هستند. در ادامه به بررسی این اصطلاحات خواهیم پرداخت.

خوش زخمی یعنی چه؟

افرادی که خوش زخم هستند، اسکارهایی که در حین جراحی ایجاد می شود، به راحتی و به مرور زمان از روی پوستشان از بین می رود. همچنین جای بخیه ها در این افراد به شکل بهتر و با کیفیت بالاتری التیام پیدا می کند. بنابراین فرد با این زخم ها مشکل خاصی نخواهند داشت.

افراد بد زخم چه ویژگی هایی دارند؟

در مقابل، افراد بد زخم وجود دارند که به علت جنس پوست بدنشان، دچار اسکارهایی می شوند که گوشت های برجسته و اضافی ایجاد می شود. این افراد بعد از جراحی های زیبایی و تهاجمی دچار مشکلات عدیده ای می شوند و باید حتما بعد از جراحی یک سری درمان ها و داروهای تکمیلی را که توسط جراح ماموپلاستی تجویز می شود، طبق دستور انجام دهند و باید بتوانند آن را مدیریت نمایند تا به نتایج مطلوب بعد از جراحی برسند.

از بین رفتن حس پوست نوک سینه

از جمله عوارض خاص انواع جراحی زیبایی سینه این است که ممکن است انجام این اعمال باعث ایجاد تغییراتی بر روی حس نوک سینه شود. به دلیل آن که در حین جراحی، نوک سینه تحت برش هایی قرار می گیرد و در این میان ممکن است برخی از عصب هایی که به نوک سینه وصل هستند، قطع شوند. البته این عارضه قابل پیشگیری است و در صورتی که شما یک جراح ماموپلاستی خوب را برای انجام این عمل انتخاب کنید، می توانید از دقت بالا و تجربه کافی این پزشک در زمینه انجام جراحی کوچک کردن سینه اطمینان حاصل کرده و از بروز مشکلاتی مانند آسیب به عروق خونی و اعصاب پیشگیری نمایید.

خانم های عزیز باید این نکته را بدانند که فشاری که به دلیل حجم و وزن بالای سینه ها به لایه های زیرین پوست وارد می شود، باعث می شود که این افراد حتی قبل از انجام جراحی ماموپلاستی نیز حس کافی در محل سینه های خود نداشته باشند. در این موارد، انجام عمل کوچک کردن سینه حتی با افزایش میزان حس لامسه در این بخش نیز همراه خواهد بود. چرا که در طول این عمل، سایز سینه ها کاهش می یابد و و وزن اضافی از روی سینه بر داشته می شود، به همین دلیل است که مجددا حس در نوک سینه هاایجاد می گردد.

این نکته را باید خانم های عزیز بدانند که به دلیل بزرگی و حجیم بون سینه ها، کششی که خود این سینه ها دارند، فشار بر روی تنه های عصبی ایجاد می کنند، اغلب قبل از عمل حس در نوک سینه های خود را به دلیل آسیب  های وارد شده  به عصب ها از دست داده اند. بنابراین در برخی از مواقع، افراد بعد از جراحی که سینه ها کوچک شده و وزن اضافی از روی سینه بر داشته می شود، مجددا حس در نوک سینه های خود دارند و حس را در این ناحیه دوباره تجربه می کنند.

کبودی و خون مردگی بعد از ماموپلاستی

بلافاصله بعد از جراحی حالت خون مردگی و کبودی در محل جراحی و اطراف آن بروز کند که این موارد عموما گذرا بوده و به مرور زمان کاهش پیدا می کنند و از بین می روند. برای کمک به افزایش سرعت بهبود این گونه عوارض طبیعی سعی کنید همه مراقبت های بعد از ماموپلاستی، که از سوی پزشک به شما توصیه می شوند، را به انجام رسانده و از نتیجه ماموپلاستی مراقبت های لازم را به عمل بیاورید.

احتمال اثرگذاری ماموپلاستی بر روی شیردهی

ممکن است در روند جراحی ماموپلاستی، به غدد تولید شیر آسیب برسد یا این که مجاری شیری دچار اشکال شوند. همان طور که در بخش های قبل گفتیم، برای جلوگیری از بروز این قبیل عوارض، شما می بایست از مهارت و تجربه جراح انتخابی خود اطمینان حاصل کنید. بهترین کار این است که از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنید، تا این که بخواهید بعدها به انجام روش های درمانی بپردازید.

عدم قرینگی سینه ها قبل و بعد از ماموپلاستی

نکته دیگری که در خصوص ریسک عمل ماموپلاستی وجود دارد، در برخی از خانم ها، بدن در بخش قفسه سینه دارای قرینگی نیست و یعنی سینه راست و سینه چپ به درستی و به صورت قرینه روی قفسه ی سینه قرار نداشته باشد.

اختلاف سایز سینه ها را جراح سینه در دو محور اندازه گیری و بررسی می کند. که در حقیقت از سر شانه ها نوک سینه است. در محور افقی بین عرض قفسه سینه مطرح می باشد. در محور عمودی تا حدودی دست جراح باز است و می تواند قرینگی را اصلاح و به دست آورد . اما در محور افقی چنین نیست.

جراح نمی تواند پایه عرضی را تغییر دهد. زیرا نمی توان با جراحی آن را جا به جا کرد و تغییر داد. اگر تفاوتی در پایه و جای سینه ها وجود داشته باشد و خط وسط سینه دقیقا وسط قفسه سینه نباشد، نمی توان این خط و پایه را از جای خود برداشت و کمی تغییر مکان داد. جراح سینه نمی تواند مجددا قفسه سینه را برای هر دو سینه بازسازی نماید. اما از نظر تقارن در ارتفاع دست جراح سینه تا حدودی باز است و امکان این که بتواند تغییرات مورد نیاز را انجام دهد وجود دارد.

آیا میتوان بین سینه ها تقارن کامل برقرار کرد؟

همان طور که می دانید، تقارن در تمامی بخش های بدن به درستی حفظ نشده است و بخش چپ و راست بدن عدم تقارن محدود و ذاتی دارند. بنابراین نمی توان انتظار داشت که عدم قرینگی سینه ها به طور کامل برطرف شود و یا زمانی که عمل جراحی انجام شد، قرینگی 100 درصد ایجاد گردد. ولی می توان انتظار داشت که در صورت قرینگی سینه ها قبل از عمل، بعد از عمل هم این هم شکلی و قرینگی حفظ شود.

ممکن است تغییرات وزنی که در آینده در بدن شما ایجاد می شود، باعث شود تا تقارنی که در حین جراحی ایجاد شده است هم تغییر کند. بنابراین دکتر عطایی فوق تخصص جراحی پلاستیک توصیه می کنند که در خصوص این موارد زیاد وسواس نداشته باشید. قبل از جراحی، شرایط جدید شامل عوارض، تغییرات و سایر موارد را حتما بررسی نمایید سپس برای جراحی ماموپلاستی تصمیم بگیرید.

افرادی که از شرایط و عوارض جراحی اطلاعات کاملی دارند، می توانند با شرایط جدید بعد از جراحی ماموپلاستی نیز کنار بیایند و از نتیجه جراحی خود لذت ببرند. در مقابل افرادی که هیچ گونه اطلاعاتی در این خصوص ندارند و یا اطلاعاتی غلط در فضای مجازی را مطالعه و یا دریافت کرده اند، و یا خودشون تصور اشتباه از این جراحی دارند، این افراد بعد از نتیجه ناراضی بوده و لذتی از  آن نخواهند برد. بنابراین یک دید واقع بینانه از جراحی ماموپلاستی داشته باشید، زیرا بعد از جراحی و اعمال تغییرات، نمی توان اصلاحات خاصی را انجام داد.

دکتر علی اکبر عطایی

دکتر علی اکبر عطایی

دکتر علی اکبر عطایی، فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران
عضو رسمى انجمن جراحان پلاستیک و زیبایى ایران
رتبه اول بورد فوق تخصص جراحی پلاستیک در کشور
با بیش از 17 سال سابقه جراحی پلاستیک زیبایی و ترمیمی در تهران

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *