(021) 88889004– 88773358
تهران، ميدان ونک، نرسيده به پل همت، جنب ساختمان خورشيد، ساختمان ١٢٦٦، طبقه چهارم، واحد ١٤
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

تزریق چربی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

تزریق چربی

تزریق چربی یکی از راه های جوانسازی صورت است. در این روش با گرفتن چربی از بدن بیمار و تزریق آن به صورت می توان چین و چروک های صورت را پر کرد و ظاهر پرتری برای صورت فراهم آورد. همچنین در صورتی که برخی از اجزای صورت گود افتاده باشد می توان با تزریق چربی به بهبود تناسب صورت کمک کرد. در ادامه مقاله با ما باشید تا به توضیحات تکمیلی درباره این روش بپردازیم.

تزریق چربی نیازمند انجام یک روش پیچیده برای گرفتن بافت های نرم فیلر می باشد. ناحیه ای از بدن در نظر گرفته می شود و چربی از این ناحیه گرفته می شود. از جمله نواحی متداول برای گرفتن چربی می توان به کناره های ران و پهلو ها و شکم اشاره کرد. با لیپوساکشن چربی از این نواحی استخراج می شود. سپس این چربی به صورت انتقال داده می شود.

چربی تزریقی نیازمند بازسازی جریان خون است تا بتواند زنده بماند. حدود 50درصد از چربی تزریقی زنده می ماند و پس از آن چربی باقی مانده تا آخر عمر از بین نمی رود.

نتیجه تزریق چربی به صورت

معمولاً بیشتر حجم چربی تزریقی زنده می ماند ولی نتیجه این جراحی قابل پیش بینی صد در صد نیست. معمولاً برای رسیدن به نتیجه مطلوب نیاز به انجام تزریق چربی دوباره است.

تزریق چربی باعث درد در نواحی تزریقی و نواحی اهدای چربی می شود. این جراحی سرپایی و ساده است و می تواند در اتاق عمل و یا مطب پزشک انجام گیرد.

تزریق چربی

تزریق چربی

عوارض تزریق چربی به صورت

تصمیم به تزریق فیلر و چربی کاملاً شخصی است. بیمار باید تصمیم به انجام این روش بگیرد و می بایست راجع به عوارض و خطرات این روش اطلاعات لازم به بیمار داده شود.

جراح پلاستیک درباره عوارض و خطرات این روش اطلاعات کافی را به متقاضی می دهد. عوارض شدید ناشی از تزریق چربی به هیچ وجه متداول نیست. در ادامه به برخی از عوارض آن اشاره می کنیم:

 • ایجاد آکنه
 • عدم تقارن
 • کبودی، خونریزی از ناحیه تزریق و تورم
 • آسیب به پوست در نتیجه زخم و ایجاد احتمالی اسکار
 • عفونت در ناحیه تزریق
 • ایجاد توده و برآمدگی
 • عدم صاف بودن چربی تزریقی به پوست
 • راش پوستی همراه با خارش
 • قرمزی پوست
 • عدم اصلاح چین و چروک ها و یا اصلاح بیش از حد آن ها
 • کور شدن
 • نکروز پوستی ( زخم شدن و از دست دادن پوست به دلیل آسیب به جریان خون)
بیشتر بدانید
درمان تلانژکتازی پوست

احتمال بروز این عوارض و خطرات بسیار نادر است و در صورتی که تزریق چربی توسط جراح پلاستیک با تجربه صورت گیرد نیازی به نگرانی نیست.

در برخی شرایط دست یابی به نتیجه نهایی با یک بار تزریق به دست نمی آید. اغلب فیلر ها به مرور زمان از بین می روند. برای جلوگیری از این مورد نیاز است تا برای بار دوم یا سوم تزریق چربی صورت گیرد.

در زیر یک نمونه از تزریق چربی که توسط دکتر علی اکبر عطایی صورت گرفته است را مشاهده می کنید:

تزریق چربی

مراحل تزریق چربی

مرحله اول، ارزیابی صورت

در ابتدا صورت مورد ارزیابی و بررسی دقیقی قرار می گیرد. ماهیچه های صورت و ظاهر کلی صورت بررسی می گردند. نقاطی از صورت که نیاز به افزایش حجم دارند انتخاب می گردند. نقاط استراتژیک صورت علامت زده می شوند. همچنین از صورت بیمار عکس گرفته می شود تا برای پرونده پزشکی فرد استفاده شوند.

مرحله دوم ، تمیز کردن صورت و بی حسی

مناطقی که باید تزریق در آن ها صورت گیرد با مواد آنتی باکتریال تمیز می شوند. استفاده از ابزار های سرد که موجب خنک شدن پوست می شود، درد را تا حدودی در ناحیه تزریق کنترل می کند. همچنین استفاده از پمادهای بی حسی برای بی حس کردن پوست و یا استفاده از بی حسی موضعی می تواند مفید واقع شود. البته تزریق چربی درد زیادی ندارد و می تواند تحمل گردد.

مرحله سوم، تزریق چربی

تزریق چربی معمولاً چند لحظه در هر ناحیه به طول می انجامد. فرایند تزریق، ماساژ دادن و ارزیابی نتیجه نهایی و بررسی نیاز به تزریق مجدد همگی در این مرحله انجام می گیرد. مدت زمان مورد نیاز برای تزریق بستگی به تعداد نواحی تزریق دارد و حدوداً 15 دقیقه تا یک ساعت به طول می انجامد.

مرحله چهارم ، تمیز کردن ناحیه تزریق

زمانی که نتیجه تزریق مورد قبول واقع شود، می توان نواحی علامت زده را پاک کرد. بعد از تزریق از کمپرس های یخ بر روی نواحی تزریق استفاده می شود تا به کاهش تورم و جلوگیری از کبودی کمک کند. معمولاً یک تا دو روز ناحیه حساس است ولی درد به قدری شدید نیست که نیاز به داروهای مسکن باشد.

مراقبت های بعد از تزریق چربی

مدت زمان مورد نیاز برای دوران نقاهت در بیمارن متفاوت است و بستگی به نوع فیلر تزریقی دارد. فعالیت های فیزیکی را می توانید بلافاصله بعد از تزریق چربی شروع کنید. ولی معمولاً به طور کلی توصیه می شود که فعالیت های فیزیکی سنگین برای مدت 24 تا 48 ساعت به تعویق بیفتد تا تورم و کبودی کاهش یابد.

بیشتر بدانید
میزان ماندگاری بوتاکس

ظاهر اولیه بلافاصله بعد از تزریق چربی به صورت زیر است:

 • ظاهر بیش از حد پر
 • تورم و کبودی متوسط تا شدید
 • بی حسی یا قرمزی موقتی
 • ایجاد نقاطی سفت در روی صورت و یا ایجاد برآمدگی های غیر معمول
 • حساسیت بیش از حد و تورم ناشی از حساسیت

اغلب موارد مذکور با کمپرس یخ و ماساژ کنترل می شوند. ظرف چند روز تمامی این علائم برطرف می شوند. برخی از واکنش های بدن نیاز به درمان با دارو و تزریق دارو دارند. زمانی که چربی از بدن خود فرد گرفته می شود دوران نقاهت طولانی تر می شود و حتی تا چندین هفته به طول می انجامد.

نتیجه تزریق چربی به صورت

نتیجه تزریق چربی به شکل افزایش حجم صورت به صورت فوری قابل دیدن است. نتیجه این تزریق تا چند ماه الی چند سال نمایان است و این مدت زمان بستگی به نوع فیلر تزریقی دارد. مراقبت های پوست و رعایت رژیم غذایی سالم و حفظ وزن متناسب می تواند به مقدار زیادی به بهبود و ماندگاری بیشتر نتیجه کمک کند. درباره مراقبت های بعد از تزریق چربی می توانید از پزشک خود پرسش نمائید.

نکات تزریق چربی به صورت

1- بافت چربی و سلول‌های چربی به همراه تعدادی سلول‌های بنیادی از بدن خود فرد برداشته می‌شود و طی یک پروسه دقیق در محل مورد نظر پیوند می‌گردند. این اقدام هم بعنوان فیلر و حجم دهنده عمل می‌کند و هم باعث بهتر شدن کیفیت پوست می‌گردد.

2- با توجه به اینکه از بافت خود فرد استفاده می‌شود هیچگونه آلرژی و انتقال بیماری در این روش رخ نمی‌دهد.

3- چون در این روش پیوند بافت رخ می‌دهد ممکن است نتایج بسیار ماندگار باشد ولی ممکن است بعنوان فیلر رفتار نماید و بعد از مدتی مثل ژل جذب شود و لازم شود مجدداً تزریق چربی انجام شود.

4- تکرار تزریق چربی اشکالی ایجاد نمی‌کند و حتی خطرات تکرار تزریق چربی بسیار کمتر از خطرات تکرار تزریق ژل می‌باشد.

5- در مقایسه تزریق ژل و چربی باید توجه داشته باشید که ژل یک محصول صنعتی است ولی چربی از بافت بدن خود فرد تهیه می‌شود ژل بصورت آماده وجود دارد و فقط تزریق می‌شود ولی تهیه چربی خودش نیاز به مراحل برداشت بافت و آماده‌ سازی دارد که زمان طولانی‌تری خواهد برد.

تزریق چربی

تزریق چربی

6- محل برداشتن چربی به صلاحدید پزشک و پیشنهاد خود شما انتخاب می‌شود و بهتر است در نواحی باشد که کمتر در معرض دید باشد.

بیشتر بدانید
بوتاکس

7- به دنبال برداشتن چربی و تزریق چربی درجاتی از تورم و کبودی رخ می‌دهد که به تدریج بهبود می‌یابد.

8- با توجه به واکنش التهابی بافت‌ها و ماندگاری متفاوت سلول‌های چربی ممکن است تقارن صد در صد ایجاد نشود. در مواردی که اختلاف تقارن زیاد باشد می‌توان یک تا دو ماه بعد از عمل اول اقدام به رتوش نمود.

9- اگرچه ممکن است حتی با تزریق در یک مرحله هم نتایج قابل قبول به دست بیاید ولی عموماً باید 2 تا 3 بار تزریق تکرار شود تا در صورتیکه پیوند سلول‌ها زنده بمانند نتایج ماندگار ایجاد شود.

10—چون سلول‌های پیوند شده از بافت‌های اطراف تغذیه می‌شوند نباید در هر مرحله حجم زیادی تزریق انجام شود چون ماندگاری سلول‌ها کاهش می‌یابد.

11- در موارد تزریق با حجم کم می‌توان هم برداشتن چربی و هم تزریق چربی را با بی‌حسی موضعی انجام داد. ولی در مواردی که حجم زیادتری از چربی تزریق می‌شود مثل حجم‌ دهی پستان‌ها یا باسن اصولاً این عمل تحت بی‌هوشی عمومی انجام می‌شود.

دکتر علی اکبر عطایی ‎فوق تخصص جراحى پلاستیک و زیبایی با بهره گیری از بروز ترین تکنیک ها به انجام انواع جراحی های پلاستیک می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره های 02188773358 و 02188889004 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

12- در 48 ساعت اول از انجام هرگونه ماساژ و فشار به نواحی تزریق خودداری کنید و چسب‌های شکل‌ دهنده به بافت را حفظ کنید.

13- آنتی‌بیوتیک و مسکن را طبق توصیه پزشکتان استفاده کنید.

14- در ناحیه باسن و سینه در صورتیکه حجم خیلی زیادی تزریق چربی انجام شود خطر آمبولی زیادتر می‌شود. با تزریق در چند مرحله هم نتایج ماندگارتر می‌شود و هم عوارض کمتر می‌گردد.

15- در مواردی که تزریق چربی در بیمارستان و تحت بی‌هوشی عمومی انجام می‌گردد از 8 ساعت قبل از مراجعه به بیمارستان از هرگونه خوردن و آشامیدن پرهیز کنید (ممکن است با صلاحدید پزشکتان داروی خاصی را قبل از عمل استفاده کنید)

16- هرگونه سابقه بیماری، مصرف دارو و آلرژی را به پزشک متخصص بی‌هوشی هم اطلاع دهید.

17- طبق برنامه تنظیمی با مدارک شناسایی و مدارک پزشکی به بیمارستان مراجعه کنید.

منبع : https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/dermal-fillers/fat-injections

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۳ دیدگاه ها
 1. Avatar

  سلام من لاغرم و چربی زیادی ندارم. میشه تزریق چربی انجام بدم؟ ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

  پاسخ
 2. Avatar

  سلام دکتر
  تزریق چربی برای آقایون هم میشه انجام داد؟

  پاسخ
 3. Avatar

  تزریق چربی برای گودی زیر چشم هم موثره؟ بعد از چند وقت جذب بدن میشه؟

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + هفت =

Call Now Buttonتماس با پزشک