(021) 88889004– 88773358
تهران، ميدان ونک، نرسيده به پل همت، جنب ساختمان خورشيد، ساختمان ١٢٦٦، طبقه چهارم، واحد ١٤
دکتر علی اکبر عطایی / جراحی بینی / سوالات متداول رینوپلاستی
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

سوالات متداول رینوپلاستی

سوالات متداول رینوپلاستی

افراد برای انجام جراحی بینی سوالات متعددی از جراح بینی خود می پرسند که در ادامه دکتر علی اکبر عطایی جراح پلاستیک و بینی به سوالاتی که افراد در خصوص جراحی بینی می پرسند، پاسخ می دهند.

رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی چیست؟

جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی دو ایتم متفاوت جراحی بینی هستند که هر کدام از این جراحی ها را می توان همزمان با هم یا جداگانه انجام داد.
بخشی از رینوپلاستی، بازسازی های ساختار بینی است . عموما این جراحی برای بینی هایی که آسیب دیده اند و یا دارای مشکلات تنفسی و ساختاری هستند ، انجام می شود.

به طور مثال جراحی های سپتوپلاستی و یا جراحی هایی که به دلیل شکستگی استخوان بینی که استخوان فرو رفتگی پیدا کرده است، نیز جزو رینوپلاستی محسوب می شوند.

جراحی زیبایی بینیانواع جراحی بینی

جراحی درمانی بینی

که در جراحی مشکلات بیماری و یا آسیب های وارده به بینی اصلاح می شوند و در حقیقت به این نوع جراحی رینو پلاستی Reconstruct (باز سازی کردن)می گویند.

جراحی زیبایی بینی

بخش دیگری از رینوپلاستی Cosmetics هستند، یعنی بخش زیبایی را در بر می گیرند.

ممکن است بیمار هیچ گونه مشکلی از نظر تنفس، عملکرد و خلقت و آفرینش بینی طبیعی نداشته باشد. علت انجام این جراحی عدم تناسب با سایر بخش های صورت، بینی بزرگ ، بینی کوچک، بینی پهن و یا نوک بینی افتادگی ، تفاوت نسبت طول به ارتفاع بینی ، پهنای استخوان ها نسبت به صورت متفاوت باشد و یا استخوان روی بینی برجسته بوده و قوز داشته باشد، بده که این موارد عواملی محسوب می شوند که بیمار تحت جراحی زیبایی بینی قرار بگیرند.

عموما درجراحی های پیشرفته امروزی عمل جراحی Reconstruct و Cosmetics همزمان انجام می شود‌. بدین معنا که زمانی جراحی زیبایی بینی انجام می شود، چون بخش هایی از بینی تحت تخریب قرار می گیرد، باید بازسازی شود.

به همی دلیل است که در عمل های جراحی رینو پلاستی طبیعی جراح بینی خوب، بخش های تخریب شده را مجددا بازسازی می کند و به دنبال آن نتایج عملکرد بینی بویایی ، تنفس و دوام بینی برای سال های بعد خیلی بهتر و مطمئن تر است.
این دو مورد در رینو پلاستی به کار می رود . بنابراین زمانی که رینوپلاستی طبیعی عمل کنید، هم تحت عمل جراحی درمانی و بازسازی بینی و هم جراحی زیبایی قرار می گیرید.

مدت زمان جراحی بینی چقدر است؟

رینوپلاستی شامل دو بخش می شود‌. همانطور که گفته شد، جراحی بینی به دو دلیل زیبایی و بازسازی انجام می شود.
طی جراحی زیبایی بینی ، بخش هایی از بینی تحت تخریب قرار می گیرند به گونه ای که استخوان ها شکسته شده و برخی از بخش ها برداشته می شود.
در دریچه بینی و راه های تنفسی تغییراتی ایجاد می شود که تمامی این موارد باید با دقت بازسازی شوند تا عملکرد بینی به طور صحیح باقی بماند.

حال برخی از مواقع افراد تحت تاثیر مدت زمان عمل بینی که به انها اعلام می شود،تصمیم گیری می نمایند.
عمل جراحی رینوپلاستی عموما حدود ۲ساعت به طول می انجامد. این مدت زمان به شرطی بیان می شود که پروسه جراحی عادی جلو رود.

برخی از بینی هاهستند که نیاز به کار و زمان بیشتری دارند و بعضی بینی ها به دلیل شرایط خاصی که دارند در مدت زمان جراحی بیان شده می توان به نتیجه دلخواه رسید.

مراقبت های بعد از جراحی بینیبنابراین آن چیزی که افراد به عنوان مدت زمان عمل از جراح بینی خوب در تهران می پرسید چندان مهم نباشد و مدت زمان جراحی را باید بر عهده جراح گذاشته تا تمام اقداماتی که نیاز است تا در حین جراحی بینی انجام شود را در مدت زمان کافی انجام دهد.
زمانی که میزان ساعات جراحی بینی کاهش می یابد، این مزیتی برای افراد محسوب نمی شود.

مسلماً برخی از فعالیت‌های که باید بر روی بینی برای انجام می شده، در این مدت کوتاه صورت نگرفته است. ممکن است در مراحل و ماه های اولیه بعد از جراحی بینی مسئله و مشکلی برای افراد ایجاد نشود ولی در دراز مدت ممکن است عواقبی را برای افراد ایجاد کند و که این عواقب باعث ایجاد مشکلات بعدی می شود.

مشکلاتی مانند گرفتگی بینی و طبع آن پرداخت هزینه های اضافی به منظور درمان این عارضه از ساده ترین عوارض جراحی در زمان کم می باشد. پس به تبلیغاتی که در خصوص تایم های کوتاه جراحی بینی در فضای مجازی می بینید توجه نکنید.
برای رسیدن به نتیجه پایدار و دائمی بهتر است به دنبال بهترین جراح بینی در تهران باشید.

مراقبت های روز اول بعد از جراحی بینی

یکی از سوالاتی که مراجعین از جراح بینی میپرسند در خصوص مراقبت های لازم در ۲۴ اول بعد از جراح رینوپلاستی می باشد افرادی که جراحی بینی انجام داده اند، عموماً افراد به عنوان daycare حساب شده و در حقیقت بعد از جراحی بینی و درصورتی که هوشیاری کامل به دست آورده اند و در مرکز جراحی بتوانند آب میوه و غذای سبک بدون داشتن حالت تهوع و استفراغ شدید میل نمایند، یعنی حالت شما پایدار شده و شرایط خوب است و می توانند مرخص شوند.

دکتر علی اکبر عطایی جراح بینی خوب در تهران، نکاتی را برای بعد از ترخیص از بیمارستان و مراجعه به منزل به بیمار توضیح می دهند.

مهمترین اقداماتی که باید بعد از ترخیص انجام شود در ادامه بیان می شود. افراد در روز اول بعد از جراحی دچار استرس های شدید می شوند که این منطقی است.

استفاده از دارو ها

دارو هایی به منظور کاهش درد و عفونت است، باید توسط جراح بینی قبل از جراحی تجویز شود. نحوه مصرف و میزان آن نیز قبل از جراحی توضیح داده می شود. تجویز این دارو ها بسیار مهم است. معمولا آنتی بیوتیکی که تجویز می شود در هر فرد متفاوت است.

استراحت و پیاده روی

یکی دیگر از اقداماتی که باید انجام دهید استراحت است البته استفاده از سرویس بهداشتی و چند قدم راه رفتن در روز اول امکان پذیر است با این حال در زمانی که بر روی تخت استراحت می کنید، باید زاویه بالا تنه نسبت به پایین تنه بیشتر باشد. یعنی سر و گردن حدود ۱۵ الی ۳۰ درجه باید بالاتر از شکم باشد .

استفاده از کمپرس سرد

از کمپرس سرد برای صورت استفاده کنید . بهترین حالتی که می توانید به منظور خنک کردن صورت و بینی از آن استفاده کنید استفاده از چند حوله سرد است که در فریزر قرار داده شده است.
این حوله ‌ها را بر روی کل صورت قرار دهید. بهترین مدت زمان استفاده از حوله ها که توسط جراح بینی توصیه می شود، هر دو ساعت به مدت 5 دقیقه روی صورت قرار گیرد.

امروزه عینک های یخی ژله ای هستند که به منظور خنک کردن بینی و صورت بعد از جراحی بینی توصیه می شود. ولی استفاده از این عینک ها به دلیل سرد بودن بیش از حد نیاز، باعث قرمزی و افزایش گردش خون صورت می شود. پس استفاده از حوله های سرد بهترین گزینه می باشد.

نحوه مصرف مواد غذایی

نکته بعدی در خصوص نوع غذای مصرفی است که بعد از جراحی بینی مصرف می شود. این خوراکی و غذا ها باید کم حجم بوده و نفاق نباشد و دارای ادویه و نمک کمتری باشد.
باید غذاهای نرم که نیاز به جویدن نداشته باشد، مصرف شود. زیرا جویدن غذاها، استخوان هایی را که حین جراحی بینی شکسته شده و گچ گرفته شده است را جا به جا می کند و ممکن است در زمان فعالیت عضلات فک و صورت به این استخوان ها فشار وارد شده و باعث می شود تا فرد احساس درد کرده و یا در شرایط حاد باعث جا به جایی استخوان های بینی می شود.

بنابراین سعی شود تا در 24 ساعت اول بعد از جراحی بینی، غذاهای گرم و نرم که نیاز به جویدن نداشته باشد، خورده شود. همچنین دارو های آنتی بیوتیک نیز طبق دستور جراح بینی مصرف شود.

سایر توصیه ها :

  • در زمان استرحت سر باید در زاویه 15 الی 30 درجه نسبت به بدن باشد.
  •  دارو ها را به موقع استفاده نمایید.
  •  معمولا در 24 ساعت اول بیمار تامپون داخل بینی دارد. بنابراین نیاز به استفاده از اسپری و قطره بینی نیست.
  •  زیر بینی معمولا توسط جراح بینی پاسمان قرار داده می شود. که به منظور جمع آوری خونابه های بینی قرار داده می شود.اگر ترشحات بینی به حدی رسید که پانسمان خیس شد، باید تعویض شود. در غیر این صورت طبق برنامه ریزی جراح بینی باید پیش بروید.

در صورتی که خونریزی از بینی به حدی شدید بوده و تعویض پانسمان در چندین نوبت انجام شود، یا خونریزی به سمت حلق صورت گیرد، حتما با پزشک تماس گرفته شود.

بعد از انجام این اقدامات در روز اول بعد از جراحی بینی، شرایط بیمار رو به بهبود خواهد رفت. روز دوم بعد از جراحی ممکن است تورم صورت کمی تشدید شود و حتی ریزش اشک اتفاق بیوفتد. این عارضه به دلیل ورم هایی که در صورت رخ داده، ایجاد شده است. بعد از کاهش ورم صورت، مجاری اشکی باز می شود و به مسیر خود باز می گردد.

در خصوص تورم و کبودی اطراف چشم دکتر علی اکبر عطایی این نکته را بیان می کنند که، جای نگرانی ندارد و معمولا به طور طبیعی بر طرف می شوند.

خوردن خوراکی های نرم و خنک نگه داشتن صورت تا 72 ساعت بعد از جراحی بینی ادامه دهید. تمامی علائم مذکور بعد از گذشت یک الی دو هفته بر طرف می شود.

افراد برای انجام جراحی بینی سوالات متعددی از جراح بینی خود می پرسند که در ادامه دکتر علی اکبر عطایی جراح پلاستیک و بینی به سوالاتی که افراد در خصوص جراحی بینی می پرسند، پاسخ می دهند.دکتر علی اکبر عطایی “جراح بینی خوب در تهران” در خصوص سوالات متداول جراحی بینی مواردی را بیان می کنند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به دکتر علی اکبر عطایی با شماره های  02188773358 و 02188889004 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر علی اکبر عطایی

دکتر علی اکبر عطایی

دکتر علی اکبر عطایی، فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران
عضو رسمى انجمن جراحان پلاستیک و زیبایى ایران
رتبه اول بورد فوق تخصص جراحی پلاستیک در کشور
با بیش از 17 سال سابقه جراحی پلاستیک زیبایی و ترمیمی در تهران

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *