مدت زمان مطالعه ۱۴ دقیقه

ترمیم بینی

چرا برخی از کسانی که قبلا جراحی بینی انجام داده اند، برای انجام ترمیم بینی اقدام می کنند؟
چند بار می توان جراحی ترمیم بینی انجام داد؟ عمل ترمیم بینی چطور انجام می شود؟ آیا ترمیم بینی درد دارد؟ بهترین جراح ترمیم بینی در تهران چه کسی است؟ آیا جراحی بینی ثانویه حساس تر از جراحی اول است؟ آیا باید برای انجام ترمیم بینی باید به همان جراح مراجعه کنیم؟
در جراحی ترمیم بینی از تکنیک های ظریف جراحی بهره گرفته می شود که نیازمند تجربه و تبحر بالای جراح است. در برخی شرایط امکان انجام جراحی ترمیم بینی برای فرد وجود ندارد و در مقابل در برخی موارد جراحی ترمیم بینی بسیار ضرورت پیدا می کند. در ادامه ی این مقاله با ما باشید تا توضحات جامعی درباره این عمل بینی ارائه دهیم.

رینوپلاستی چیست؟

جراحی بینی یا رینوپلاستی عملی است که با انجام آن فرد می تواند ظاهر و ساختار بینی خود را بهبود ببخشد. مهم ترین نکته ی موثر بر روی نتیجه ای که شما از این جراحی می گیرید، انتخاب درست جراح بینی است. شما می توانید از طریق فایل ویدیویی زیر، از صحبت های دکتر علی اکبر عطایی درمورد جراحی رینوپلاستی بهره مند شوید:

عمل ترمیم بینی چیست؟

ترمیم بینی یا Revision Rhinoplasty عملی است که در صورت عدم رضایت فرد از نتیجه ی جراحی اولیه ی بینی انجام می شود. به ترمیم بینی نام های مختلفی اطلاق می شود. مثلا جراحی ثانویه بینی یا رتوش بینی اسم هایی هستند که افراد مختلف روی جراحی ترمیم بینی گذاشته اند.

علت انجام ترمیم بینی

اکثر جراحان پلاستیک بر این باورند که عمل بینی یکی از پر چالش ترین و ظریف ترین جراحی های پلاستیک است و برای آن دلایل زیادی دارند. ساختار بینی بسیار پیچیده است و به دلیل موقعیتی که در صورت دارد، عضوی بسیار حساس است. جراح بینی می بایست به صورت همزمان به اصلاح ناهنجاری های بینی بپردازد و در عین حال عملکرد بینی را بهبود ببخشد و یا حفظ کند. نکته ی مهم این است که نمی توان بدون اصلاح عملکرد و ساختار بینی، ظاهر آن را بهبود بخشید.

یکی از مهم ترین عوارض عمل بینی را می توان احتمال عدم موفقیت این جراحی دانست. اصلی ترین اقدام برای گرفتن بهترین نتیجه ی ممکن از جراحی بینی، داشتن انتخاب درست جراح بینی است.

ترمیم بینی

چه کسانی باید بینی خود را بعد از عمل ترمیم کنند؟

افرادی که متقاضی انجام عمل ترمیم بینی هستند در مورد مهارت و تجربه ی جراح پلاستیک حساسیت بسیار بالایی دارند.
بسیاری از کسانی که یک یا چند بار جراحی بینی کرده اند، باز هم تمایل به بهبود ظاهر بینی و یا در مواردی اصلاح ساختار بینی دارند. جراحی ترمیم بینی یا جراحی بینی ثانویه یکی از پر چالش ترین جراحی ها می باشد و پیچیدگی های این جراحی نسبت به جراحی اولیه بسیار بیشتر است.

در بسیاری از موارد، فرد از نتیجه ی جراحی بینی که برای بار اول انجام گرفته است ناراضی است و به طور قطع نمی داند که آیا جراحی بینی برای بار دوم می تواند نواقص را رفع کند یا خیر. این در حالی است که اگر فرد جراح مناسبی برای رفع نواقص بینی پیدا کند، می تواند با خیال آسود تری برای رفع مشکلات ظاهری و ساختاری بینی اقدام نماید.

نارضایتی افراد از نتیجه ی جراحی بینی اولیه می تواند علل مختلفی داشته باشد.
راضی نبودن از حالت جدید بینی، وجود عدم تقارن در قسمت های مختلفی مانند نوک بینی، ایجاد قوز بعد از عمل بینی و … نمونه هایی از این دلایل هستند.

عمل ترمیم بینی

ممکن است قوز بینی آن قدر شدید باشد که نتوان در طول جراحی بینی آن را از بین برد. به همین دلیل این قوز باقی می ماند و فرد را مجبور به انجام عمل ترمیم بینی می نماید. قوز روی بینی ممکن است بعد از رینوپلاستی به مرور زمان و در پی افتادگی نوک بینی ایجاد شود.

بافت های اسکار ناشی از جراحی اول یکی از دلایلی است که فرد اقدام به جراحی ترمیمی می کند. اگر در جذاحی اولیه ی بینی، غضروف آسیب دیده باشد و یا به طور کلی برداشته شده باشد، عمل ترمیم بینی در اغلب موارد نیازمند استفاده از غضروف و جاگذاری درست آن در نوک بینی است.

احتمال دارد که در جراحی اولیه تیغه بینی آسیب دیده باشد. به همین دلیل است که در برخی موارد در طی جراحی ترمیمی بینی، جراح به اصلاح تیغه بینی می پردازد. بهره گیری از تکنیک های متنوع در روند اصلاح تتیغه بینی می تواند علاوه بر بهبود ظاهر، به بهبود عملکرد آن نیز کمک زیادی کند. در برخی موارد به دلیل افتادگی غضروف بینی، مجراهای بینی مسدود می گردند. انحراف تیغه بینی همراه با نقایصی که در ناحیه بالای بینی به وجود می آورد یکی از دلایل رایج انجام جراحی ثانویه بینی می باشد. در این موارد نیاز است تا با پیوند غضروف به اصلاح بینی پرداخت.

نمونه کار ترمیم بینی

در این نمونه کار می بینید که تیغه بینی به دلیل عدم انجام عمل اولیه به صورت درست و مطلوب و یا اثرگذاری شرایطی مانند وزن بالای پوست بینی گوشتی دچار انحراف شده است. انحراف بینی می تواند باعث از بین رفتن زیبایی ظاهری فرد و همچنین بروز مشکلات تنفسی می گردد. با انجام عمل ترمیم بینی به بهترین شکل ممکن انحراف تیغه و افتادگی نوک بینی برطرف شده و ظاهر زیبایی برای بینی فرد ایجاد گردیده است.

ترمیم بینی بعد از عمل چگونه صورت می گیرد؟

جراحی ترمیمی در اغلب موارد نیازمند پیوند غضروف است تا ساختار حمایتی نوک بینی و تیغه بینی بهبود یابد. غضروف تیغه بینی در اغلب موارد از دیگر نواحی بدن بیمار گرفته می شود. این نواحی شامل گوش و در برخی موارد قفسه سینه می باشند. همچنین اگر در مورد بافت های نرم بینی نیز عدم تقارن و ناهماهنگی وجود داشته باشد، این بخش ها در طی عمل ثانویه برداشته شده و به بهترین شکل به ایجاد تناسب میان بخش های مختلف بینی و نیز میان بینی و دیگر اعضای صورت کمک می کند.

در مواردی که بافت نرم بینی به میزان بیش از حد برداشته شده باشد، می توان با تزریق فیلر های طبیعی به اصلاح فرم بینی پرداخت. همچنین از دیگر کاربرد های جراحی ترمیم بینی می توان به ترمیم جای اسکار های ناشی از عمل اشاره کرد. جراح بینی این اسکار ها را با کمک گرافت های مخصوصی بر می دارد و بدین ترتیب به بهبود حالت بینی از نظر تناسب و بهبود تنفس فرد کمک می کند.

در اکثر موارد اگر جراح تجربه و مهارت کافی داشته باشد نرخ موفقیت جراحی ترمیم بینی بسیار بالا است. با این حال در مواردی امکان دارد که پزشک جراحی ترمیمی را برای بیمار مجاز نداند و به وی توصیه نکند. ولی در اکثر موارد می توان با انجام یک جراحی اصلاحی مناسب به بهبود وضعیت بینی کمک فراوانی کرد.

نمونه کار 1 ترمیم بینی

در برخی موارد ممکن است جراح به اشتباه تیغه ی بینی فرد متقاضی عمل بینی را بیش از حد مجار به شکل سر بالا

ترمیم نوک بینی بعد از عمل

مشکلات زیادی ممکن است بعد از عمل زیبایی بینی برای نوک آن پیش بیایند. از میان این مشکلات می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سربالا شدن بیش از اندازه بینی بعد از جراحی بینی فانتزی؛ به اصطلاح به این بینی ها بینی خوکی شکل گفته می شود.
 • گرد و پهن شدن نوک بینی
 • منگنه ای شدن نوک بینی (در تصویر قبل می بینید که نوک بینی فرد بعد از انجام عمل بینی به صورت منگنه ای در آمده است). بینی منگنه ای زمانی ایجاد می شود که جراح بیش از میزان مجاز تیغه ی بینی را به حالت فرو رفته و عروسکی در می آورد.

در آخر این بیمار است که تصمیم به انجام جراحی ترمیمی می گیرد. انتخاب کردن یک جراح پلاستیک با تجربه که بتواند اعتماد بیمار را به دست آورد شاید مهم ترین بخش باشد. بسیاری از افرادی که از جراحی بینی اولیه خود ناراضی هستند در جراحی ترمیمی رضایت بسیار بالاتری خواهند داشت.

تعداد مجاز انجام جراحی بینی

تا چند بار می توان جراحی ترمیم بینی را انجام داد؟ از آنجا که بینی در مرکز صورت قرار دارد، تعجبی در این مورد وجود ندارد که رینوپلاستی یکی از محبوب ترین جراحی های زیبایی است. جراحی بینی نیازمند انجام تکنیک های چالش برانگیزی است که جراح پلاستیک در طی آن می تواند با داشتن شناخت درست از اجزای صورت، بهترین شکل را برای بینی در بیاورد.

گاهی اوقات جراحی بینی طبق برنامه ریزی دقیق جراح انجام نمی گیرد و یا بعد از اینکه جراحی بینی انجام می گیرد، آسیبی به بینی وارد می شود که ظاهر بینی را به هم می ریزد. در این موارد نیاز است تا عمل ترمیم بینی انجام شود. نمی توان آمار دقیقی برای نیاز به جراحی ترمیم بینی ارائه داد ولی در برخی موارد محدود نیاز به انجام این جراحی می باشد.

در هر جراحی ترمیمی یک سری موارد ایمنی باید رعایت گردد تا ساختار طبیعی بینی به هم نریزد. جراحی ترمیمی نسبت به جراحی اولیه پیچیدگی های بیشتری دارد بنابراین برای این که نرخ موفقیت این جراحی بالا بماند نیاز است تا پزشک ساختار بینی را به صروت دقیقی مورد بررسی قرار دهد.

پیچیدگی های عمل ترمیم بینی

به دلیل جدا شدن پوست بینی از بافت های زیرین، امکان تشکیل اسکار و جای زخم بعد از جراحی بسیار بالا است. آسیبی که به بافت های نرم زیرین وارد می شود می تواند باعث ضعف پوست و نازک شدن آن شود. بنابراین پوست نازک تر می شود و توانایی خود را برای پوشاندن ناهمواری های بینی از دست می دهد. بنا بر این انجام عمل رینوپلاستی نیازمند دقت فراوانی در چگونگی قرار گیری بافت های بینی و غضروف است.

یکی از پیچیدگی های مهم جراحی ترمیمی دقیقا مربوط به همین نازک شدن پوست بینی است که محدودیت هایی برای جراح ایجاد می کند. در کل بهتر است که توقعات واقع بینانه ای از جراحی ترمیمی داشته باشید و نقطه نظر های خود را در این باره با پزشک جراح در میان بگذارید.

در ادامه می توانید فیلم صحبت های دکتر علی اکبر عطایی، فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران را در مورد نتیجه ی عمل زیبایی بینی ببینید:

هدف از انجام عمل ترمیم بینی

برخی از مشکلات بینی (که در ادامه آن ها را بر خواهیم شمرد) ممکن است در جراحی اولیه ی بینی به خوبی رفع نشده باشند. به همین دلیل بعد از مدتی، فرد برای انجام جراحی ترمیم بینی اقدام می نماید تا بتواند به بهترین شکل ممکن همه نارضایتی های خود در مورد حالت بینی اش را رفع نماید.

از میان مهم ترین مشکلاتی که جراحی ترمیم بینی می تواند به رفع آن ها کمک کند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قوز بینی
 • کجی بینی
 • انحراف تیغه بینی
 • اگر بافت بینی بیشتر از حد نیاز برداشته و بدین ترتیب باعث ایجاد فرورفتگی هایی در قسمت پشتی و یا دیواره های بینی شده باشد.
 • مشکلات مربوط به نوک بینی مانند زیاد سر بالا شدن بینی بعد از عمل یا افتادگی نوک بینی بعد از عمل
 • ممکن است پوست بینی در طی عمل جراحی اول آسیب دیده باشد. در برخی موارد حتی با کمک جراحی ترمیم بینی هم نمی توان این مشکل را بر طرف کرد.

اهداف عمل ترمیم بینی

علت جراحی ترمیم بینی

در ادامه توضیحات دکتر علی اکبر عطایی در رابطه با این عمل حساس بشنوید:

چرا جراحی بینی ترمیمی خطرناک است؟

در صورتی که فردی یکبار تحت عمل جراحی بینی قرار گرفته باشد و بعد از اینکه نتیجه عمل را مشاهده کرد از نتیجه عمل راضی نباشد در مواردی جراحی مذکور مجددا تکرار می شود و تمامی اقدامات ترمیمی لازم انجام می شود.

البته دلایل مختلفی وجود دارد که افراد بخواهند جراحی بینی شان تکرار شود. در مواردی این دلایل قانع کننده و منطقی است، که در این صورت پزشکان با نهایت همکاری اقدامات لازم را برای مراجع خود انجام می دهند.

اما در مواردی مشاهده می شود که افراد به دلیل حساسیت ها و وسواس های بسیاری که دارند علیرغم اینکه به لحاظ پزشکی هیچ مشکلی ندارند اما از ظاهر جراحی رضایت کافی را ندارند. در این موارد اتفاقی که رخ می دهد این است که پزشکان بررسی های لازم را انجام می دهند تا بهترین تصمیم را اتخاذ کنند. زیرا که جراحی ترمیمی یا ثانویه حساسیت ها و عارضه های بیشتری را نسبت به جراحی اول در پی دارد.

یکی از مهم ترین موضوعاتی که وجود دارد این است که گاها می بینیم افرادی هستند که بعد از اینکه تحت جراحی های زیبایی مختلفی قرار گرفتند از پزشک خود می خواهند که جراحی آنها تکرار شود و مجدد اعمال و اقدامات دیگری برای بخشی از صورت یا بدن شان انجام پذیرد.

دلایل انجام جراحی های ثانویه زیبایی بینی

جراحی های ثانویه معمولا دلایل محدود و خاصی دارد. برای مثال:

سلیقه های شخصی

گاها افراد اظهار می کنند که نتیجه جراحی ابدا مورد نظرشان نبوده است و می خواهند بهترین اقدامات برای بهبود وضعیت زیبایی شان انجام شود. در این موارد افراد دو دسته اند: یا اینکه واقعا در اظهارات و عدم رضایت خود حق دارند و پزشکان این مساله را می پذیرند. یا اینکه ابدا این نارضایتی ها و خواسته شان مبنی بر تکرار جراحی بینی  واقع بینانه نیست و صرفا ناشی از زیاده روی در حساسیت ها و وسواس های شخصی شان است. در این صورت دیگر پزشکان تسلیم این وسواس های بی جهت و غیر منطقی نخواهند شد و تمام تلاش شان به این معطوف است که مراجع خود را آگاه کنند که نتایج جراحی آنگونه که توقع دارند نخواهند بود و بسیاری از عارضه های غیر قابل پیش بینی می تواند در کمین آنها باشد.

مشکلات پزشکی

دومین دلیلی که موجب می شود افراد برای جراحی ترمیمی یا ثانویه زیبایی اقدام کنند این است که گاها مشکلاتی در روند جراحی ایجاد می شود که به واقع دلیلی منطقی برای تکرار جراحی بینی  است.

البته باید به چند نکته در این جا دقت کنید:

 • اول اینکه این نکته را همواره باید مد نظر داشته باشید که اگر حتی افراد از بهترین جراح پلاستیک هم کمک بگیرند سه تا پنج درصد جراحی ها به جراحی ثانویه می انجامند. در واقع این رخداد بسیار طبیعی است و در بسیاری از موارد رخ خواهد داد.
 • دومین نکته اینکه این مساله که مشکلات جراحی و انجام جراحی های ثانویه ممکن است که در درصد کمی از موارد ناچارا اتفاق بیفتد نباید افراد را از انتخاب بهترین فوق تخصص جراحی پلاستیک غافل کند.

اگر پزشکی که جراح پلاستیک است در حرفه و فعالیت خود تجربه و دانش کافی را داشته می شود موجب می شود که نتیجه جراحی ثانویه را به بهترین شکل ممکن رقم بزند.

توصیه های بهترین جراح پلاستیک در زمینه جراحی ثانویه

 1. خطر و عوارض جراحی دوم یا ثانویه بسیار زیاد است. بنابراین پیش از این که برای جراحی تصمیم بگیرید تمامی عوارض آن را باید در نظر بگیرید. زیرا که بسیاری از عارضه هایی وجود دارد که هرگز قابل جبران نخواهند بود. در این صورت یک عمر پشیمانی در پی خواهند داشت. در واقع عارضه های جراحی ثانویه می توانند غیر قابل برگشت باشند در این صورت نباید نسبه به توصیه ها و تذکرات پزشک خود بی توجهی داشته باشید.
 2. پزشک متخصص و جراح از دو سو تعهد دارد؛ یکی مسئولیت قانونی و دومی اعتبار شغلی. از همین رو بر اساس همین دو عامل موجب می شود که تمامی تصمیمات و توصیه های پزشکان به مراجعین آنان بهترین و بیشترین پشتوانه علمی را داشته باشد تا بهترین نتیجه برای مراجعه کننده اش رخ دهد. از همین رو باید به پزشک خود اعتماد کنید زیرا که در انجام جراحی پزشک صرفا منافع خود را در نظر نخواهد گرفت.
 3. سومین مساله این است که دلیلی که باعث می شود پزشک جراحی بینی را تکرار کند مشکل اساسی و ضروری است که تکرار جراحی را ایجاب می کند. در این صورت پزشکان کاملا همراهانه و آگاهانه برنامه تکرار جراحی را می ریزند. در غیر اینصورت نباید متوقع باشید که پزشک خواسته شما را بپذیرد و جراحی را برای شما تکرار کند.
 4. کمال گرا نباشید. زیرا که در جراحی های مختلف زیبایی موضوعی که وجود دارد این است که قطعا یکسری اختلاف هایی بین خواسته های شما و نتیجه جراحی وجود خواهد داشت. بنابراین توصیه می کنیم که واقع بین باشید.

نکته ای در مورد جراحی ترمیم بینی

به طور کلی، جراحی ترمیمی بینی نسبت به جراحی اول بسیار پیچیده تر و سخت تر است و در برخی موارد ممکن است مشکلات ناشی از جراحی اول اصلا قابل ترمیم نباشند. با توجه به این نکته ضروری است که از ابتدا به فکر انتخاب بهترین جراح بینی باشید تا مجبور به انجام عمل ترمیم بینی نشوید.

منبع : https://www.plasticsurgery.org/news/blog/understanding-revision-rhinoplasty-and-why-patients-seek-out-this-procedure

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
دکتر علی اکبر عطایی

دکتر علی اکبر عطایی

دکتر علی اکبر عطایی، فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران
عضو رسمى انجمن جراحان پلاستیک و زیبایى ایران
رتبه اول بورد فوق تخصص جراحی پلاستیک در کشور
با بیش از 17 سال سابقه جراحی پلاستیک زیبایی و ترمیمی در تهران

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

4 دیدگاه ها
 1. اوا

  سلام چه مدت بعد از عمل میشه باشگاه رفت

  پاسخ
  • دکتر علی اکبر عطایی

   سلام
   یک روز بعد از عمل بینی می تونید پیاده روی رو شروع کنید ولی ورزش های سنگین رو بهتره یک ماه بعد از رینوپلاستی شروع کنید

   پاسخ
 2. مژده اسدی

  دکتر چند وقت بعد از عمل بینی میشه ترمیم بینی رو انجام داد؟ و برای ترمیم بینی دوره نقاهت مثل جراحی بینی اول هست؟

  پاسخ
  • دکتر علی اکبر عطایی

   عمل ترمیم بنی یا ثانویه نسبت به جراحی اول سخت تر و حساس تره. باید حد اقل 6 ماه گذشته باشه از اولین جراحی بینی تا بشه نتیجه نهایی رو دید و نیاز به انجام عمل بینی رو بررسی کرد. دوره نقاهت عمل ترمیم بینی تفاوتی نداره ولی باید شخص مراقبت بیشتری از بینی خودش داشته باشه.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *