(021) 88889004– 88773358
تهران، ميدان ونک، نرسيده به پل همت، جنب ساختمان خورشيد، ساختمان ١٢٦٦، طبقه چهارم، واحد ١٤
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

تزریق ژل

تزریق ژل

تزریق ژل یکی از راه های مناسب برای پر کنندگی و حجم دادن به نواحی مختلف صورت و بدن هستند. در این مقاله قصد داریم به توضیحات کاربردی درباره تزریق ژل بپردازیم.

1- ژل‌ها ترکیبات ساخته شده صنعتی هستند که بعنوان حجم دهنده و پرکننده نواحی مختلف بدن بصورت مصارف پزشکی استفاده می‌شوند.

2- ژل‌ها ترکیبات متفاوت دارند و بر اساس محل مورد نیاز استفاده می‌شوند.

3- مثل هر دارو و فرآورده پزشکی این ترکیبات هم عواض خاص خودشان را دارند. از جمله آلرژی و حساسیت و خطر بروز عفونت

تزریق ژل

تزریق ژل

4- بدلیل واکنش بافتی اطراف محل تزریق ممکن است تقارن کامل ایجاد نگردد و برای بهتر کردن شرایط لازم باشد تزریق تکمیلی انجام شود.

5- مدت زمان ماندگاری ژل‌ها متفاوت است ولی عموماً 6 ماه تا یکسال هستند. بجز در موارد خاص استفاده از ژل‌هایی با ماندگاری طولانی توصیه نمی‌شود.

5- در صورتیکه عفونت رخ بدهد و با آنتی‌بیوتیک مهار نگردد لازم است ژل‌ها با اقدامات جراحی خارج شوند.

6- برندهای مختلف با قیمت‌ متفاوت از انواع ژل وجود دارد. توصیه ما استفاده از برندهای معتبر است اگرچه در این‌ها هم عوارض به صفر نمی‌رسد.

دکتر علی اکبر عطایی ‎فوق تخصص جراحى پلاستيك و زيبايي با بهره گیری از بروز ترین تکنیک ها به انجام انواع جراحی های پلاستیک می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره های 02188773358 و 02188889004 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

7- یکی از عوارض نادر ولی خطرناک ژل‌ها ایجاد انسداد در عروق خونرسان به بافت‌های مجاور و حتی دور دست می‌باشد مثل مواردی از نکروز پوست و آسیب شدید به شبکیه چشم گزارش شده‌اند در این موارد باید بصورت اورژانسی آنزیم حل کننده ژل تزریق شود و حتی با انجام این اقدامات ممکن است عوارض ایجاد گردند با انتخاب پزشکانی که صلاحیت علمی انجام این پروسیجر را دارند و استفاده از برندهای معتبر خطر عوارض کاهش می‌یابد.

هدف تزریق ژل

تزریق ژل یا هیالورونیک اسید یک نوع فیلر پوستی موقتی است. هیالورونیک اسید به طور طبیعی در بدن افراد وجود دارد و در مفاصل، چشم ها و پوست بیشتر از بقیه نقاط بدن وجود دارد. تزریق ژل یا هیالورونیک اسید برای کاهش ظاهر چین و چروک های پوستی و ساخت ساختاری مناسب برای صورت، زاویه سازی صورت و افزایش حجم لب ها و صورت به کار می رود. سوالات مختلفی ذهن متقاضیان تزریق ژل را درگیر می کند که در ادامه مقاله به آن ها پاسخ می دهیم.

هیالورونیک اسید بر روی پوست به جذب آب کمک می کند، که به این ترتیب پوست مرطوب تر می شود. با بالا رفتن سن و سال چربی، ماهیچه ها، استخوان ها و پوست صورت شروع به نازک شدن می کند. این کاهش حجم منجر به افتادگی و شل شدن ظاهر صورت می شود و از طرفی دیگر منجر به ایجاد چین و چروک و خطوط ریز در روی صورت می شود. تاثیر تزریق ژل به سرعت و فوری نمایان می شود.

انواع مختلف ژل

انواع مختلف و مارک ها و برند های متفاوتی برای ژل های تزریقی وجود دارد که از جمله معروف ترین آن ها می توان به ژوودرم اولترا اشاره کرد. هر کدام از این فیلرها خصوصیت های متفاوتی دارند و برای اهداف مختلفی به کار می روند. برای مثال برای تزریق ژل به لب از نوع خاصی از ژل استفاده می شود و برای تزریق ژل به صورت از نوع دیگری از ژل استفاده می شود. بنابراین هر نوع از هیالورونیک اسید مشخصه خاصی دارد. میزان مورد نیاز ژل برای تزریق نیز در مناطق مختلف صورت متفاوت است. میزان دوام تزریق ژل بستگی به محل تزریق و نوع ژل دارد. در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.

برای مثال ژل های رستیلین سیلک و بلوترو برای اصلاح مناطق گود افتاده در صورت به کار می روند. برای از بین بردن خطوط ریز و چروک های ظریف در اطراف لب ها و برای افزایش حجم لب ها و بهبود ساختار لب ها از رستیلین سیلک و بلوترو و ژوودرم استفاده می شود.

در آخر برای افزایش حجم گونه ها معمولاً از نوع ولوما و رستیلین لیفت استفاده می شود تا با بالا بردن گونه ها ظاهری جوان تر به صورت داده شود.

نتیجه تزریق ژل و میزان ماندگاری آن در بیماران متفاوت است و معمولاً تحت تاثیر محل تزریق، نوع ژل، سن بیمار و مشخصه های پوستی افراد می باشد. برای مثال تزریق ژل به لب ها می تواند 6 ماه دوام داشته باشد ولی تزریق ژل برای چین و چروک ها تا 9 الی 12 ماه دوام دارد. ژل ولوما که برای افزایش حجم گونه ها استفاده می شود تا 24 ماه دوام می آورد. بعد از این مدت زمان تزریق دوباره برای حفظ نتیجه کار مورد نیاز است.

پزشک نواحی مختلف صورت و لب ها را مورد بررسی قرار می دهد و چروک هایی که نیاز به درمان دارند را به طور دقیق مورد بررسی قرار می دهد. داروهای بی حسی موضعی برای نواحی تزریق استفاده می شود تا بیمار احساس درد و ناراحتی نداشته باشد. برای راحتی بیشتر بیمار ماده ای به نام لیدوکائین که یک بی حس کننده است، با ژل تزریقی ترکیب می شود.

قبل از تزریق ژل

در ابتدا متخصص پرونده پزشکی بیمار را بررسی می کند و داروهایی که بیمار مصرف می کند بررسی می شوند. سپس به معاینه دقیق بیمار می پردازد تا بهترین روند درمانی را برای وی انتخاب کند. نواحی که نیاز به تزریق ژل دارند تمییز و ضد عفونی می شوند. در صورتی که عفونت پوستی وجود داشته باشد لازم است که روند درمانی به تاخیر بیفتد تا عفونت برطرف گردد. بیمارانی که از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپیرین، ایبوپروفن و برخی داروهای گیاهی استفاده می کنند، می بایست دو هفته قبل از تزریق ژل داروها را قطع کنند. البته این مورد باید با تجویز پزشک صورت گیرد.

تزریق ژل برای چه افرادی مناسب است؟

فیلرهای پوستی هیالورونیک اسید در موارد زیر به کار می روند:

 • از بین بردن چین و چروک
 • خط خنده
 • خط اخم
 • افزایش حجم لب ها
 • از بین بردن خطوط ظریف اطراف لب ها
 • از بین بردن چروک زیر چشم ها
 • افزایش حجم گونه ها
 • افزایش حجم به پشت دست ها

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای تزریق ژل نیستند؟

تزریق ژل برای بیماران زیر پیشنهاد نمی شود:

 • افرادی که به عفونت هرپس در صورت یا دهان مبتلا هستند.
 • وجود عفونت در نواحی تزریق
 • دیابت غیر قابل کنترل
 • مشکلات لخته شدن خون
 • آلرژی و حساسیت به هر یک از اجزای سازنده هیالورونیک اسید تزریقی
 • بیمارانی که باردار هستند و یا در دوران شیردهی به سر می برند.

بیمارانی که به بیماری های سیستم ایمنی مبتلا هستند باید با احتیاط از تزریق ژل استفاده کنند.

آیا تزریق ژل دردناک است؟

برای کنترل درد و ناراحتی می توان از مواد بی حسی و مسکن استفاده کرد. از طرف دیگر لیدوکائین با فیلرهای تزریقی ترکیب می شود تا اثر ضد درد داشته باشد. قبل از تزریق ژل و بعد از آن هم از کمپرس های یخ استفاده می شود تا درد و تورم کاهش یابد.

مراقبت های بعد از تزریق ژل

فیلرهای پوستی موقتی هستند و میزان ماندگاری آن ها بستگی به نوع ژل مصرفی، محل تزریق و خصوصیات بیمار دارد. برای دست یابی به بهترین نتیجه باید به صورت منظم و در فواصل زمانی معینی تزریق ژل تکرار شود.

عوارض تزریق ژل

برخی از عوارض جانبی تزریق ژل به شرح زیر است:

 • تورم
 • کبودی
 • خونریزی
 • برآمدگی و ناهمواری
 • قرمزی

این مشکلات طی یک الی دو روز بعد از تزریق برطرف می گردند.

تزریق ژل

تزریق ژل

برخی از عوارض جانبی غیر متداول تزریق ژل به شرح زیر است:

 • بی حسی
 • واکنش های آلرژیک
 • عفونت
 • کیست و تب خال
 • واکنش های التهابی
 • حرکت کردن ژل به دیگر نواحی
 • تغییر رنگ پوست به آبی
 • انسداد عروقی
 • اسکار و جای زخم

البته این عوارض بسیار نادر هستند و در صورتی که ژل به درستی تزریق شود هیچ مشکل جدی و خطرناکی به وجود نخواهد آمد.

منبع : https://www.asds.net/skin-experts/skin-treatments/injectables/injectable-hyaluronic-acid

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر علی اکبر عطایی

دکتر علی اکبر عطایی

دکتر علی اکبر عطایی، فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران
عضو رسمى انجمن جراحان پلاستیک و زیبایى ایران
رتبه اول بورد فوق تخصص جراحی پلاستیک در کشور
با بیش از 17 سال سابقه جراحی پلاستیک زیبایی و ترمیمی در تهران

برچسب ها: تزریق ژل
مقالات مرتبط
لیفت چانه و گردن

لیفت چانه و گردن

لیفت چانه و گردن داشتن گردنی صاف و برازنده باعث می شود تا چهره و تصویری زیبا برای فرد تداعی شده و برای بهبود ظاهر کلی فرد...

درمان تلانژکتازی پوست

درمان تلانژکتازی پوست

درمان تلانژکتازی پوست برخی از افراد با عارضه  تلانژکتازی به مطب دکتر عطایی فوق تخصص پلاستیک مراجعه می کنند و از داشتن این...

هزینه تزریق بوتاکس

هزینه تزریق بوتاکس

هزینه تزریق بوتاکس دیده شده است که در فضای مجازی نیز قیمت و هزینه های بسیار کمی در خصوص تزریق بوتاکس اعلام می شود. دکتر...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *