(021) 88889004– 88773358
تهران، ميدان ونک، نرسيده به پل همت، جنب ساختمان خورشيد، ساختمان ١٢٦٦، طبقه چهارم، واحد ١٤
دکتر علی اکبر عطایی / جراحی بینی / همه چیز درباره عمل ترمیم بینی
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

همه چیز درباره عمل ترمیم بینی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

چرا برخی بیماران برای انجام عمل ترمیم بینی اقدام می کنند؟
چند بار می توان جراحی ترمیمی انجام داد؟
در جراحی ترمیمی از تکنیک های ظریف جراحی بهره گرفته می شود که نیازمند تجربه و تبحر بالای جراح است. در برخی شرایط امکان انجام جراحی ترمیمی بینی برای فرد وجود ندارد و در مقابل در برخی موارد جراحی ترمیمی بسیار ضرورت پیدا می کند. در ادامه ی این مقاله با ما باشید تا توضحات جامعی درباره این عمل بینی ارائه دهیم.
شما می توانید از طریق فایل ویدیویی زیر، از صحبت های دکتر علی اکبر عطایی درمورد جراحی رینوپلاستی بهره مند شوید:

علت انجام عمل دوباره بینی

اکثر جراحان پلاستیک بر این باورند که عمل بینی یکی از پر چالش ترین و ظریف ترین جراحی های پلاستیک است و برای آن دلایل زیادی دارند. ساختار بینی بسیار پیچیده است و بنا بر موقعیتی که در صورت دارد، عضوی بسیار حساس است. جراح بینی می بایست به صورت همزمان به اصلاح ناهنجاری های بینی بپردازد و در عین حال عملکرد بینی را بهبود ببخشد و یا حفظ کند. نمی توان بدون اصلاح عملکرد و ساختار بینی، ظاهر آن را بهبود بخشید.

عمل ترمیم بینی

چه کسانی باید بینی خود را بعد از عمل ترمیم کنند؟

افرادی که متقاضی انجام عمل ترمیم بینی هستند در مورد مهارت و تجربه ی جراح پلاستیک حساسیت بسیار بالایی دارند.
بسیاری از کسانی که یک یا چند بار جراحی بینی کرده اند، باز هم تمایل به بهبود ظاهر بینی و یا در مواردی اصلاح ساختار بینی دارند. جراحی بینی ترمیمی یا جراحی بینی ثانویه یکی از پر چالش ترین جراحی ها می باشد و پیچیدگی های این جراحی نسبت به جراحی اولیه بسیار بیشتر است.

در بسیاری از موارد، فرد از نتیجه ی جراحی بینی که برای بار اول انجام گرفته است ناراضی است و به طور قطع نمی داند که آیا جراحی بینی برای بار دوم می تواند نواقص را رفع کند یا خیر. این در حالی است که اگر فرد جراح مناسبی برای رفع نواقص بینی پیدا کند، می تواند با خیال آسود تری برای رفع مشکلات ظاهری و ساختاری بینی اقدام نماید.

بیشتر بدانید
چسب زدن به بینی بعد از عمل

نارضایتی افراد از نتیجه ی جراحی بینی اولیه می تواند علل مختلفی داشته باشد.
راضی نبودن از حالت جدید بینی، وجود عدم تقارن در قسمت های مختلفی مانند نوک بینی، ایجاد قوز بعد از عمل بینی و … نمونه هایی از این دلایل هستند.

رفع قوز بینی

ممکن است قوز بینی آن قدر شدید باشد که نتوان در طول جراحی بینی آن را از بین برد. به همین دلیل این قوز باقی می ماند و فرد را مجبور به انجام عمل ترمیم بینی می نماید. قوز روی بینی ممکن است بعد از رینوپلاستی به مرور زمان و در پی افتادگی نوک بینی ایجاد شود.

 

بافت های اسکار ناشی از جراحی اول یکی از دلایلی است که فرد اقدام به جراحی ترمیمی می کند. اگر در جذاحی اولیه ی بینی، غضروف آسیب دیده باشد و یا به طور کلی برداشته شده باشد، عمل ترمیم بینی در اغلب موارد نیازمند استفاده از غضروف و جاگذاری درست آن در نوک بینی است.

احتمال دارد که در جراحی اولیه تیغه بینی آسیب دیده باشد. به همین دلیل است که در برخی موارد در طی جراحی ترمیمی بینی، جراح به اصلاح تیغه بینی می پردازد. بهره گیری از تکنیک های متنوع در روند اصلاح تتیغه بینی می تواند علاوه بر بهبود ظاهر، به بهبود عملکرد آن نیز کمک زیادی کند. در برخی موارد به دلیل افتادگی غضروف بینی، مجراهای بینی مسدود می گردند. انحراف تیغه بینی همراه با نقایصی که در ناحیه بالای بینی به وجود می آورد یکی از دلایل رایج انجام جراحی ثانویه بینی می باشد. در این موارد نیاز است تا با پیوند غضروف به اصلاح بینی پرداخت.

عمل ترمیم بینی

در این شکل می بینید که با وجود اقدام شخص برای از بین بردن انحراف تیغه بینی، بعد از عمل بینی اولیه همچنان این انحراف وجود دارد. به همین دلیل برای انجام جراحی بینی ثانویه اقدام شده و تیغه بینی باز اصلاح گردیده است.

 

ترمیم بینی بعد از عمل چگونه صورت می گیرد؟

جراحی ترمیمی در اغلب موارد نیازمند پیوند غضروف است تا ساختار حمایتی نوک بینی و تیغه بینی بهبود یابد. غضروف تیغه بینی در اغلب موارد از دیگر نواحی بدن بیمار گرفته می شود. این نواحی شامل گوش و در برخی موارد قفسه سینه می باشند. همچنین اگر در مورد بافت های نرم بینی نیز عدم تقارن و ناهماهنگی وجود داشته باشد، این بخش ها در طی عمل ثانویه برداشته شده و به بهترین شکل به ایجاد تناسب میان بخش های مختلف بینی و نیز میان بینی و دیگر اعضای صورت کمک می کند.

بیشتر بدانید
بهترین جراح بینی در شهریار

در مواردی که بافت نرم بینی به میزان بیش از حد برداشته شده باشد، می توان با تزریق فیلر های طبیعی به اصلاح فرم بینی پرداخت. همچنین از دیگر کاربرد های جراحی ترمیم بینی می توان به ترمیم جای اسکار های ناشی از عمل اشاره کرد. جراح بینی این اسکار ها را با کمک گرافت های مخصوصی بر می دارد و بدین ترتیب به بهبود حالت بینی از نظر تناسب و بهبود تنفس فرد کمک می کند.

در اکثر موارد اگر جراح تجربه و مهارت کافی داشته باشد نرخ موفقیت جراحی ترمیمی بینی بسیار بالا است. با این حال در مواردی امکان دارد که پزشک جراحی ترمیمی را برای بیمار مجاز نداند و به وی توصیه نکند. ولی در اکثر موارد می توان با انجام یک جراحی اصلاحی مناسب به بهبود وضعیت بینی کمک فراوانی کرد.

عمل ترمیم بینی

در برخی موارد با انجام جراحی زیبایی بینی نوک بینی حالتی بدتر از گذشته پیدا می کند. به همین علت ممکن است فرد بخواهد دوباره بینی خود را عمل کرده و ظاهر آن را بهبود بخشد.

در آخر این بیمار است که تصمیم به انجام جراحی ترمیمی می گیرد. انتخاب کردن یک جراح پلاستیک با تجربه که بتواند اعتماد بیمار را به دست آورد شاید مهم ترین بخش باشد. بسیاری از افرادی که از جراحی بینی اولیه خود ناراضی هستند در جراحی ترمیمی رضایت بسیار بالاتری خواهند داشت.

تعداد مجاز انجام جراحی بینی

تا چند بار می توان جراحی ترمیم بینی را انجام داد؟ از آنجا که بینی در مرکز صورت قرار دارد، تعجبی در این مورد وجود ندارد که رینوپلاستی یکی از محبوب ترین جراحی های زیبایی است. جراحی بینی نیازمند انجام تکنیک های چالش برانگیزی است که جراح پلاستیک در طی آن می تواند با داشتن شناخت درست از اجزای صورت، بهترین شکل را برای بینی در بیاورد.

گاهی اوقات جراحی بینی طبق برنامه ریزی دقیق جراح انجام نمی گیرد و یا بعد از اینکه جراحی بینی انجام می گیرد، آسیبی به بینی وارد می شود که ظاهر بینی را به هم می ریزد. در این موارد نیاز است تا عمل ترمیم بینی انجام شود. نمی توان آمار دقیقی برای نیاز به جراحی ترمیم بینی ارائه داد ولی در برخی موارد محدود نیاز به انجام این جراحی می باشد.

بیشتر بدانید
جراحی بینی گوشتی

در هر جراحی ترمیمی یک سری موارد ایمنی باید رعایت گردد تا ساختار طبیعی بینی به هم نریزد. جراحی ترمیمی نسبت به جراحی اولیه پیچیدگی های بیشتری دارد بنابراین برای این که نرخ موفقیت این جراحی بالا بماند نیاز است تا پزشک ساختار بینی را به صروت دقیقی مورد بررسی قرار دهد.

پیچیدگی های عمل ترمیم بینی

به دلیل جدا شدن پوست بینی از بافت های زیرین، امکان تشکیل اسکار و جای زخم بعد از جراحی بسیار بالا است. آسیبی که به بافت های نرم زیرین وارد می شود می تواند باعث ضعف پوست و نازک شدن آن شود. بنابراین پوست نازک تر می شود و توانایی خود را برای پوشاندن ناهمواری های بینی از دست می دهد. بنا بر این انجام عمل رینوپلاستی نیازمند دقت فراوانی در چگونگی قرار گیری بافت های بینی و غضروف است.

یکی از پیچیدگی های مهم جراحی ترمیمی دقیقا مربوط به همین نازک شدن پوست بینی است که محدودیت هایی برای جراح ایجاد می کند. در کل بهتر است که توقعات واقع بینانه ای از جراحی ترمیمی داشته باشید و نقطه نظر های خود را در این باره با پزشک جراح در میان بگذارید.

در ادامه می توانید فیلم صحبت های دکتر علی اکبر عطایی، فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران را در مورد نتیجه ی عمل زیبایی بینی ببینید:

هدف از انجام عمل ترمیم بینی

برخی از مشکلات بینی (که در ادامه آن ها را بر خواهیم شمرد) ممکن است در جراحی اولیه ی بینی به خوبی رفع نشده باشند. به همین دلیل بعد از مدتی، فرد برای انجام جراحی ترمیم بینی اقدام می نماید تا بتواند به بهترین شکل ممکن همه نارضایتی های خود در مورد حالت بینی اش را رفع نماید.

از میان مهم ترین مشکلاتی که جراحی ترمیم بینی می تواند به رفع آن ها کمک کند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قوز بینی
 • کجی بینی
 • انحراف تیغه بینی
 • اگر بافت بینی بیشتر از حد نیاز برداشته و بدین ترتیب باعث ایجاد فرورفتگی هایی در قسمت پشتی و یا دیواره های بینی شده باشد.
 • مشکلات مربوط به نوک بینی مانند زیاد سر بالا شدن بینی بعد از عمل یا افتادگی نوک بینی بعد از عمل
 • ممکن است پوست بینی در طی عمل جراحی اول آسیب دیده باشد. در برخی موارد حتی با کمک جراحی ترمیم بینی هم نمی توان این مشکل را بر طرف کرد.

اهداف عمل ترمیم بینی

نکته ای در مورد جراحی ترمیم بینی

به طور کلی، جراحی ترمیمی بینی نسبت به جراحی اول بسیار پیچیده تر و سخت تر است و در برخی موارد ممکن است مشکلات ناشی از جراحی اول اصلا قابل ترمیم نباشند. با توجه به این نکته ضروری است که از ابتدا به فکر انتخاب بهترین جراح بینی باشید تا مجبور به انجام عمل ترمیم بینی نشوید.

منبع : https://www.plasticsurgery.org/news/blog/understanding-revision-rhinoplasty-and-why-patients-seek-out-this-procedure

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۴ دیدگاه ها
 1. Avatar

  سلام چه مدت بعد از عمل میشه باشگاه رفت

  پاسخ
  • Avatar

   سلام
   یک روز بعد از عمل بینی می تونید پیاده روی رو شروع کنید ولی ورزش های سنگین رو بهتره یک ماه بعد از رینوپلاستی شروع کنید

   پاسخ
 2. Avatar

  دکتر چند وقت بعد از عمل بینی میشه ترمیم بینی رو انجام داد؟ و برای ترمیم بینی دوره نقاهت مثل جراحی بینی اول هست؟

  پاسخ
  • Avatar

   عمل ترمیم بنی یا ثانویه نسبت به جراحی اول سخت تر و حساس تره. باید حد اقل 6 ماه گذشته باشه از اولین جراحی بینی تا بشه نتیجه نهایی رو دید و نیاز به انجام عمل بینی رو بررسی کرد. دوره نقاهت عمل ترمیم بینی تفاوتی نداره ولی باید شخص مراقبت بیشتری از بینی خودش داشته باشه.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − سیزده =

Call Now Buttonتماس با پزشک