دکتر علی اکبر عطایی / عمل زیبایی سینه / شیردهی و حاملگی بعد از جراحی کوچک کردن سینه
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

شیردهی و حاملگی بعد از جراحی کوچک کردن سینه

شیردهی و حاملگی بعد از جراحی کوچک کردن سینه       

در خصوص جراحی ماموپلاستی کاهنده سوالات متفاوت زیادی از دکتر عطایی فوق تخصص جراحی پلاستیک پرسیده می شود. از جمله این سوالات این است که آیا بعد از جراحی کوچک کردن سینه، شیردهی یا حاملگی ممکن است یا خیر و شرایط  بعد از جراحی به چه شکل است. دکتر عطایی در اینباره توضیح خواهند داد:

شیردهی و حاملگی بعد از جراحی کوچک کردن سینه

حاملگی بعد از جراحی کوچک کردن سینه

به دنبال حاملگی تغییرات هورمونی در بدن ایجاد می شود، که بافت سینه و بافت چربی داخل سینه بزرگ و حجیم می شود. بنابراین اگر شما ماموپلاستی کاهنده انجام داده و برای بارداری در آینده برنامه داشته باشید، قطعا تغییر سایزی که در دوارن حاملگی و تغییرات هورمونی در بدن ایجاد خواهد شد، باعث می شود تا نتیجه ی عمل دچار افت شود.

پس این نکته را مد نظر داشته باشید که اگر برای حاملگی برنامه ریزی کرده اید، باید تا بعد از دوران شیردهی صبر کنید. بعد از آن که برنامه های بارداری به اتمام رسید، می توانید اقدام به جراحی ماموپلاستی کاهنده نمایید.

با این حال خانم هایی هستند که با داشتن سن کم، سینه های  بسیار بزرگی دارند، این گروه از خانم ها چاره ای جز این که جراحی ماموپلاستی ندارند. درصورت بارداری و شیردهی بعد از این جراحی، اگر سینه ها مجددا تغییر سایز داشت، باید جراحی ماموپلاستی ثانویه انجام دهند، که این جراحی سینه ها را به فرم نرمال تر باز می گرداند.

اولویت جراحی ماموپلاستی چیست؟

این سوال بسیار مهمی است که باید فرد از خود بپرسد  که بین حاملگی و جراحی کوچک کردن سینه کدام اولویت داشت و مهم است؟

شیردهی بعد از جراحی کوچک کردن سینه

شیردهی بخشی جداگانه از حاملگی نیست. این تفکر اشتباه است که می توان حامله شد ولی شیر نداد. شیر ندادن تاثیری روی سینه و سایز آن نخواهد داشت. مسائل هورمونی و رشد سینه ها تاثیرات خود را در این دوران خواهند گذاشت. با این حال برای خانم هایی که شیردهی دارند، این مراحل کمی طولانی تر خواهد شد و تغییرات جدی تری روی سینه هایشان اتفاق خواهد افتاد. بنابراین کسانی که می خواهند بعد از حاملگی، شیردهی داشته باشند، به این نکته توجه کنند که ممکن است سینه ها، تغییر اساسی تری داشته و یا شاید نیاز به اقدامات ترمیمی و تکمیلی داشته باشند.

نکته ی مهم این است که این گروه از خانم ها توانایی شیردهی در انواع روش های  جراحی ماموپلاستی خواهند داشت یا خیر؟

انواع تکنیک های جراحی سینه و تاثیر آن بر شیردهی

عموما در خانم های جوان و افرادی که سینه های نسبتا بزرگ دارند، تغییرات به گونه ای انجام می شود که بخشی از بافت سینه باقی می ماند و همان بخش باقی مانده، توانایی شیردهی را تا حدودی حفظ می کند. اما نسبت به یک سینه کامل ممکن است میزان شیردهی کم تر شود.

روش دیگری وجود دارد که در آن کاملا نوک سینه برداشته می شود و مجدد در ناحیه ی استاندارد پیوند می خورد. این نوع جراحی سینه که برای سینه های بسیار بزرگ انجام می شود، توانایی شیردهی به طور کامل حذف خواهد شد.

به دنبال حاملگی تغییرات هورمونی در بدن ایجاد می شود، که بافت سینه و بافت چربی داخل سینه بزرگ و حجیم می شود. بنابراین اگر شما ماموپلاستی کاهنده انجام داده و برای بارداری در آینده برنامه داشته باشید، قطعا تغییر سایزی که در دوارن حاملگی و تغییرات هورمونی در بدن ایجاد خواهد شد، باعث می شود تا نتیجه ی عمل دچار افت شود. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به دکتر عطایی  فوق تخصص جراحی پلاستیک با شماره های  02188773358 و 02188889004 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

تغییرات وزن و عواقب آن بر ماموپلاستی

زمانی که ماموپلاستی انجام می شود، در مراحل و طی چند ماه اول علاوه بر اینکه سینه شکل دهی جدیدی که به خود گرفته است،  التهاب های اولیه باعث می شود که سینه حالتی سفت و گنبدی شکل داشته باشد. منتها به مرور زمان و طی دو سه ماه آینده این التهاب ها کاهش پیدا کرده و سینه حالتی طبیعی به خود می گیرد.  یعنی قسمت پایین سینه برجسته و قسمت بالای سینه حالتی شیب دار خواهد داشت، این شکل نهایی سینه بعد از جراحی است.

ولی افرادی که تغییر وزن شدید داشته اند به عبارات دیگر چاق یا لاغر شده باشند، باعث می شود تا کیفیت و شکل سینه تغییرات اساسی تر داشته باشند. اگر برنامه ای در خصوص تغییر وزن دارید، حتما عمل جراحی را بعد از این برنامه قرار دهید، یا اگر جراحی ماموپلاستی انجام داده اید، سعی کنید با کنترل وزن شرایط بدن را به گونه ای نگه دارید تا سینه ها در بهترین فرم ممکن باقی بماند.

به دنبال افزایش سن، کیفیت و وضعیت بافت بدن تغییرات فیزیولوژیک خود را خواهد داشت. بنابراین نمی توان انتظار داشت در بانوانی که در سن 35 تا 40 سالگی جراحی جوانسازی سینه انجام داده اند، سینه ها بعد از جراحی مامولاستی همان جوانی قبل را داشته باشند. باید توجه داشت باشید همانطور که تمامی بخش های بدن پیر می شوند، سینه ها هم دچار پیری خواهند شد.

با این حال خانم هایی که جراحی سینه انجام داده اند، نسبت به سایر افراد با گذشت زمان دارای سینه های جوانتری هستند. اما جراحی ماموپلاستی و یا هر روش دیگری سبب نمی شود  تا از پیری سینه ها جلوگیری شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
دکتر علی اکبر عطایی

دکتر علی اکبر عطایی

دکتر علی اکبر عطایی، فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران
عضو رسمى انجمن جراحان پلاستیک و زیبایى ایران
رتبه اول بورد فوق تخصص جراحی پلاستیک در کشور
با بیش از 17 سال سابقه جراحی پلاستیک زیبایی و ترمیمی در تهران

مقالات مرتبط
جراحی کوچک کردن سینه

جراحی کوچک کردن سینه

کوچک کردن سینه یک عمل بزرگ و سخت است که باید توسط جراح ماهر و با تجربه انجام شود. که این به چند دلیل بیان می شود.زیرا این...

مراقبت های بعد از پروتز سینه

مراقبت های بعد از پروتز سینه

مراقبت های بعد از پروتز سینه درهفته اول بعد از عمل  زمان بسیار مهمی است تا فرد به نتیجه مورد نظر برسد. پس با توجه به این...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *