(021) 88889004– 88773358
تهران، ميدان ونک، نرسيده به پل همت، جنب ساختمان خورشيد، ساختمان ١٢٦٦، طبقه چهارم، واحد ١٤
دکتر علی اکبر عطایی / جراحی بینی / اهمیت دقت در انتخاب بهترین جراح بینی
مدت زمان مطالعه ۲۰ دقیقه

اهمیت دقت در انتخاب بهترین جراح بینی

اغلب ما زمانی که در مورد جراحی بینی صحبت می کنیم، از آن به عنوان یک عمل زیبایی مهم و حساس یاد می کنیم اما تا به حال به این فکر کرده اید که اگر جراحی بینی تا این حد عمل حساسی است، پس چرا آمار بیشترین جراحی زیبایی را در کشور به خود اختصاص داده است؟ یعنی مردم به حساسیت آن فکر نمی کنند؟ پس اگر حساسیتی روی این عمل زیبایی ندارند چرا همواره به دنبال بهترین جراح بینی در تهران یا هر شهر دیگری هستند؟ باید بگوییم که جراحی بینی عمل بسیار مهمی است زیرا نتیجه آن برای همیشه در صورت ما باقی می ماند و حتی روی سایر اجزای چهره نیز تاثیر می گذارد. برای رسیدن به نتیجه دلخواه لازم است که یک دکتر خوب برای عمل بینی خود انتخاب کنیم. اگر می پرسید چگونه یا چطور، در ادامه با ما همراه باشید.

خلاصه ای از جراحی بینی

در مطالب قبلی به اندازه کافی در مورد جراحی بینی توضیح داده ایم. نمی خواهیم مطالب تکراری بیان کنیم اما شرح مختصری از آن خالی از لطف نیست. جراحی بینی عمدتا با دو هدف درمانی و زیبایی انجام می شود. اهداف درمانی معمولا به مشکلات تنفسی، انحراف بینی، گرفتگی بینی، آپنه خواب و … مربوط می شود. هدف از جراحی زیبایی نیز همانطور که مشخص است به بهبود ظاهر افراد و ایجاد تناسب بین اجزای صورت آن ها کمک می کند.

بینی ها را از لحاظ فرم اولیه می توان به دو نوع گوشتی و استخوانی تبدیل کرد که هر یک از آن ها ویژگی های خاص خود را دارند. با انتخاب هر یک از گزینه های زیر، می توانید در مورد آن ها اطلاعات بیشتری کسب کنید.

پس از جراحی نیز بسته به فرم اولیه بینی، بافت استخوانی و غضروفی آن، بینی به 3 فرم طبیعی، فانتزی (عروسکی) و یا نیمه فانتزی در می آید. این بینی ها نیز ویژگی ها و محدودیت های خود را دارند. به عنوان مثال جراحی بینی فانتزی برای بینی گوشتی معمولا امکان پذیر نیست. بنابراین اگر می خواهید بدانید برای فرم بینی شما کدام نتیجه مناسب تر است، از دکمه های زیر کمک بگیرید.

به منظور درک هر چه بهتر تفاوت بینی های طبیعی، فانتزی و نیمه فانتزی شما را به تماشای این ویدئو دعوت می کنیم:

نکته آخری که می خواهیم بگوییم، روش جراحی بینی است که به دو صورت باز و بسته انجام می شود و البته امروزه جراحی بینی به روش بسته از نظر اکثر جراحان منسوخ شده و به کار نمی آید.

اگر حتی یکی از موارد زیر برای شما صدق کند، باید بگوییم که گزینه مناسبی برای جراحی بینی هستید و حتما ما را تا انتها همراهی کنید.

 • داشتن بینی با اندازه ای نامتناسب با سایر بخش های صورت
 • افتادگی نوک بینی یا پهن بودن آن
 • وجود برجستگی هایی بر روی استخوان تیغه بینی یا به اصطلاح داشتن قوز بینی
 • سوراخ یا پره های بینی نامتقارن
 • کج بودن ظاهر بینی

جراح بینی کیست؟

جراحی بینی توسط پزشکان با دوره های تحصیلی متفاوتی انجام می شود اما در میان آن ها، جراحان پلاستیک بهترین انتخاب برای این جراحی زیبایی و گاها درمانی هستند. زیرا یک جراح پلاستیک با توجه به اصول زیبایی شناختی و تناسب ظاهری به عنوان یک متخصص زیبایی بینی عمل می کند. در نتیجه بسیار ظریفانه عمل می کند. اما آنچه اهمیت دارد این است که این متخصصین به واسطه دوره های تحصیلی و گستردگی جراحی هایی که انجام می دهند، به خوبی با آناتومی اعضای مختلف بدن آشنا هستند. می دانند که برای جراحی در کدام قسمت ها باید تغییراتی ایجاد کنند تا بهترین نتیجه حاصل شود.

اما یک فوق تخصص جراحی پلاستیک چه دوره هایی را برای رسیدن به این جایگاه سپری می کند؟

جراحان پلاستیک ابتدا 7 سال دوره پزشکی عمومی را می گذرانند. پس از سپری کردن آن یک دوره 4 ساله را می گذرانند تا جراحی عمومی را به پایان برسانند. در نهایت دوره 3 ساله تخصص پلاستیک را آغاز می کنند.

یک جراح بینی خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

برای انتخاب یک جراح بینی باید برخی موضوعات را در نظر داشت. در واقع ویژگی هایی هستند که یک جراح بینی خوب باید از آن ها برخوردار باشد. ناگفته نماند که خوب و بهترین صفت های نسبی هستند که بسته به معیارهای هر فرد می تواند متفاوت باشد. اما در ادامه می خواهیم برخی از بارز ترین ویژگی هایی که یک جراح بینی خوب داشته باشد را بیان کنیم.

مدرک و تخصص مربوطه

بسیاری از جراحان بینی دارای تخصص های غیر مرتبط به این عمل زیبایی هستند و با گذراندن دوره های متفرقه اقدام به جراحی بینی می نمایند. به همین دلیل توصیه می شود تا برای انجام جراحی بینی، به پزشکی مراجعه نمایید که علاوه بر تخصص، مدرک لازم برای این عمل زیبایی را نیز داشته باشد تا نتیجه ای مطلوب حاصل ،،شود.

به روز بودن دانش

با توجه به پیشرفت هایی که به طور روز افزون در زمینه جراحی بینی ایجاد می شود، یک جراح بینی باید خود را با این پیشرفت ها تطبیق داده و بتواند به بهترین شکل دانش و مهارت های خود را به روز نگه دارد.

یکی از مهم ترین پیشرفت هایی که در زمینه محبوب ترین جراحی زیبایی در ایران حاصل شده است، امکان انجام اصلاحات درمانی و ساختاری بر روی بینی همزمان با تغییرات ظاهری است. ظهور روش هایی مانند عمل اندوسکوپی بینی می تواند به منظور انجام اصلاحات درمانی بینی بدون نیاز به باز کردن کل بینی و ایجاد تغییرات ظاهری مورد استفاده قرار گیرد. اما همان طور که می دانید، بیشتر افرادی که از مشکلات تنفسی به دلیل ساختار نادرست بینی شکایت می کنند، بدشان نمی آید که همزمان با حذف این مشکلات، ظاهر بینی خود را نیز تغییر دهند.

بنابراین بهره مندی از دانش روز دنیا می تواند به جراج کمک کند تا تمامی روش های ممکن را به مراجعین پیشنهاد کند.

مهارت و تجربه کافی

داشتن تخصص، مدرک و دانش آکادمیک برای هر جراح بینی ضروری است اما کافی نیست. در حقیقت آنچه یک دکتر جراحی بینی طی تجربیات حقیقی کسب می کند با آنچه در کتاب ها می خواند، متفاوت است. هر چه پزشک تجربه بیشتری در زمینه عمل بینی داشته باشد، به مراتب با انواع مختلف بینی و شرایط متفاوت تری از این جراحی آشنا است.

همچنین هرچه تعداد جراحی های انجام شده توسط پزشک بیشتر باشد، پیوسته مهارت او نیز در انجام این عمل زیبایی بیشتر می شود. بنابراین هرچه سابقه موفق یک جراح بینی بیشتر باشد، از صلاحیت بیشتری برای انجام این عمل برخوردار است.

اغلب شاهد این عبارات هستیم که پزشک X بهترین دکتر عمل بینی طبیعی است، پزشک Y جراح بینی بازیگران معروفی بوده است و یا پزشک Z بهترین جراح بینی استخوانی است! در حقیقت این جراحان ممکن است تنها برای افرادی با شرایط مذکور مناسب باشند اما برای همه افراد نه. به عنوان مثال اگر فردی بینی فانتزی بخواهد هرگز نزد دکتر X مراجعه نمی کند یا فردی با بینی گوشتی می ترسد که نزد دکتر Z مراجعه کند و نتیجه مطلوبی کسب نکند. بنابراین یک جراح خوب باید بتواند با انواع فرم بینی ها بهترین نتیجه را به ارمغان آورد.

تشخیص بهترین فرم بینی برای هر فرد

یک جراح بینی خوب باید بتواند تشخیص دهد که چه فرمی از بینی برای صورت افراد مناسب است. اجزای صورت هر انسان منحصر به خود اوست. فرم صورت، اندازه آن، رنگ پوست، موقعیت اجزای مختلف چهره و … همگی در تعیین بهترین فرم بینی تاثیرگذارند. بنابراین جراح باید با توجه به نوع گوشتی یا استخوانی بینی تشخیص دهد که چه مدل بینی برای مراجعین بهتر است.

همچنین یک جراح بینی خوب باید تفاوت فرم بینی مردان و زنان را با یکدیگر تشخیص دهد. معمولا برای آقایان فرم بینی طبیعی بیشتر مورد استقبال است اما بسیاری از خانم ها طرفدار بینی های فانتزی هستند.

برخورد صادقانه و خوشرویی با مراجعین

در کنار تمامی فاکتورهای تخصصی و پزشکی، اینکه جراح بتواند با روی باز با مراجعین خود برخورد کند، با آن ها بدخلقی نکند، با حوصله به تمامی سوالاتشان پاسخ دهد و گوش شنوایی برای درخواست هایشان داشته باشد، بسیار اهمیت دارد.

همچنین جراح باید به نظر و سلیقه مراجعین احترام بگذارد. تا حد امکان می تواند آن ها را راهنمایی کند و در صورت لزوم، پیشنهادهای بهتری را هم ارائه دهد اما نباید به گونه ای برخورد کند که منجر به تحمیل عقیده خود به فرد مقابل شود.

ارائه جزئیات لازم به بیمار

پیش از جراحی، لازم است که اطلاعات لازم و نکات مهم از سوی پزشک به افراد منتقل شود. از جمله مهم ترین این موارد می توان به آمادگی های پیش از جراحی بینی، مراقبت های پس از رینوپلاستی، هزینه جراحی بینی، عوارضی که ممکن است پس از جراحی بروز کند، دوره نقاهت، نتیجه عمل بینی و مواردی از این قبیل اشاره کرد. در واقع هر فردی که تصمیم به عمل بینی می گیرد باید بداند چه اتفاقاتی در انتظار اوست.

همچنین ممکن است مراجعین به دلیل آگاهی کم خود، توقعات غیر معقولی از جراحی داشته باشند. در این شرایط وظیفه پزشک است که با دلایل منطقی ذهن آن ها را به مسیر درست بکشاند.

دسترسی آسان

یکی از نکاتی که از سوی برخی افراد مورد توجه قرار می گیرد، در دسترس بودن پزشک است. این دسترسی می تواند از لحاظ موقعیت جغرافیایی باشد یا از لحاظ رسیدگی به مراجعین. برای برخی افراد مهم است که بتوانند به راحتی از پزشک مورد نظر برای مراجعه حضوری نوبت بگیرند. در حدی که اگر پزشکی در نزدیکی محل سکونت آن ها باشد اما به راحتی موفق به تعیین وقت ویزیت از او نشوند، صرف نظر کرده و جراح دیگری را انتخاب می کنند.

افرادی وجود دارند که برایشان مهم است مطب جراح در محدوده ای نزدیک به محل سکونت آن ها باشد. در مقابل برخی وجود دارند که موقعیت جغرافیایی پزشک برایشان اهمیتی ندارد و تنها سهولت دسترسی به آن کفایت می کند. به عنوان مثال امکان پارک ماشین به راحتی وجود داشته باشد و یا با وسایل نقلیه عمومی بتوان به آن مراجعه کرد. بنابراین می توان گفت نحوه دسترسی به پزشک و نوبت دهی امری سلیقه ای است که به عقیده هر فرد بستگی دارد.

نحوه دسترسی به دکتر عطایی در مطب شهریار

نحوه دسترسی به دکتر عطایی در مطب تهران

آیا هزینه ای که جراح در قبال عمل بینی دریافت می کند، در نتیجه جراحی تاثیرگذار است؟

برای برخی این باور در ذهنشان ثبت شده است که هرچه هزینه بیشتری برای جراحی بینی پرداخت کنند، نتیجه به مراتب بهتری نیز برایشان حاصل می شود. اما آیا می توان مهارت یک پزشک را با مبلغی که برای این عمل زیبایی دریافت می کند سنجید؟ آیا هزینه معیار درستی برای تصمیم گیری است؟

پاسخ این سوال قطعا منفی است. هزینه جراحی بینی در نقاط مختلف و برای پزشکان مختلف، متفاوت است اما شرایط هر فرد نیز در تعیین این هزینه بی تاثیر نیست. بنابراین اگر دو فرد را می شناسید که نزد یک جراح با هزینه های مختلف، عمل خود را انجام داده اند، تعجب نکنید.

اینکه بر این باور باشیم که پرداخت هزینه بیشتر برای جراحی بینی می تواند تضمین کننده نتیجه دلخواهمان باشد اشتباه است. اما به این معنا نیست که هر هزینه کم و غیر معقول را باور کنیم. در حقیقت باید به اعتدال توجه کرد. در صورت دریافت هزینه های بسیار بالا یا بسیار کم توسط جراح بهتر است کمی بیشتر فکر و تحقیق کنید. اما این را در نظر داشته باشید که هرگز یک پزشک را با میزان مبلغی که برای جراحی بینی دریافت می کند، نسنجید. کارنامه یک جراح بینی خوب نمونه کارهای موفق و رضایتمندی مراجعین اوست.

برخی از نمونه کارهای جراحی بینی دکتر علی اکبر عطایی را در ادام با هم مشاهده می کنیم.

راهنمای انتخاب بهترین جراح بینی در تهران

تا اینجا سعی کردیم مهم ترین ویژگی های یک جراح بینی خوب را بیان کنیم. اما برای یافتن بهترین دکتر برای عمل بینی در شهرهای بزرگی مانند تهران باید چه کرد؟ چگونه می توان در این زمینه تصمیم گیری کرد؟ زیرا در شهرهای بزرگ پزشکان خوب هم بیشترند و از همین رو تصمیم گیری درست کمی دشوار است. در این قسمت می خواهیم راهنمای کاملی از نحوه انتخاب بهترین جراح بینی در تهران به شما عزیزان ارائه کنیم.

هدف گذاری کنید.

در ابتدا و پیش از هر گونه اقدام و تصمیم گیری برای عمل بینی لازم است که هدف خود را از جراحی تعیین کنید. گفتیم که رینوپلاستی با دو هدف درمانی و زیبایی انجام می شود. شما باید بدانید که با چه هدفی قصد جراحی بینی را دارید و متناسب با آن بهترین دکتر زیبایی بینی را انتخاب نمایید. به عنوان مثال ممکن است یک جراح به طور کلی سابقه خوبی در جراحی های درمانی نداشته باشد.

به نوع بینی خود دقت کنید.

به نوع بینی خود توجه کنید و انتظارات خود را متناسب با آن، تعیین نمایید. ممکن است برخی از جراحان برای جراحی بینی گوشتی، برخی در زمینه جراحی بینی استخوانی و برخی برای هر دو توانمندی لازم را داشته باشند. اما اینکه کدام را به عنوان جراح خود انتخاب کنید، بستگی به فرم اولیه بینی شما دارد.

نتیجه ای که از عمل بینی انتظار دارید را مشخص کنید.

با تعیین هدف و مشخص شدن فرم اولیه بینی، نتیجه ای که از جراحی بینی انتظار دارید نیز مشخص می شود. اینکه می خواهید بینی فرمی طبیعی داشته باشد یا عروسکی و یا حالتی ما بین این دو، همگی جزو انتظارات شما از جراحی بینی هستند. فارغ از اینکه این توقعات منطقی هستند یا خیر، آن ها را به خاطر داشته باشید تا در موقعیتی مناسب با پزشک متخصص بررسی نمایید.
در مورد نتیجه عمل بینی گفتیم که بینی می تواند به صورت طبیعی، عروسکی و نیمه فانتزی باشد که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. در جراحی بینی عروسکی تغییرات زیادی بر روی بینی اعمال می شود و اغلب احتمال بروز اختلالات تنفسی پس از جراحی برای این افراد بیشتر است.
همچنین باید بدانید که پس از جراحی چه ممنوعیت هایی برایتان وجود دارد و با علم به آن ها تصمیم گیری کنید. یک جراح هر چقدر هم که توانمند و با مهارت باشد، نمی تواند از برخی محدودیت های پس از جراحی برای شما بکاهد.

تحقیق و جستجو کنید.

پس از تعیین مواردی که مربوط به خودتان است وارد فاز تحقیق می شوید و برای این کار چند راهکار وجود دارد که می توانید از آن ها کمک بگیرید.
اینترنت: جستجو در اینترنت می تواند شما را با بهترین جراحان بینی در محدوده مورد نظرتان آشنا سازد. طی این نوع از تحقیقات می توانید تا حدودی با سطح تحصیلات پزشک، سوابق، تجارب موفق او و مواردی از این قبیل آشنا شوید.
بررسی نمونه کارها: نمونه کارهای پزشک را می توان در صفحات مجازی او پیدا کرد. به این صورت که نمونه کارها و ویدئوهای جراحی منتشر شده از پزشک را مشاهده نموده و با سبک کاری ایشان آشنا می شوید. سپس می توانید سبک کاری او را با سلیقه و آنچه مد نظرتان است تطبیق دهید.
مشورت با اطرافیان: در صورتی که در اطرافیان و دوستان خود فردی را می شناسید که جراحی بینی انجام داده است از او در مورد جراح بینی اش سوالات مهمی که در سر دارید را بپرسید. همچنین اگر پزشکی مد نظرتان است از افرادی که به هر نحوی ممکن است با او آشنا باشند، مشورت کنید. تجربه های مشابه و شناخت ابتدایی تا حد زیادی می تواند در تصمیم گیری به شما کمک کند.
میزان رضایتمندی مراجعین: برای بررسی میزان رضایت مراجعین می توانید از فعالیت کاربران در اینترنت و صفحات مربوط به پزشک کمک بگیرید. هرچه این میزان رضایت بیشتر باشد، شما به انتخاب صحیح نزدیک تر می شوید.

رضایتمندی یکی از مراجعین آقا 6 ماه پس جراحی بینی که توسط دکتر علی اکبر عطایی انجام شده است.

نمونه ای از رضایت یکی از مراجعین خانم که مدت کمی از جراحی بینی ایشان توسط دکتر عطایی گذشته است.

به صورت حضوری نزد پزشک مراجعه نمایید.

مراجعه حضوری نزد جراح حسن های زیادی دارد. اولین مزیت آن این است که امکان آشنایی با سایر مراجعین پزشک را دارید. می توانید از آن ها در مورد جراحی که داشته اند و میزان رضایتشان سوالاتی بپرسید.
مزیت دوم و مهم ترین هم ملاقات حضوری با جراح است. در اصل هدف از این جلسه مشاوره هم همین است. شما با پزشک مورد نظر ملاقات می کنید. از توقعات خود با او صحبت می کنید. پزشک نیز شما را به صورت دقیق معاینه می کند. سپس بر اساس خواسته های شما، در مورد جزئیات جراحی و اینکه آیا می توان تغییرات مورد نظر را برای شما انجام داد یا خیر، صحبت می کند.
همچنین می توانید از پزشک بخواهید نمونه کارهایی به جز آن هایی که خودتان مشاهده کرده اید را به شما نشان دهد.
شما عزیزان می توانید برای تنظیم نوبت مراجعه حضوری از دکتر علی اکبر عطایی با مطب ایشان تماس بگیرید.

بنر تماس با مطب ونک دکتر عطایی
بنر تماس با مطب شهریار دکتر عطایی

تصمیم گیری نا آگاهانه برای انتخاب جراح بینی خوب چه عواقبی دارد؟

با ویژگی های یک جراح بینی خوب و راه های تصمیم گیری درست در این راستا آشنا شدیم اما این موضوع چرا تا این حد مهم است؟ تصمیم گیری که با عجله و بدون آکاهی کامل باشد، می تواند عواقب نامطلوبی را به وجود آورد. برخی از این مشکلات عبارتند از:

 • نامتقارن بودن حفره های بینی
 • کوچک شدن بیش از اندازه بینی و سوراخ ها
 • اختلالات تنفسی و بویایی
 • عدم وجود تناسب بین اعضای صورت و فرم جدید بینی
 • افتادگی نوک بینی
 • وجود قوز روی بینی پس از جراحی
 • تنفس صدادار
 • کجی بینی
 • و …

تمامی این موارد خود به تنهایی ایرادات ظاهری و تنفسی فراوانی ایجاد می کنند اما در بدترین حالت، فرد را ناچار به جراحی ترمیم بینی می کنند. یعنی ایرادات ظاهری بینی ممکن است به حدی واضح باشد که به جای اینکه فرد، اعتماد به نفس بیشتری پس از جراحی کسب کرده باشد، دچار ضعف این حس شده و اقدام به ترمیم نتیجه اول خود می کند. البته نه تنها ظاهر، حتی ممکن است در نتیجه جراحی بینی، فرد نتواند مانند شرایط قبل از جراحی خود به راحتی تنفس کند و این مسئله او را در حین خواب و موقعیت های مختلف آزار می دهد. در نتیجه می بایست جراحی ترمیمی انجام گیرد.

نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که برای انجام دادن جراحی ثانویه بینی باید مدت زمانی حدود 12 تا 18 ماه از جراحی اول سپری شود. به این علت که بینی پس از تغییرات جراحی اول بسیار حساس است و باید به بافت استخوانی و غضروف های آن فرصت جوش خوردن و تثبیت در جای خود را داد. تشخیص بهترین زمان برای ترمیم بینی نیز بر عهده جراح بینی است. بنابراین قبل از اقدام برای عمل ترمیم باید توسط یک جراح بینی خوب معاینه شوید.

سوالات متداولی که از یک جراح بینی پرسیده می شود

نتیجه گیری

جراحی بینی عمل بسیار مهمی است زیرا همانطور که اشاره شد، نتیجه آن تا پایان عمر و در مرکزی ترین بخش صورت همراه شما است که می تواند بر سایر اجزای چهره نیز تاثیر بگذارد. بنابراین برای پیشگیری از بروز عوارض احتمالی پس از جراحی بینی و عدم تطابق نتیجه عمل با آنچه مد نظرتان است، باید به خوبی تحقیق کنید و حتی وسواس به خرج دهید. در این راستا می توانید از راهکارهایی که در مطالب فوق گفته شد، استفاده کنید و نتیجه را ببینید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 9 میانگین: 3.8]
دکتر علی اکبر عطایی

دکتر علی اکبر عطایی

دکتر علی اکبر عطایی، فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران
عضو رسمى انجمن جراحان پلاستیک و زیبایى ایران
رتبه اول بورد فوق تخصص جراحی پلاستیک در کشور
با بیش از 17 سال سابقه جراحی پلاستیک زیبایی و ترمیمی در تهران

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

4 دیدگاه ها
 1. ستاره

  آقای دکتر من پارسال پیش دکتر دیگه ای جراحی بینی انجام دادم مدام حس میکنم بوی بدی داخل بینیم میپیچه. علتش چیه؟ باید همچنان با سرم بینیمو بشورم؟

  پاسخ
  • دکتر علی اکبر عطایی

   بهتره به پزشکتون مراجعه کنید. معمولا نباید یک تا دو ماه بعد عمل بوی بدی حس کنید

   پاسخ
 2. ندا سالاری

  سلام آقای دکتر. من با اینکه 1 سال پیش عمل کردم هنوز حس میکنم بینیم ورم داره. عادیه به نظرتون؟

  پاسخ
  • دکتر علی اکبر عطایی

   سلام.ک بله برای بعضی افراد ممکنه وزم به میزان کم تا یک سال باقی بمونه. جای نگرانی نیست اما اگه خیلی فکرتون رو درگیر کرده میتونید به جراحتون مراجعه کنید

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *