ساعات کاری : روزهای زوج بعدازظهر، با تعیین وقت قبلی
20 مه

همه چیز درباره عمل ترمیم بینی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

چرا برخی بیماران برای انجام عمل ترمیم بینی اقدام می کنند؟
چند بار می توان جراحی ترمیمی انجام داد؟
در جراحی ترمیمی از تکنیک های ظریف جراحی بهره گرفته می شود که نیازمند تجربه و تبحر بالای جراح است. در برخی شرایط امکان انجام جراحی ترمیمی بینی برای فرد وجود ندارد و در مقابل در برخی موارد جراحی ترمیمی بسیار ضرورت پیدا می کند. در ادامه ی این مقاله با ما باشید تا توضحات جامعی درباره این عمل بینی ارائه دهیم.
شما می توانید از طریق فایل ویدیویی زیر، از صحبت های دکتر علی اکبر عطایی درمورد جراحی رینوپلاستی بهره مند شوید:

علت انجام عمل دوباره بینی

اکثر جراحان پلاستیک بر این باورند که عمل بینی یکی از پر چالش ترین و ظریف ترین جراحی های پلاستیک است و برای آن دلایل زیادی دارند. ساختار بینی بسیار پیچیده است و بنا بر موقعیتی که در صورت دارد، عضوی بسیار حساس است. جراح بینی می بایست به صورت همزمان به اصلاح ناهنجاری های بینی بپردازد و در عین حال عملکرد بینی را بهبود ببخشد و یا حفظ کند. نمی توان بدون اصلاح عملکرد و ساختار بینی، ظاهر آن را بهبود بخشید.

چه کسانی باید بینی خود را بعد از عمل ترمیم کنند؟

افرادی که متقاضی انجام عمل ترمیم بینی هستند در مورد مهارت و تجربه ی جراح پلاستیک حساسیت بسیار بالایی دارند.
بسیاری از کسانی که یک یا چند بار جراحی بینی کرده اند، باز هم تمایل به بهبود ظاهر بینی و یا در مواردی اصلاح ساختار بینی دارند. جراحی بینی ترمیمی یا جراحی بینی ثانویه یکی از پر چالش ترین جراحی ها می باشد و پیچیدگی های این جراحی نسبت به جراحی اولیه بسیار بیشتر است.

در بسیاری از موارد، فرد از نتیجه ی جراحی بینی که برای بار اول انجام گرفته است ناراضی است و به طور قطع نمی داند که آیا جراحی بینی برای بار دوم می تواند نواقص را رفع کند یا خیر. این در حالی است که اگر فرد جراح مناسبی برای رفع نواقص بینی پیدا کند، می تواند با خیال آسود تری برای رفع مشکلات ظاهری و ساختاری بینی اقدام نماید.

نارضایتی افراد از نتیجه ی جراحی بینی اولیه می تواند علل مختلفی داشته باشد.
راضی نبودن از حالت جدید بینی، وجود عدم تقارن در قسمت های مختلفی مانند نوک بینی، ایجاد قوز بعد از عمل بینی و … نمونه هایی از این دلایل هستند.

رفع قوز بینی

رفع قور بینی

بافت های اسکار ناشی از جراحی اول یکی از دلایلی است که فرد اقدام به جراحی ترمیمی می کند.اگر در جذاحی اولیه ی بینی، غضروف آسیب دیده باشد و یا به طور کلی برداشته شده باشد، عمل ترمیم بینی در اغلب موارد نیازمند استفاده از غضروف و جاگذاری درست آن در نوک بینی است.

احتمال دارد که در جراحی اولیه تیغه بینی آسیب دیده باشد. به همین دلیل است که در برخی موارد در طی جراحی ترمیمی بینی، جراح به اصلاح تیغه بینی می پردازد. بهره گیری از تکنیک های کمتنوع در روند اصلاح تتیغه بینی می تواند علاوه بر بهبود ظاهر، به بهبود عملکرد آن نیز کمک زیادی کند. در برخی موارد به دلیل افتادگی غضروف بینی، مجراهای بینی مسدود می گردند. انحراف تیغه بینی همراه با نقایصی که در ناحیه بالای بینی به وجود می آورد یکی از دلایل رایج انجام جراحی ثانویه بینی می باشد. در این موارد نیاز است تا با پیوند غضروف به اصلاح بینی پرداخت.

عمل ترمیم بینیترمیم بینی بعد از عمل چگونه صورت می گیرد؟

جراحی ترمیمی در اغلب موارد نیازمند پیوند غضروف است تا ساختار حمایتی نوک بینی و تیغه بینی بهبود یابد. غضروف تیغه بینی در اغلب موارد از دیگر نواحی بدن بیمار گرفته می شود. این نواحی شامل گوش و در برخی موارد قفسه سینه می باشند. همچنین اگر در مورد بافت های نرم بینی نیز عدم تقارن و ناهماهنگی وجود داشته باشد، این بخش ها در طی عمل ثانویه برداشته شده و به بهترین شکل به ایجاد تناسب میان بخش های مختلف بینی و نیز میان بینی و دیگر اعضای صورت کمک می کند.

در مواردی که بافت نرم بینی به میزان بیش از حد برداشته شده باشد، می توان با تزریق فیلر های طبیعی به اصلاح فرم بینی پرداخت. همچنین از دیگر کاربرد های جراحی ترمیم بینی می توان به ترمیم جای اسکار های ناشی از عمل اشاره کرد. جراح بینی این اسکار ها را با کمک گرافت های مخصوصی بر می دارد و بدین ترتیب به بهبود حالت بینی از نظر تناسب و بهبود تنفس فرد کمک می کند.

در اکثر موارد اگر جراح تجربه و مهارت کافی داشته باشد نرخ موفقیت جراحی ترمیمی بینی بسیار بالا است. با این حال در مواردی امکان دارد که پزشک جراحی ترمیمی را برای بیمار مجاز نداند و به وی توصیه نکند. ولی در اکثر موارد می توان با انجام یک جراحی اصلاحی مناسب به بهبود وضعیت بینی کمک فراوانی کرد.

عمل ترمیم بینی

عمل ترمیم بینی

در آخر این بیمار است که تصمیم به انجام جراحی ترمیمی می گیرد. انتخاب کردن یک جراح پلاستیک با تجربه که بتواند اعتماد بیمار را به دست آورد شاید مهم ترین بخش باشد. بسیاری از افرادی که از جراحی بینی اولیه خود ناراضی هستند در جراحی ترمیمی رضایت بسیار بالاتری خواهند داشت.

تعداد مجاز انجام جراحی بینی

تا چند بار می توان جراحی ترمیم بینی را انجام داد؟ از آنجا که بینی در مرکز صورت قرار دارد، تعجبی در این مورد وجود ندارد که رینوپلاستی یکی از محبوب ترین جراحی های زیبایی است. جراحی بینی نیازمند انجام تکنیک های چالش برانگیزی است که جراح پلاستیک در طی آن می تواند با داشتن شناخت درست از اجزای صورت، بهترین شکل را برای بینی در بیاورد.

گاهی اوقات جراحی بینی طبق برنامه ریزی دقیق جراح انجام نمی گیرد و یا بعد از اینکه جراحی بینی انجام می گیرد، آسیبی به بینی وارد می شود که ظاهر بینی را به هم می ریزد. در این موارد نیاز است تا عمل ترمیم بینی انجام شود. نمی توان آمار دقیقی برای نیاز به جراحی ترمیم بینی ارائه داد ولی در برخی موارد محدود نیاز به انجام این جراحی می باشد.

در هر جراحی ترمیمی یک سری موارد ایمنی باید رعایت گردد تا ساختار طبیعی بینی به هم نریزد. جراحی ترمیمی نسبت به جراحی اولیه پیچیدگی های بیشتری دارد بنابراین برای این که نرخ موفقیت این جراحی بالا بماند نیاز است تا پزشک ساختار بینی را به صروت دقیقی مورد بررسی قرار دهد.

پیچیدگی های عمل ترمیم بینی

به دلیل جدا شدن پوست بینی از بافت های زیرین، امکان تشکیل اسکار و جای زخم بعد از جراحی بسیار بالا است. آسیبی که به بافت های نرم زیرین وارد می شود می تواند باعث ضعف پوست و نازک شدن آن شود. بنابراین پوست نازک تر می شود و توانایی خود را برای پوشاندن ناهمواری های بینی از دست می دهد. بنا بر این انجام عمل رینوپلاستی نیازمند دقت فراوانی در چگونگی قرار گیری بافت های بینی و غضروف است.

یکی از پیچیدگی های مهم جراحی ترمیمی دقیقا مربوط به همین نازک شدن پوست بینی است که محدودیت هایی برای جراح ایجاد می کند. در کل بهتر است که توقعات واقع بینانه ای از جراحی ترمیمی داشته باشید و نقطه نظر های خود را در این باره با پزشک جراح در میان بگذارید.

در ادامه می توانید فیلم صحبت های دکتر علی اکبر عطایی، فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران را در مورد نتیجه ی عمل زیبایی بینی ببینید:

هدف از انجام عمل ترمیم بینی

برخی از مشکلات بینی (که در ادامه آن ها را بر خواهیم شمرد) ممکن است در جراحی اولیه ی بینی به خوبی رفع نشده باشند. به همین دلیل بعد از مدتی، فرد برای انجام جراحی ترمیم بینی اقدام می نماید تا بتواند به بهترین شکل ممکن همه نارضایتی های خود در مورد حالت بینی اش را رفع نماید.

از میان مهم ترین مشکلاتی که جراحی ترمیم بینی می تواند به رفع آن ها کمک کند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قوز بینی
  • کجی بینی
  • انحراف تیغه بینی
  • اگر بافت بینی بیشتر از حد نیاز برداشته و بدین ترتیب باعث ایجاد فرورفتگی هایی در قسمت پشتی و یا دیواره های بینی شده باشد.
  • مشکلات مربوط به نوک بینی مانند زیاد سر بالا شدن بینی بعد از عمل یا افتادگی نوک بینی بعد از عمل
  • ممکن است پوست بینی در طی عمل جراحی اول آسیب دیده باشد. در برخی موارد حتی با کمک جراحی ترمیم بینی هم نمی توان این مشکل را بر طرف کرد.

نکته ای در مورد جراحی ترمیم

به طور کلی، جراحی ترمیمی بینی نسبت به جراحی اول بسیار پیچیده تر و سخت تر است و در برخی موارد ممکن است مشکلات ناشی از جراحی اول اصلا قابل ترمیم نباشند. با توجه به این نکته ضروری است که از ابتدا به فکر انتخاب بهترین جراح بینی باشید تا مجبور به انجام عمل ترمیم بینی نشوید.

منبع : https://www.plasticsurgery.org/news/blog/understanding-revision-rhinoplasty-and-why-patients-seek-out-this-procedure

پاسخ

یک × پنج =

تماس با پزشک